Google WebView Kaynaklı Android Uygulama Çökme Sorunu

Google’ın Android ekosistemine bağlı bazı yazılım çekirdekleri var ve bunlarda oluşan problemler bazı diğer uygulamaları da etkileyebiliyor. Google yazılımı olmasa da bu servisler arkaplanda uygulamaları destekleme işlevine sahip.

Son dönemde yaşanan sorun ise Google WebView kaynaklı.

Google WebView, Android uygulamalarında tarayıcı ara yüzü çalıştırılmasını sağlıyor ve bu sayede web sitesi sahiplerinin uyumlu bir Android uygulaması hazırlayarak yayınlamasına da imkan sağlıyor.

Bu servis üzerinde yapılan güncelleme kısa süre önce yayınlanmıştı ve marka veya model fark etmeksizin WebView bileşenine sahip olan uygulamaların çöktüğü haberleri yayılmaya başladı. Google yeni bir güncelleştirme ile sorunu düzelteceğini açıklasa da şimdilik en kesin çözüm güncellemeyi geri almak.

Bunun için yapmanız gerekenler :

Samsung akıllı telefonlarında Ayarlar-Uygulamalar menüsüne gittikten sonra listeden Android System WebView seçilmesi ve sağ üstteki üç nokta menüsünden güncellemeleri kaldır seçilmesi.

Xiaomi elefonlar için Ayarlar-Uygulamalar menüsünde sağ üst üç noktalı menüden Tüm Uygulamaları Göster dedikten sonra Android System WebView bileşenine girerek altta Güncellemeleri Kaldır butonuna tıklamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir