CentOS Linux 8, 2021’de Tamamen Sonlandırılıyor

CentOS, bilindiği üzere Topluluk Kurumsal İşletim Sisteminin kısaltması ve RHEL’in (Red Hat Enterprise Linux) %100 yeniden oluşturulmuş halidir.

RHEL ücretli olmasına rağmen, CentOS topluluk destekli ücretsiz bir kurumsal Linux dağıtımı olarak sunuluyordu. Linux’ta iyi olan ve RHEL destek ücreti ödemek istemeyen geliştiriciler ve şirketler, paradan tasarruf etmek ve kurumsal sınıf yazılım almak için her zaman CentOS’u seçti. Ancak, ücretsiz yolculuk ne yazıkki sona erdi. Red Hat, RHEL 8‘in yeniden inşası olarak CentOS Linux 8’in 2021’de sona ereceğini duyurdu. CentOS Akışı, bu tarihten sonra Red Hat Enterprise Linux’un geliştirme dalı olarak hizmet vermeye devam edecek.

CentOS’un Hikayesi

Mayıs 2004’te CentOS sürüm 2 olarak adlandırılan ve RHEL 2.1AS’tan (gelişmiş sunucu) çatallanan ilk CentOS sürümünü gördük. Linux severler, web barındırma şirketleri, geliştiriciler ve HPC topluluğu arasında anında popüler oldu. CentOS’un kendi kendine destek ve topluluk desteği ile ücretsiz olarak sunduğu kurumsal düzeyde yazılım, e-posta listeleri veya çevrimiçi forumlar tarafından yönlendiriliyor. Artık desteğe veya eğitim sözleşmelerine ihtiyacınız olmadığında, pahalı bir RHEL sözleşmesinden tasarruf etmenin harika bir yolu haline geldi.

CentOS Stream Nedir?

Fedora ve RHEL arasındaki akış, başka bir deyişle, CentOS Stream, RHEL için sürekli yayın yapan bir dağıtımdır. Fedora ve RHEL arasında bir ağ geçidi görevi görür:

CentOS Projesi, odağı CentOS Stream üzerine kaydırıyor ve CentOS Linux 8 2021’de sona eriyor

Gelen açıklama şu şekilde:

“CentOS Projesinin geleceği CentOS Stream‘dir ve gelecek yıl boyunca odağı, Red Hat Enterprise Linux’un (RHEL) yeniden inşası olan CentOS Linux’tan, mevcut bir RHEL sürümünün hemen öncesinde izlenen CentOS Stream’e kaydıracağız. RHEL 8’in yeniden inşası olarak CentOS Linux 8, 2021’in sonunda sona erecek. CentOS Stream, bu tarihten sonra Red Hat Enterprise Linux’un geliştirme dalı olarak hizmet vermeye devam ediyor. CentOS Linux 8 (RHEL8’in yeniden inşası) sona erdiğinde, en iyi seçeneğiniz, CentOS Linux 8’den küçük bir delta olan ve geleneksel CentOS Linux sürümleri gibi düzenli güncellemeleri olan CentOS Stream 8’e geçmek olacaktır. Bir üretim ortamında CentOS Linux 8 kullanıyorsanız ve CentOS Stream’in ihtiyaçlarınızı karşılamayacağını düşünüyorsanız, seçenekler hakkında Red Hat ile iletişime geçmenizi öneririz.”

CVE’ler CentOS Stream’de nasıl işlenecek?

Güvenlik sorunları, mevcut RHEL sürümünde çözüldükten sonra CentOS Stream sürümünde güncellenecektir. Açıktır ki, ambargo uygulanan güvenlik açıklamaları, ambargo kaldırılana kadar kamuya açıklanamaz. Zamanlama için herhangi bir SLA olmayacak olsa da, Red Hat Mühendisleri bu sürümlere göre başka paketler oluşturacak ve test edecek. Güncellemeleri almazlarsa, oluşturdukları diğer yazılımlar etkilenebilir ve bu nedenle yeniden yapılması gerekir. Bu nedenle, diğer yapılarını etkilememek için bu güncellemeleri almaları için kazanılmış bir menfaat vardır ve güvenlik güncellemelerini alırken herhangi bir sorun olmamalıdır.

Yani açıklamaya göre, CentOS Streams kullanıcıları RHEL’i herkesten önce test edecek ve hataları bildirecek, ancak RHEL’de çözülene kadar güvenlik güncellemeleri almayacaklar. 

Peki bu, CentOS Stream’in artık RHEL BETA test platformu olduğu anlamına mı geliyor?

Bu soruya cevap olarak verilen ise:

“Hayır. CentOS Stream, RHEL’den önce düzeltmeler ve özellikler alacak. Genel olarak konuşursak, CentOS Stream’in bu paketler RHEL sürümüne girene kadar RHEL’den daha az hataya ve daha fazla çalışma zamanı özelliğine sahip olmasını bekliyoruz.”

CentOS’un ana avantajı, RHEL ile %100 ikili uyumluluk sağlaması. İş yerinde, RHEL’i hedeflendiği için test için çoğunlukla CentOS kullanılıyor ve çok para tasarrufu sağlanıyordu. CentOS, MySQL, PHP, Nginx, Java ve diğer birçok uygulama için test platformuydu.

Görülen o ki birçok kullanıcı mutlu olmayacak ve Ubuntu veya Debian LTS gibi diğer Linux dağıtımları birçok yeni kullanıcı görecek.

Temel Linux Komutları | Sistem Destek Uzmanı (sistemdestekuzmani.com)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir