Chevrolet Cruze Şanzıman Sorunları ve Şanzıman Yağı Değişimi

Chevrolet Cruze otomatik vites araçlarda şanzıman sorunlarına çokça rastlanmakta ancak yanlış tespitler kaynaklı maliyetler olması gerektiğinden çok üst noktalara gelmekte ve bu da araç kullanıcılarını mağdur etmekte.

Şanzıman problemlerinde kullanılan şanzıman yağının türü ve değişimi çok önemli.

Vitesin 6’ya çıkamaması ve 5’e sabitlemesi, vites geçişlerinde vuruntu şanzıman yağı işlevini yitirdiğinde görülen sorunların başında gelmektedir.

5 yıl veya 90 bin km’de bir Dexron 6 sertifikalı şanzıman yağı ile değişim sağlıklı bir şanzımana sahip olmanızı sağlayacaktır.

Tam otomatik olan Chevrolet Cruze şanzımanı eğer yağ yeterli kalitede olmazsa ve çok yüksek sıcaklıklara ulaşırsa, şanzıman beyni şanzımanı soğutmak için vitesi sabitlemektedir. Soğuma yeterli oranda gerçekleşmezse arıza lambaları (EPS, TC) yanacak ve diagnostik cihazı ile araç arıza kaydı okunursa P0700 ve türevi kodlar görülecektir.

Bu durumda acilen şanzıman yağı değişimi gerekmektedir. Şanzıman toplam 4.5 litre civarı şanzıman yağı kapasitesine sahiptir. Araç soğukken 5 litrelik değişim işlemi yapılıp, ardından araç yürütülüp tüm viteslerde geçişler denenir. Araç motoru durdurulmadan en son park konumundayken şanzıman yağı tapası açılıp fazlalık yağın akması sağlanır.

Bununla beraber lpg olan araçlarda, ayarsız lpg de düzensiz vites geçişlerine neden olabilmektedir. Lpg sistemi üzerindeki cut-off ayarı bu vuruntunun en büyük nedenidir. Sorunun lpg kaynaklı olup olmadığını anlamak için ya bir diagnostik cihaz ile bağlanıp yakıt hafızası sıfırlanarak kısa süre benzinde denemek ya da en az 150 km lpg kapalı olacak şekilde benzinde kullanımla takip etmek gerekmektedir.

Problem eğer lpg kaynaklı ise profesyonel olarak afr diye de bilinen lpg ayarı yaptırılması gerekir. Aracın sabit durduğu kalibrasyon işlemi özellikle bu araçlarda sonuç vermemektedir.

https://www.sistemdestekuzmani.com/otomotiv/chevrolet-opel-termostat-ve-oksijen-sensoru-duzenlemesi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir