Flash Player, 12 Ocak itibarıyla da artık video oynatamayacak

Web tarayıcıları üzerinde animasyonların, reklamların, videoların görüntülemesini sağlayan, birçok oyunu çalıştıran tarayıcı eklentisi Adobe Flash Player’ın kullanımına 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle son verildiği açıklandı.

1996 yılından bu yana tarayıcılarda videoların oynatılması ve online oyunların oynanmasını sağlamak amacıyla kullanılan Flash, yıllar içerisinde güvenlik sorunları nedeniyle hem yeni nesil tarayıcılarda hem de akıllı telefonlarda istenilen verimi sağlayamadı.

Bununla beraber geliştiricisi Adobe firması, Flash için daha fazla güvenlik güncellemesi sunmayacağını açıklayarak, “Adobe Flash Player’i kullandığınız için teşekkür ederiz. 31 Aralık itibarıyla Flash Player’e destek vermeyi kestik. Sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için, Flash Player içeriğini acilen kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.” mesajı ile kullanıcılarından uygulamayı silmesini istedi.

Flash ilk ortaya çıktığı yıllarda internet çok daha düşük hızlardaydı ancak Flash, kullanıcılara içeriği daha yüksek hızda indirebilme imkânı sunuyordu.

Flash, animasyonlardan çok daha fazlası olmakla beraber YouTube gibi web sitelerinin yüksek kaliteli videolar yayımlamasına da izin veriyordu. 2009’a kadar internete bağlı masaüstü bilgisayarların neredeyse tamamına Flash yüklenmişti.

Ancak internet dünyası mobil cihazlara doğru kayarken Adobe yeterli seviyede teknolojiye ayak uyduramadı.

Dönemin popüler cihazlarının üreticisi Apple’ın kurucusu Steve Jobs, Flash’ın dokunmatik bir ekranda kullanımının zahmetli ve güvenilmez olduğunu söylerken Flash’ın telefonun pil ömrünü de azalttığını savunuyordu.

Videoların, animasyonların Flash yerine HTML5 ve diğer açık teknolojilerle sunulabileceğini aktaran Jobs, bunun da Flash’ı bir akıllı telefon veya tablette gereksiz hale getirebileceğini söylüyordu.

Sonrasında Adobe, Flash Player’ın akıllı telefonlarda çalışan bir sürümünü geliştirdi ancak internet değişmişti. Facebook, Netflix ve YouTube gibi büyük markalar halihazırda Flash olmadan akıllı telefonlara video oynatabilir hale gelmişti bile.

Bunun üzerinde Kasım 2011’de Adobe, mobil cihazlar için Flash’ın geliştirilmesini sonlandırdı ve sadece masaüstü bilgisayarlar için Flash üretilmeye devam etti, ancak yazılım birçok güvenlik açığı hala mevcuttu.

Sırasıyla 2015 yılında Apple Safari web tarayıcısında eklentiyi varsayılan olarak devre dışı bıraktı, Google’ın tarayıcı uygulaması Chrome da Flash içeriklerini engellemeye başladı ve diğer tarayıcılar da takip etti.

Bunlar üzerine Adobe 2017 yılında yaptığı açıklamada, 2020’de Flash’ı kullanımdan kaldıracağını ilan etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir