BMW Gösterge Paneli İşaretleri ve Açıklamaları

BMW Gösterge Paneli İşaretleri çalıştırma öncesi kontrol prosedürünün bir parçası olarak, kontak açıldıktan sonra yanar. Bu, motoru çalıştırmadan önceki ilk teşhis aşamasıdır.

Sistem kontrol olarak da adlandırılan bu prosedür size gösterge ışıklarının çalışıp çalışmadığını, kablo bağlantıları ve sensör okuma doğruluğunu kapsayan bilgileri sağlar. Çalıştırma öncesi yanması gerekip de yanmayan gösterge paneli işaretleri otomobil modelinizin özel konfigürasyonuyla ya da arıza durumuyla alakalı olabilir.

BMW Gösterge Paneli İşaretleri

Motor çalıştıktan sonra hala yanmaya devam eden veya sonradan yanan bazı işaretler de bir arıza veya ilgilenilmesi gereken bir durumu gösteriyor olabilir.

İşaretlerin renklerine göre de öncelik durumları farklıdır.

Kırmızı Renk – Tehlikeli bir sorun demektir. Derhal müdahale edilmelidir.

Turuncu / Sarı Renk – Olması gerektiği gibi çalışmayan sistemler olduğunu gösterir. Bu tür sorunlar ciddi arızalara neden olabilir bu yüzden belirtilen sorunu mümkün olan en kısa sürede çözmeniz gerekmektedir.

Mavi / Yeşil Renk – Sistemin düzgün çalıştığını veya o an kullanımda olduğunu gösterir. Bu renkler, açık farları, kullanımdaki dönüş sinyalleri gibi şeyleri gösterir.

Bmw marka aracınızda aşağıdaki işaretler çıktığında neye dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bazı modellerde aynı uyarı benzer işaretlerle gösterilebilmektedir.

Fren Arıza Lambası

Fren Arıza Lambası

Ortasında ünlem işareti bulunan bir daire genellikle el freni çekili kaldı anlamına gelir ancak el freni inik ve sürekli görünüyorsa fren hidroliğiniz çok düşük demektir. Mutlaka fren hidroliği kontrol edilmelidir.

Aynı zamanda fren balatalarında bir sorun veya arızalı fren sisteminde arızalı bir parça da olabilir.

Bu işaretler sarı yanıyorsa da yokuş kalkış desteği arızalı anlamına gelmektedir.

Soğutma Suyu Sıcaklık – Hararet Uyarısı

Hararet Göstergesi

Kırmızı termometre, motor soğutma sıvısının aşırı ısındığını gösterir. Durun ve motorun soğumasını bekleyin. Hareretin düşmesi için kaloriferi sıcağa getirip kısa süre aracı öyle çalıştırıp motoru durdurmakta fayda vardır.

Motorunuzun arızalanıncaya kadar aşırı ısınmasına izin verirseniz, motoru onarılmaz hale getirebilirsiniz. Soğutma sıvısını tamamlamadan önce motorunuzu en az 20 dakika kapalı bırakın. Yeteri kadar soğumadan kapağı açarsanız yüksek basınçlı sıcak suya maruz kalabilir ciddi yaralanabilirsiniz.

Mavi veya yeşil termometre işareti ise motor yağınızın çok soğuk olduğunu veya yeterli verimlilikte olmadığını gösterir. Bu durumda ışık sönene kadar aracı fazla sıkıştırmayın.

Yağ Seviye veya Basınç Uyarısı

Yağ Seviye Uyarısı

Bu işaretler yetersiz motor yağı basıncını ya da yetersiz yağ seviyesini gösterir. Kırmızı işaret yağ seviyesinin tehlikeli derecede düşük olduğu ve mümkün olan en kısa sürede tamamlamanız gerektiğini bildirir.

Kesinlikle motor yağı eklemeden yolculuğunuza devam etmeyin.

Yağ Seviye veya Sensör Uyarısı

Yağ Seviyesi

Bu uyarı yağın tehlikeli minimum sınıra ulaşmasa da eksildiğini gösterir. Araç aşırı sıkıştırılmadan kullanılmaya devam edilebilir.

Sensör uyarısı ise yağ seviye sensörünün doğru çalışmadığını gösterir.

Bazı BMW modellerinde yağ seviye ölçümünde INACTIVE uyarısı alırsanız da bu sensörün çalışmadığı anlamına gelebilir. Ancak bu durumda düz bir zeminde sıcak motorda ölçüm yapmayı denemek gerekir. Araç belli şartlarda sadece yağ seviye ölçümü yapabilmektedir.

Elektrik Şarj Uyarısı

Akü Şarj Olmuyor Uyarısı

Aracınızın elektrik sisteminde bir sorun olduğu, akünün arızalı olduğu veya şarj dinamosu (alternatör) arızası anlamına gelir. Bu işaret yanarken aracı kullanmaya devam ederseniz bir süre sonra araç duracak ve bir daha çalışmayacaktır.

Bu ışık her yandığında, aracınızın yalnızca akü gücüyle çalıştığı anlamına da gelebilir. Sürüş esnasında bu ışık yanarsa akü şarj olmuyordur. Elektrik tesisatındaki hatadan da bu durum kaynaklanabilir.

Sarı akü uyarısı akü değişiminde kodlama isteyen modellerde, kodlama yapılmadan akü değişimi yapıldığında da görülebilmektedir.

Düşük Yakıt Uyarısı

Düşük Yakıt

Araçta yakıtın azaldığını gösterir. En kısa sürede yakıt almanız gerekir. Özellikle dizel araçlarda yakıtı çok düşük seviyelere kadar indirmek tavsiye edilmez.

Lpgli araçlarda da uzun süre yakıt uyarısı yanarak kullanmak yakıt pompasına zarar verebilecek durumlara neden olabilir.

Motor Arıza Lambası

Motor Arıza Lambası

Sarı motor bloğu işareti en bilindik uyarı işaretlerinden biridir. Motorda bir şeylerin yanlış olduğuna ve çeşitli nedenlerle tetiklenebileceğine dair genel bir işarettir.

Bu işaretin çıkmasına neden olan yaygın sorunlar:
Düşük motor yağı seviyeleri, motor ateşleme ve zamanlama hataları, Oksijen sensörü veya egzoz sistemi hatalarıdır.

Servis Işığı

Servis Işığı

Altında SERVICE kelimesi bulunan araba işareti sarı ise servis zamanı geldiğini, kırmızı ise servis zamanı geçtiğini gösterir. Aracınıza kısa süre önce bakım yaptırdıysanız ve yine de bu uyarı çıktıysa, muhtemelen aracınızın bakım kaydı sıfırlanmamıştır.

Silecek Sıvısı Uyarısı

Silecek Sıvısı Uyarısı

Bu işaret cam silecek sıvısının azaldığını veya bittiğini gösterir.

Park Freni – El Freni Uyarısı

Park Freni – El Freni

Daire içinde P veya PARK işareti park freni sisteminin devrede olduğunu veya arızalı olduğunu gösterir.

Park Sensörü Uyarısı

Park Sensörü

Park sensörünün arızalı olduğunu gösterir.

Emniyet Kemeri Uyarısı

Emniyet Kemeri Uyarısı

Sürücü veya yolcuların emniyet kemeri takmadığını gösteren uyarıdır. Güvenliğiniz ve olası kaza durumunda hava yastıklarının doğru çalışması, size zarar vermemesi için mutlaka emniyet kemeri takmanız gerekmektedir.

Araç Muayene Uyarısı

Araç Muayene ışığı

Aracınızın modeline bağlı olarak belli km veya zaman aralıklarında kontrol edilmesi gereken kısımlar vardır. Bunlar muayene kaydı olarak aracın motor kontrol ünitesine kaydedilir. Bu işaret ise kontrol zamanının geldiğini gösterir. Araçta herhangi bir arıza olduğu anlamına gelmez ancak aracınızın sağlığı için kontrollerini zamanında yaptırmanız gerekmektedir.

Start Stop Uyarısı

Start Stop Uyarısı

Aracın start stop sisteminin devre dışı olduğu anlamına gelir. Bu bir arızadan kaynaklı olabildiği gibi akünün yeterli seviyede dolu olmadığı zamanlarda da ortaya çıkabilir. Ayrıca emniyet kemeri takılmadığında da bazı modeller start stop sistemini devre dışı bırakabilmektedir.

Direksiyon Uyarısı

Direksiyon Arızası

Direksiyon sisteminde bir arıza durumunda ortaya çıkar. Açı sensörü, direksiyon pompası veya rot ayarındaki bozukluk bu duruma neden olabilir. Ayrıca yetersiz şarj durumu da bu uyarının çıkmasına neden olabilir.

Elektronik Savrulma Önleyici Sistem Uyarısı

DTC-ESC

Savrulma Önleyici (ESC) sistemin devre dışı olduğunu gösteren işarettir. Aracın orta panelinde bulunan tuşla devre dışı bırakılabilir kullanıcının isteğiyle. Tuşa basılı tutunca da ESC ve genel olarak bilinen adıyla ESP yani savrulma önleyici sistem devre dışı kalır. Eğer bu işaretler kendiliğinden geliyorsa, aracın ABS sisteminde bu sistemlerin çalışmasını engelleyici bir durum olabilir. Açı sensörü hatası, rot ayarı bozukluğu veya lastik basınç uyumsuzlukları bile neden olabilir. Tek seferli basmada ise DTC ışığı yanıyorsa Anti Patinaj Sistemi devre dışı demektir. Bu durumda devreye giren DTC aracın savrulmasını önlemeye devam ederken patinaj önleme devre dışıdır.

Fren Balata Aşınması Uyarısı

Fren Balata Aşınması Uyarısı

Bu işaretler BMW’nizdeki frenlerin aşınmış olduğunu gösterir. Aynı zamanda fren balatası sensörünün de değiştirilmediğini de gösterir.

ABS Uyarısı

ABS Uyarısı

Bu işaret sürekli yanıyorsa ABS arıza nedeniyle devre dışıdır. ABS ve fren lambanızın aynı anda yandığını görüyorsanız, büyük olasılıkla bir sızıntıdan kaynaklanan fren hidrolik seviyeniz düşük demektir.

Bununla beraber ABS lambasının sürekli yanmasına neden olarak en çok rastlanan sorun tekerlerdeki devir sensörlerinden birinin veya birkaçının arızalı olmasıdır. ABS beyni tekerlerin dönüşünü doğru ölçemediğinde ABS devre dışı kalır. Ayrıca elektrik arızaları da bu duruma neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir