Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır

Kripto paralarda Bitcoin’den sonra en popüler olan Ethereum’un ekran kartları ile kazılması giderek daha da kolay bir hal alıyor.

Windows üzerinde kazabildiğiniz gibi sadece bunun için geliştirilmiş Linux dağıtımları da mevcut. Günümüzde en kolay kuruluma sahip olanların başında Hive OS geliyor. Kurulum gerektirmeyen ve flash disk üzerinde çalışan bu sistem bağlı olduğunuz bir bulut sistem ile takip edilebiliyor. Anlık bildirimleri Telegram üzerinden alabiliyorsunuz ve tüm ayarlamaları web arayüzü üzerinden yapabiliyorsunuz.

Öncelikle üye olmanız gerekiyor. Ardından açılan ekranda Flight Sheet bölümünü seçin. Burada Coin olarak ETH seçin. Wallet olarak kullandığınız ETHEREUM cüzdanını girmeniz gerekiyor ki birikimler otomatik olarak bu hesaba aktarılsın. Tercihen Binance kullanabilirsiniz. Wallet Name olarak belirlediğiniz bir isim girebilir. Source olarak binance seçip, binance kullanıcı ekranında API Yönetimi ile bir API Key oluşturabilirsiniz. Fetch Wallet Balance seçeneğini seçip Binance cüzdanınızda biriken ETH miktarını Hive OS üzerinden de görebilirsiniz.

Pool olarak ethermine EU yani Avrupa sunucularını tercih edin. Miner olarak da aynı zamanda hem AMD hem de NVIDIA ekran kartları ile kazım imkanı sağlayan PhoenixMiner’ı seçin. Son olarak da Flight Sheet için bir isim belirleyin ve kaydedin.

Şimdi Flash Disk üzerine kaydedip çalıştırmak için Hive OS sistemini bu bağlantıdan indirmeniz gerekiyor. İndirdikten sonra .iso dosyasını Rufus veya benzeri bir programla flash diske yazabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra flash disk içerisinde rig-config-example.txt dosyasını not defteri ile açın.

Burada önemli olan FARM_HASH. Diğerlerini girmeseniz de olur. FARM HASH bilgisine Settings menüsünden erişebilirsiniz.

Bu değeri girdikten rig.conf olarak dosyayı kaydedip daha sonra flash diskten bilgisayarınız başlatın. Açılışta Hive OS seçeneği otomatik olarak geldikten sonra sistemin başlaması için bekleyin. Kablolu veya kablosuz olarak internet kullanabilirsiniz. Eğer kablosuz kullanacaksınız sistem açıldıktan sonra

wifi

komutu ile kablosuz ağı seçip, ardından şifrenizi girip internete bağlanabilirsiniz. Bundan sonra da

hello

komutunu girerek sistemin havuza bağlanıp bağlanamadığını görebilirsiniz. Eğer hata almazsanız ETH madenciliği için sisteminiz hazır demektir. Şimdi

miner start

komutu ile kazım işlemini başlatabilirsiniz. Kazım başladıktan sonra bazı ince ayarları yapmanızda fayda var. Örneğin portal üzerinde Cards menüsünden ekran kartı ayarlarına gelip,

Sağ taraftaki üç nokta ile alt menüye girip Overclocking seçeneğine girin. Popular Presets kısmında kazım yaptığınız coin türü olarak ETH seçin. Ardından mevcut anakartınız için önceden hazırlanmış profillere ulaşabilirsiniz. PL değeri Power Limit yani maksimum harcanacak enerjiyi göstermektedir. Örnekteki ekran kartı olan GeForce RTX 3070 ile seçili profilde maksimum 130 watt kullanarak 59 MH kazım gücü elde edilebiliyor.

Kazım işleminde önemli olan kesintisiz güç ve internet öncelikle. Ardından da sistemin sağlığı için soğutmaya dikkat etmeli sıcaklık değerlerini belli seviyenin altında tutmalısınız.

Birikim yapmak ve alım satım işlemleri ile yatırımlarınızı değerlendirmek için dünyanın en büyük ve güvenilir kripto para borsası olan, Türk Lirası ile işlem yapılabilen ve Türkçe seçeneği de bulunan Binance Borsası‘na üye olmak için buradan giriş yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir