DNS Önbelleği Temizleme – ip resetleme | Sistem Destek Uzmanı
Sistem Destek Uzmanı

DNS Önbelleği Temizleme – ip resetlemeÇoğu takipçimiz için basit bir bilgi olacak ancak yeni başlayanlar ya da bu güne kadar hiç bu işleme gerek duymamış olanlar için yararlı olabileceğini düşünerek Dns ön belleğini temizleme ile ilgili yazımızı paylaşmanın yararlı olabileceğini düşündük.

DNS adresleri internet sağlayıcısı tarafından otomatik olarak verilir. Bazı durumlarda ise isteğe bağlı olarak getirilir. İnternet üzerindeki tüm web sitesi adreslerinin DNS sunucularıda farklıdır.

Bir bilgisayar ilk internete bağlanırken servis sağlayıcısından aldığı DNS adresini bilgisayar hafızasında tutar ve tekrar servis sağlayıcısından DNS adresi talebinde bulunmaz. Fakat bazen bu hafızadaki DNS sunucu adresleri eskir veya web siteleri DNS değiştirirler. Tabii DNS problemleri farklı yollarla da gelişmiş olabilir fakat genelde bir web sitesine erişim problemi ya bilgisayarın daha önceden aldığı DNS adresinin eskimesinden veya bağlanılmak istenen web sitesinin DNS adresini değiştirmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle bazen web sitelerine erişimde sıkıntılar yaşanır. Bu sorunu düzeltmek için aşağıdaki uygulamayı yaparak DNS Önbelleği Temizleme işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Bu uygulama ile bilgisayarınızın DNS hafızası temizlenecek.

Başlat / Çalıştır menünü tıkladıktan sonra alana, cmd yazıyoruz. Bu işlemle MSDOS komut istemi çalışıyor. Windows 8 ve Windows 10 gibi işletim sistemlerinde Windows tuşuna bastıktan sonra CMD yazıp erişebilirsiniz. Komut ekranına sırasıyla aşağıdaki komutları yazıp, her bir satır komutu yazdıktan sonra Enter tuşuna basıyoruz:

Dns ön belleğimiz temizlemek için:

  • ipconfig /flushdns

Şuanda bilgisayarımızın aldığı ip adresini (örneğin: 192.168.2.3) boşa çıkarmak için:

  • ipconfig /release

Yeni bir ip adresi almak için:

  • ipconfig /renew

Cmd ekranını kapatmak için:

  • exit

Tags: , , ,


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir