İleti Yönetim Sistemi ile İzinsiz Mesajlara Son

1 Haziran 2021 tarihinde hizmete girecek olan İleti Yönetim Sistemi ile artık telefon aramaları ve sms yoluyla gelen izinsiz reklamlardan kurtulabileceksiniz.

İleti yönetim sistemi (iys) artık şirketlerin izinli veri tabanlarını ve izin durumlarını bir platformda topluyor ve devlet tarafından kontrol altına alınıyor.

Çalışma şekli, hizmet sağlayıcılar tarafından kullanıcılara yapılacak elektronik iletilere ilişkin izinlerini saklayıp yönetebilecekleri, alıcıların ise vermiş oldukları izinleri görüntüleyip kaldırabilecekleri izinsiz ileti gönderimlerini şikayet edebilecekleri veri tabanı sistemi.

4 Ocak 2020 tarihli, 30998 sayılı resmi gazete ile yürürlüğe giren “ticari iletişim ve ticari elektronik iletiler hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik” ile birlikte artık elektronik ticari ileti göndermek isteyen hizmet sağlayıcılar İYS’ye kayıt olmak zorundadır. ülkemizde ticaret bakanlığı tarafından bu merkezi ticari ileti sistemi için Tobb yetkilendirilmiş, Tobb tarafından da ileti yönetim sistemi a.ş. kurulmuştur.

Hizmet sağlayıcılar tarafından kişilere ticari elektronik ileti gönderilmek istendiğinde, ileti gönderilecek kişinin sistemde kayıtlı bir onayının bulunması gerekecek, yoksa ileti gönderilemeyecektir. Böylelikle izinsiz şekilde ticari elektronik ileti gönderilmesi durumunun önüne geçilmeye çalışılmaktadır. 1 Haziran 2021’den sonra kullanıcılar sisteme girip bu yasa değişikliği öncesi vermiş olduğu onayları 1 Eylül 2021 tarihine kadar kontrol edebilecek dilerlerse reddedebilecekler. 1 Eylül 2021’e kadar herhangi bir şey yapılmaz ise kişinin onayı devam ediyor kabul edilecek. bu bağlamda hizmet sağlayıcı firmalara da 1 Haziran 2021’e kadar onayları sisteme bildirme yükümlülüğü var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir