Microsoft, Intel'in sorunlu Spectre yamasını devre dışı bırakan güncelleme yayınladı | Sistem Destek Uzmanı
Sistem Destek Uzmanı

Microsoft, Intel’in sorunlu Spectre yamasını devre dışı bırakan güncelleme yayınladıIntel’in geçtiğimiz günlerde “Spectre Variant 2” güvenlik güncellemesinin çeşitli donanım yapılandırmalarında beklenmedik yeniden başlatma sorunlarına neden olduğunu doğrulaması Microsoft’u harekete geçirdi. Yazılım devi, Windows kullanıcılarına Spectre Variant 2 yamasını devre dışı bırakma olanağı sunmaya karar vererek KB4078130 olarak adlandırılan yeni bir güncelleme hazırladı.

Kullanıcılar bu güncellemeyi indirerek Spectre Varyant 2’ye karşı koruma sağlayan sorunlu yamayıdevre dışı bırakabilirler. Microsoft ayrıca bu yamanın kayıt defteri aracılığıyla nasıl manuel olarak devre dışı bırakılabileceğini veya etkinleştirilebileceğini de gösterdi.
Şirket, henüz Spectre Variant 2 güvenlik açığını hedefleyen herhangi bir saldırının gerçekleşmediğini yani en azından şu ana kadar bu konuyla ilgili bir rapor almadığını söyledi. Yazılım devi ayrıca Intel’den Windows kullanıcıları için güncellemeyi yeniden etkinleştirmelerini sağlayacak bir düzeltme beklediğiniaçıkladı.
KB4078130 güncellemesinin Windows Update aracılığıyla gönderilmediğini belirtelim. Windows 7, 8.1 ve 10 için sadece Update Kataloğu üzerinden buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

W3Schools