General Motors Avrupa’ya Geri Dönüyor

Ülkemizde bir dönem çokça satılan Chevrolet markasıyla daha çok bilinen General Motors, yine kendisine ait Avrupa merkezli Opel markasının satışlarını engellediği nedeniyle 2015 yılında Avrupa’dan çekilmişti. Opel araçlarıyla altyapısı neredeyse tamamen aynı olan Chevrolet araç sahipleri açısından servis ve yedek parça sorunu yaşanmasa da marka gücü haliyle düşüş yaşamıştı.

2017 yılında ise Opel markasını PSA grubuna devretmesiyle tekrar Avrupa’ya dönüş beklentisi oluşmuştu ancak General Motors’un yaşadığı bazı ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu bir türlü gerçekleşememişti.

Cadillac Lyriq

Şimdilik Chevrolet markasıyla dönüş olmasa da yapılan açıklamaya göre General Motors‘un premium markası Cadillac, elektrikli Lyriq modelini Fransa’da internet üzerinden 2024 Mart ayında satışa çıkarıyor. Paris’te showroom da açmaya hazırlanan Cadillac, Fransa’nın ardından Almanya pazarına girecek.

Cadillac Lyriq modelini önce online kanallardan satışa sunacak Cadillac, tam kapasite ile faaliyetlere geçmeden önce Avrupalı tüketicinin taleplerini test etmeyi hedeflemekte.

Fransa’da ve lüks segment ile tekrar dönüşü ise firma Fransa’daki kullanıcı taleplerine bağlamakta.

Cadillac’ın ardından Chevrolet markasının Equinox EV ve Blazer EV modellerinin de ilerleyen yıllarda Avrupa’ya gelme ihtimali bulunuyor. Yıllar sonra elektrikli olarak piyasaya sürülen bir diğer GM markası Hummer’ın da Avrupa’ya dönmesi muhtemel gözüküyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir