2018 yılı için araç çekme belgesi işlemleri nasıl yapılır? | Sistem Destek Uzmanı
Sistem Destek Uzmanı

2018 yılı için araç çekme belgesi işlemleri nasıl yapılır?Çekme belgesi bir aracın trafikten çekilmesi anlamı gelen belgedir. Bu belgenin alınması için aracın trafiğe çıkamaz durumda yani hasarlı olmasına gerek yoktur. Aracı hasarlıyken boşuna vergi ödemek istemeyen de alabildiği gibi uzun süre aracını kullanmayacak kişinin aynı şekilde vergi ödememek için çekme belgesi de alması mümkündür.

Çekme belgesi almak için yapmanız gerekenler sırasıyla aşağıdaki gibidir.

Aracın vergi borcu, trafik cezası borcu yada ipotek rehin gibi durumları olmaması gerekmektedir. Bu sebeple varsa borçlarını yatırıp yine varsa rehin gibi durumları kaldırmanız gerekmektedir.

Emniyet müdürlüğü trafik tescil dairesinde başvurularda Ek-1 belgesi vermeniz zorunludur. Bu belgeyi genellikle şöförler odasından yada emniyet yakınındaki takipçi dükkanlarından temin edebilirsiniz. Söz konusu Ek-1 kesinlikle bilgisayar tarafından doldurulmalıdır. Bu sebeple bu evrakı bir sigortacı yada takipciye ücretli olarak doldurtmanız gerekir. Genellikle 10-20 tl civarı ücreti olur.

Ek-1 formunu doldurmak için gittiğiniz yerde kesinlikle dilekçe örnekleri bulunur. Bu yerlerde çekme belgesi dilekçe örneği alarak dosyanıza eklemeniz gerekmektedir ya da trafik tescil dairesinde de edinip doldurabilirsiniz.

Aracınızın plakası, çekme işlemi yapılırken emniyete teslim etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple yukarıdaki 3 işlemi yaptıktan sonra araç plakalarınızı yanınıza alarak trafik tescil şubesine gidebilirsiniz

Aracınızın ruhsatı, Ek-1 belgesi, kimlik fotokopisi, dilekçe ve plakaları teslim ederek aracınızın çekme belgesini alabilirsiniz.

-İşlem sonunda görevli memurun size verdiği onaylı Ek-1 belgesiyle nakil vasıtalar vergi dairesine gidip bu belgeyi teslim etmeniz gerekmektedir. Ayrıca ruhsat fotokopisi de gerekmektedir. Bunu yapmazsanız aracı satamazsınız.

Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak için yapmanız gerekenler sırasıyla aşağıdaki gibidir.

-İlk olarak trafik sigortasını yaptırmalısınız. Aracı muayeneye sokmaya yakın yaptırırsanız daha iyi olur.

-Aracvı muayeneden geçecek hale getirip önce egzos daha sonra da genel muayeneye sokmanız gerekmektedir. Eskiden Ek-1 belgesi gerekirken artık bu belgeye gerek olmadan muayene işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

-Yasal olarak aracı bir çekiciye yükleyip muayene istasyonuna götürmeniz gerekmektedir ancak genelde geçici olarak başka bir plaka takanlar olmaktadır. Cezası büyüktür tavsiye edilmez. Ayrıca olası bir kazada tüm sorumluluk size ait olacaktır.

-Muayeneden geçtikten sonra elinizdeki belgeyle, ek-1 belgesi ve satış sözleşmesiyle randevu alarak trafik tescil şubesine gitmeniz gerekiyor. Araç sahibi sizseniz kimlik fotokopisi gerekmektedir.

-İşlemleriniz yapıldıktan sonra verilen belge ile plaka bastırmaya gidebilirsiniz ve ek-1 belgesini nakil vasıtalar vergi dairesine sunarak aracınızın vergi kaydını başlatırsınız.

Tags: , , , , ,

2 Yorum "2018 yılı için araç çekme belgesi işlemleri nasıl yapılır?"

  1. Emre dedi ki:

    Çekme belgesi bir aracın trafikten çekilmesi anlamı gelen belgedir. Bu belgenin alınması için aracın trafiğe çıkamaz durumda yani hasarlı olmasına gerek yoktur. Aracı hasarlıyken boşuna vergi ödemek istemeyen de alabildiği gibi uzun süre aracını kullanmayacak kişinin aynı şekilde vergi ödememek için çekme belgesi de alması mümkündür. http://www.tintinbebek.com

  2. erkann dedi ki:

    Merhaba araçı cekmebelgesine cıkarttık ama ek 1 kayıp ettik vergiden düşüremiyoruz ek 1 nasıl alabiliriz arac 54 plaka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

W3Schools