Chia Coin Madenciliği

Ekran kartı kullanılarak yapılan madenciliğe göre daha az enerji tüketen yöntem olarak kullanılmayan disk alanı karşılığında para kazanılan Chia coin, yeni bir maden türü olarak ortaya çıktı. .

Bildiğimiz üzere birçok kripto para; Ekran kartları, işlemciler ve akıllı telefonlarda madencilik yapılarak çıkarılabiliyor. Son olarak Bittorrent projesinin mucidi Bram Cohen yeni projesi Chia Coin’i duyurdu.

Chia coin çıkmasıyla birlikte özellikle Çin ve Uzak Doğu’daki madenciler kısa süre içerisinde piyasada bulabildikleri tüm Harddisk ve SSD’leri almaya başladı. Chia madenciliği diğer kripto varlıklar dışında ekran kartı veya işlemciyle değil depolama aygıtları ile yapılıyor.

Bildiğimiz üzere Ethereum madenciliği veya Bitcoin Madenciliği yapanların kullandıkları sistemler çevre dostu değil. Çok fazla güç tüketen ve aynı oranda sıcaklık üreten ekran kartları işlemciler doğanın dengesini de etkiliyor.

Chia Coin Nasıl Kazılır?

  • İlk önce buradan Chia Coin panelini bilgisayarınıza indiriyorsunuz.

  • Daha sonra istemciyi kurun ve “CREATE A NEW PRIVATE KEY” dedikten sonra devam edin.

  • Plots” kısmına gelin ve “ADD A PLOT” alanına tıklayın.

  • PLOT kısmından sonra gerekli depolama alanlarını seçmelisiniz. Buradaki ayarlar sizin depolama alanınıza bağlıdır. (Madenclik yapacağınız disk biriminin içerisinde Chia coin için klasör açmanız önerilmekte)
  • Daha sonra otomatik olarak gerekli işlemler tamamlanıp ve kazım başlamaktadır. 

    Coin henüz resmi bir birim olmadığı için yapıp yapmamak veya güvenmek sizin insiyatifinize kalmış durumdur. Yani emekleriniz boşa gidebilir ve diskinizin ömrünü boş yere bitirme ihtimaliniz olabilir.

    Bu kripto para birimi henüz resmileşmediği için kazdığınız Chia Coinleri bir yere aktaramıyorsunuz ancak resmiyet kazanırsa cüzdanınızı istemcinin sizi yönlendirdiği şekilde bağlayıp kazancınızı elde edebilirsiniz.

“Chia Coin Madenciliği” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir