Jira Kurulumu, Yapılandırması ve Active Directory ile Entegrasyonu

Jira, Atlassian firmasının yayınlamış olduğu web tabanlı iş takip, hata raporlama ve proje yönetim aracıdır. Genelde yazılım firmaları tarafından tercih edilen bir ürün olsa da özelleştirilebilir yapısı sayesinde birçok firma tarafından farklı iş süreçlerinin yönetimi için kullanılan bir ürün özelliğine sahiptir. Öyle ki ürünün global müşterilerine kabaca bir göz attığımızda içlerinde yazılım dünyasında yer alamayan birçok büyük firmayı da görmek mümkün.

Firmanın vermiş olduğu bilgilere de bakar isek dünyada 134 ülkede 20 binin üzerinde müşterisi bulunmaktadır.
Biz ise bu makalemizde Jira’yı nasıl kullanıma hazır hale getireceğimizi ele alacağız. Bu makale ile Jira kurulumunu, Jira datalarının MSSQL de tutulması ve LDAP bağlantılarını ayarlayacağız. İleriki zamanlarda ise Jira eklentilerine, Jira güncellemelerine ve Jira yedekleme senaryolarına değiniyor olacağız. Sistem kısmında ürünün bizi ilgilendiren yönleri temel olarak bunlar.

Eğer şimdi hazır isek makalemizin ilk adımı ve en basit kısmı olan kurulum kısmı ile başlayalım. Başlamadan önce sistem gereksinimlerine değinelim.

Jira kurulumu ve konfigürasyonu için öncelikle Java uygulamasına ihtiyaç duymaktadır. Birçok sunucuda yüklü olan bu ürün büyük ihtimalle sizlerin de sunucularında yüklüdür. Eğer yüklü değil ise Jira’dan önce bu ürünü kurmamız gerekiyor.

İkinci olarak Jira yönetimi browser üzerinden yapılan bir ürün olması sebebiyle bir web browser a ihtiyaç duymaktadır.

Üçüncü olarak ise Jira, Java uygulamalarını çalıştırabilen bir uygulama sunucusuna ihtiyaç duymaktadır. Bu iş için kurulum paketine entegre Apache Tomcat i kullanacağız, yani bu gereklilik için önceden Tomcat’i yüklememize gerek yok. Son olarak ise Jira için harici ve güçlü bir veri tabanı yazılımına ihtiyacımız var. Bu Oracle, Mysql veya MSSQL olabilir. Ben bu makalemde gayet başarılı bir Microsoft ürünü olan MSSQL 2008 R2 kullanacağım.

Şimdi hazırsak kuruluma geçelim. Öncelikle ürünün son sürümünü resmi web sitesi olan Atlassian sitesinden indirelim.

Diğer tüm makalelerimde de olduğu bu makalemde baştan itibaren adım adım bir kurulum işlemi gerçekleştiriyor olacağız. Kurulum işlemimiz bitince de makalemizin asıl konuları olan dataların MSSQL de tutulması işlemine ve ürünün Active Directory entegrasyonuna değiniyor olacağız ki birçok Jira kullanıcısının yapısını inşaat ederken yapmaları gereken temel işlemler bunlardır. İlerleyen zamanlarda ise yazımın başında da belirttiğim gibi Jira eklentilerine, Jira yedekleme senaryolarına ve Jira’yı bir sürümden bir başka sürüme upgrade etme işlemlerine değineceğiz.

Ürünü indirme işlemimizde tamamlandığına göre artık kuruluma başlayabiliriz. Kolay bir kurulumu var ürünün herhangi sıradan bir programı kuruyormuşçasına sisteminize kurabiliyorsunuz.

İndirdiğimiz ürünün kurulumu ile başlıyoruz.

 

image001

Kurulumu için dizin seçelim, ben dizin ismi için Jira’dan sonrasını siliyorum, size de tavsiyem bu şekilde yapmanızdır.

image002

 

Jira Datalarının tutulacağı dizini seçelim. Varsayılan dizin olarak kalmasını öneririm.

 

image003

Evet, kurulum işlemimiz gördüğünüz gibi gayet basit. Kurulum işlemimiz yavaş yavaş sonlanıyor. Bu adımda ise Jira’nın servisini kuracağız. Install Jira as service checkbox’ını işaretliyor ve Next diyoruz.

 

image004

 

Jira kurulum işlemini tamamladık. Şimdi yapacağımız işlem Jira’nın kullanabileceği bir veri tabanı oluşturmak. Zaten makalemizin ana konularından biriside bu. Yalnız veri tabanında yapacağımız bir kaç işlem var, bunlar önemli işlemler zira Jira için sadece normal bir şekilde veri tabanı açmamız yetmiyor. Veri tabanını Jira için ayarlamamız gerekiyor. Kurulumu Launch Jira 4.2.2 b589 in browser checkbox’ını kaldırıp Finish diyerek tamamlıyorum. Bu işlemi öncelikle veri tabanının düzenlemek için askıya alıyorum eğer direk devam etse idim gerekli işlemleri veri tabanının MSSQL taşırken tekrar etmem gerekecekti. Ya da ayar yedeklerini aldıysam yedekleri göstererek dataları MSSQL e aktarabilecektim. Dolaysıyla ek işlem yapmamak için Jira’yı şimdi çalıştırmıyorum.

 

image005

Jira İçin Veri tabanının Hazırlanması.

 

Kurulumunu kolayca yaptığımız ürünümüz için şimdi bir veri tabanı oluşturacağız ve bu veri tabanında bir kaç ayarlama yapacağız. İsterseniz işlemlere başlayalım ve bu kısmında adım adım ve görsel materyaller kullanarak anlatalım.

Microsoft SQL Server Management Studio yu açalım ve Database e sağ tıklayıp New Database diyelim. Ardından veri tabanımızın ismini jiradb olarak tanımlayalım. Daha sonrasında ise Option’a gelerek Collation dan DB için SQL_Latin1_General_CP437_CI_AI karakter setini seçelim. Ben burada Server varsayılanı olan Turkish_CI_AS ta bıraktığımda hata almıştım, o yüzden bu ayarı Jira’nın belirttiği şekilde değiştirmeyi uygun görüyorum.

image006

 

Database’ i oluşturduk, biraz sonra bir kaç ayar için tekrardan döneceğiz database’ e şimdi ise bu oluşturduğumuz database için bir kullanıcı oluşturacağız. Bu işlem için ise Microsoft SQL Server Management Studio dan Security sekmesine gelip, Login’e sağ tıklayıp New Login diyoruz. Şimdi kullanıcımızı ekleyeceğiz. Kullanıcımızın adı jirauser olacak. Kullanıcımıza bu ismi verdikten sonra kimlik doğrulama yöntemini SQL Server authentication ı seçiyoruz. Burada dikkat çekeceğim bir nokta daha var. Burada ben Enforce Password policy checkbox ını kaldırıyorum. Siz seçimize bağlı olarak bu checbox’ı kaldırmayabilirsiniz fakat her parola değişim süresi geldiğinde Jira için sıkıntı yaşar ve ayarları yeniden konfigüre etme zahmetine katlanırsınız. Fakat buna rağmen bu checbox ı kaldırmasanız bile User must change password at next logon checbox ını mutlaka kaldırmanız gerekmekte.

 

image007

 

Kullanıcı hesap işlemleri ile ilgili işlerimizi henüz tamamlamadık. Şimdi User Mapping sekmesinden Jira için açtığımız jiradb veri tabanı için jirauser adlı kullanıcımızı database in sahibi olarak yetkilendireceğiz. jiradb veri tabanını bulup Map kutucuğunu işaretliyor ve Database role membership tende jiradb için kullanıcıya db_owner yetkisini veriyoruz.

 

image008

Kullanıcı oluşturma işlemlerini tamamladıktan sonra tekrardan oluşturduğumuz veri tabanına dönüyoruz. Çünkü veri tabanında yapmamız gereken bir kaç işlem daha var. Burada yapacağımız işlem ise veri tabanı için şema oluşturma işlemi. Ve veri tabanı kullanıcımızı bu şema üzerinde yetkilendireceğiz. İşlem için Management Studio jiradb veri tabanına gelelim tekrardan. Security –> Schemas a sağ tıklayalım ve New Schema diyelim. Schema adımıza jiraschema ismini veriyoruz. Schema Owner’ımız ise jirauser isimli kullanıcımız. Bu işlemleri yaptıktan sonra ise Permission’dan gerekli izin ayarlarını yapacağız. Permission kısmında yapacağımız ayarlar database üzerinde yapacağımız son ayarlardır.

 

image009

Oluşturduğumuz şema için kullanıcı haklarını tanımlamamız gerekiyor. Öncelikle bu hakları hangi kullanıcı için yapacağımızı seçelim. Search diyor ve jirauser adlı kullanıcıyı bulup ekliyoruz. Ve bu kullanıcıya şema üzerinde şu izinleri veriyoruz.

Alter – Delete – Insert – References – Select – Update

 

image010

Gerekli izinleri verdikten sonra OK diyor ve veri tabanı ile olan işlerimizi tamamlıyoruz. Bu adımdan sonra yapmamız gereken diğer adım artık Jira ürünümüze veri tabanı ihtiyacın için sen MSSQL serverı kullanacaksın demek. Şimdi dilerseniz bu işleme geçelim.

 

Veri tabanı Bilgilerini Jiray’ a Bildirme İşlemi

Veri tabanımızı başarılı bir şekilde oluşturduk ve Jira’nın istediği şekilde de konfigüre ettik. Fakat Jira böyle bir veri tabanının varlığından haberdar değil. Şimdi dilerseniz Jira’yı bu durumdan haberdar edelim. İşlem için C:\Program Files (x86)\Atlassian\JIRA\bin dizinine geliyorum (32 bit işletim sistemleri için bu dizin C:\Program Files\Atlassian\JIRA\bin dır) ve config.bat dosyasına çift tıklıyorum. Birazcık bekledikten sonra karşıma Jira Configuration Tool aracı çıkacak. Veri tabanı seçme işlemlerini bu tool ile yapacağız.

İlgili yerleri resim de gördüğünüz gibi dolduracaksınız. Yalnız benim MSSQL veri tabanım başka bir sunucu üzerinde, bu sebepten dolayı Hostname e ben MSSQL sunucumun olduğu server1.huseyinsevin.com sunucusunu yazıyorum. (Bu arada tabi ki uzaktaki MSSQL sunucum için firewalldan da gerekli ayarları yaptım.) Jira’yı MSSQL veri tabanı sunucusunun olduğu sunucuya kurmuş iseniz siz buraya sadece localhost diyebilirsiniz. Ya da IP adresini de yazsanız olur. Burada ayarları kaydetmeden önce Test Connection diyerek bağlantımızın doğru yapıldığından emin olalım, eğer resimde gördüğümüz gibi bağlantı başarılı bildirimini aldı isek Save diyerek ayarlarımızı kaydedebiliriz.

 

image011

Bu işlem sonrasında yapacağımız işlem ise Jira’yı konfigüre etme işlemidir. Fakat yaptığımız bu veri tabanı değişikliği bilgilerinin etkin olabilmesi için Servislerden Jira’nın servisini yeniden başlatmamız gerekiyor. Eğer bu işlemi atlar veya yapmaz isek yaptığımız veri tabanı bilgi değişikliği de aktif hale gelmez!

Jira Konfigürasyonu

Evet, veri tabanını oluşturduk ve Jira’ ya bu veri tabanını başarılı bir şekilde bildirdik. Şimdi ürünümüz teknik olarak kullanıma hazır halde. Kullanımı için gerekli ayarları yapmaya geldi sıra.

 

Şimdi herhangi bir web browser ı açarak adres satırına http://localhost:8080 yazalım. Tomcat server size ilk cevap verme anında biraz bekletecektir. Bu süre normal ve şuana kadar belirtilen adımları uygulamış iseniz herhangi bir sürprizle karşılaşma olanağınız son derece düşüktür. Bu arada kullanıcılarınızın içeriden 8080 portundan yayın yapan Jira’ ya erişmeleri içinde 8080 portunu firewalldan açmayı unutmayınız. Eğer ki Jira’yı dışarı açacak iseniz Router’dan da gerekli port yönlendirmelerini yapmanız gerekiyor. Bu hatırlatmalardan sonra konumuza tekrardan dönelim.

 

image012

Uygulama başlığına Organizasyon isminizi girebilirsiniz. Mod seçimini ben Özel (Private) seçiyorum, çünkü ben Jira’yı sadece organizasyonum için kullanacağım ve sadece benim belirlediğim kişilerin Jira’yı kullanmasını istiyorum. Eğer ki herhangi bir açık kaynak kod geliştiriciliği yapmıyor iseniz sizin de bu modu seçiyor olmanız gerekir.

Diğer ayarları default’ ta bırakıyorum. Ne işe yaradıkları ile ilgili gerekli açıklamalar seçimlerin altlarında yer almaktadır. Lisans kısmında eğer elinizde geçerli bir lisan var ise girebilirsiniz. Yalnız ilk kurulum için her hâlükârda Sunucu ID sine göre bir lisans türetmeniz gerekecek. Deneme lisansı almak içinse generate an evulation key linkine tıklıyoruz.

Gerekli lisans bilgilerini girdikten sonra Sonraki butonu ile bir sonraki işlem olan Yönetici Hesabı oluşturma işlemine geçiyoruz.

Bu adımda Jira için bir yönetici hesabı oluşturacağız. Gayet basit bir adım dikkat edeceğimiz hususlar ise şunlar. Öncelikle kullanıcı adını büyük olarak kabul etmiyor Jira, küçük harflerden oluşan bir ad veremiz gerekiyor, admin veya root iyi birer seçenek olabilir. Ya da organizasyon adınız. İkinci olarak ise mutlaka erişebilir olduğunuz bir mail adresi veriniz. Jira şifrenizi unuttuğunuzda almanız için bu gerekli.

 

image013

E-posta bildirimleri için gerekli ayarları yapmamız gerekiyor. Bu ayarlar kullanıcılarımızın e-posta bildirimleri almaları için gerekli ayarlar. Eğer ki e-posta bildirimlerini kullanmak istemiyor iseniz E-posta Bildirimlerini Devre Dışı bırak seçeneğini seçerek bu adımı atlayabilirsiniz. Biz bu ayarları yapıyor olacağız makalemizde o yüzden bu seçeneği seçmiyoruz ve seçmemenizi de tavsiye ederim. Bu ayarlar ve ayarlar için hangi bilgileri girmeniz gerektiği gayet net bir biçimde bildirildiği ve resimde de bu bilgiler gayet açık şekilde görüldüğü için uzun uzun nereye ne girmeniz gerektiğiyle ilgili bir şey yazmıyorum.

 

image014

Bitir diyerek kurulumu sonlandırıyoruz. Bu bizim son adımımızdı. Görüldüğü gibi temel konfigürasyonlarının da kullanıcıları yoran bir yönü bulunmamakta. Şimdi sıra Jira’ ya giriş yaparak Active Directory yapılandırmasını nasıl yapacağımızı anlatmaya geldi. Bu bizim makalemizin en son adımı ve en önemli adımlarından bir diğeri.

 

image015

Giriş için tıklıyoruz.

Aşağıdaki resmi özellikle koyuyorum. Eğer ki giriş için tıkladığınızda resimdeki gibi Veri tabanı ile ilgili bir uyarı alıyor iseniz Jira’nın veri tabanını MSSQL taşıma işlemiyle ilgili atladığınız bir nokta vardır demektir ve buda büyük olasılıkla veri tabanı değişiklik işlemi sonrasında Jira servisini yeniden başlatmamanızdan kaynaklanır. Eğer ki böyle bir şey yaptı iseniz lütfen ilgili servisi yeniden başlatın ve gerekli işlemleri tamamlayın.

 

image016

Jira ve Active Directory Entegrasyonu

Jira bize Active Directory entegrasyonu sunana bir ürün. Bu özelliği sayesinde Jira için bir kullanıcı eklerken farklı bir hesap yaratıp bu hesap bilgilerini çalışanınıza vermeniz gerekmiyor. Bu bizi kişilere sürekli farklı hesaplar açma ve bu hesapların şifrelerini öğretme yükümlülüğünden kurtarıyor. Örneğin kendi şirketimizden örnek vermem gerekirse kullandığımız ürün fazlalığı sebebiyle sanırım hiç abartısız kullanıcılarımın her birine 12 adet kullanıcı adı ve şifre vermem gerekecekti. Hâlbuki kullanıcılarım hem Jira’ ya hem maillerine, hem Subversion a hem de Domain kaynaklarına erişirken sadece tek bir kullanıcı adı ve şifreyle bu işlemi yapabiliyorlar. Bize bu kolaylığı sağlayan ise kullandığımız ürünlerin Active Directory desteğinin olması.

Bizde makalemizin bu son bölümünde Jira’ nın Active Directory ile entegrasyonuna değineceğiz. Birçok kullanıcının bu ayarları yaparken sıkıntı yaşadığına şahit oldum, o yüzden bu kısımda elimden geldiği ölçüde anlaşılır olacak türden bir anlatım yapacağım. Ve ayrıca gerekli işlem sonrasında örnek olarak bir kullanıcı ekleyeceğim sisteme. Çünkü Active Directory kullanıcısını Jira’ ya eklerken küçük bir püf noktamız var, bu püf noktasını da değineceğim, çünkü bazı kişilerde Active Directory entegrasyonunu başarılı bir şekilde yapmış olsalardı bu küçük noktayı gözden kaçırdıkları için başarılı bir şekilde kullanıcı ekleyemiyorlar.

 

Sisteme yönetici olarak giriş yapıyoruz. Administrator menüsünden Jira Administrator a tıklıyoruz. Sol panelde yer alan Sistem ana menüsü altından LDAP linkine tıklıyoruz. Buradan LDAP onayını ayarlayacağız. Eğer ki nasıl yapılandıracağınızı bilmiyor iseniz verilerin tamamını aşağıda belirttiğim şekilde giriniz. LDAP bilgisi iyi olan kişiler pek tabiki değerleri özelleştirebilirler. İşin açığı pek özelleştirmeye değecek bir şey yok. Şimdi dikkatli bir şekilde verdiğim bilgileri dolduralım.

LDAP Host : http://localhost:389 (Önemli Not: Eğer ki bu ayarlamayı Active Directory’nin olduğu sunucu dışındaki bir sunucudan yapıyor iseniz buraya sunucu IP sini yazınız. Örneğin http://192.168.1.11:389)

BasDN : dc=domain,dc=com

Bind DN = cn=Administrator,cn=users,dc=domain,dc=com

Bind Password: Verilen kullanıcıya ait parolayı giriyoruz.

Özellik Ara: sAMAccountName

Onay İçin Örnek Kullanıcı: Herhangi bir Actvie Directory kullanıcısı

Örnek Kullanıcı Parolası: Onay için verilen kullanıcı hesabının parolası.

 

image017

Verileri kendi organizasyon yapınıza göre değiştirdi iseniz Gönder butonuna tıklayarak ilgili bilgileri Jira’ ya gönderelim. Eğer işlem başarılı ise Jira bize osuser.xml dosyasına yapıştırmamız için bir XML çıktı türetecektir. Şu şekilde…

 

image018

Verdiği çıktıyı kopyalayıp C:\Program Files (x86)\Atlassian\JIRA\atlassian-jira\WEB-INF\classes (32 bit işletim sistemleri için C:\Program Files\Atlassian\JIRA\atlassian-jira\WEB-INF\classes) dizininde yer alan osuser.xml dosyasını bir text editörü ile açarak içeriğini silip bu çıktıyı yapıştıralım ve dosyayı kaydedip çıkalım. Bu işlemden sonra ise uygulama sunucumuzu yeniden başlatmamız gerekiyor. Bu işlem için ise servislerden Jira servisini restart ediyoruz.

Bu işlemden sonra Jira’nın Active Directory ile entegrasyonunu da sorunsuzca sağlamış olduk şimdi sıra yazımda önceden de bahsettiğim gibi örnek bir Active Directory kullanıcısını Jira’ ya eklemeye geldi.

Jiraya Active Directory Kullanıcı Hesabı Ekleme

Uygulama sunucumu yeniden başlattıktan sonra tekrardan sisteme yönetici olarak giriş yapıyorum. Giriş yaptıktan sonra Kullanıcı, Grup & Roller başlığı altındaki kullanıcılar linkine tıklıyorum. Açılan bölümden Kullanıcı Ekle linkine tıklıyorum ve ekleyeceğim kullanıcı için resimde görüldüğü şekilde bilgileri giriyorum. Burada değineceğim püf noktaları şunlar. Birincisi kullanıcı adını küçük harflerle gireceksiniz, büyük girer iseniz zaten size uyarı verecektir. İkincisi ve Active Directory hesabı için asıl belirtmek istediğim ayrıntı şu. Eklemiş olduğunuz bir Active Directory kullanıcısı için kesinlikle şifre belirtmemeniz gerekiyor. İlgili şifreyi Jira LDAP tan çekecektir. Yine aynı şekilde Active Directory hesabı için Kullanıcı şifresini e-postayla gönder seçeneğini de seçmiyoruz. Ad – Soy ad ve Kullanıcı posta adresini belirttikten sonra Oluştur butonuna tıklayarak kullanıcımızı oluşturuyoruz.

 

image019

Oluştur dedikten sonra kullanıcımız başarılı bir şekilde oluşturulacaktır. Artık kullanıcılarımız Active Directory sunucusu tarafından kimlikleri doğrulanarak Jira üzerinden tanımlanmaya hazır haldedirler. Kullanıcılarımız domain de oturum açtıkları kullanıcı adı ve şifreleri ile Jira da da oturum açabileceklerdir.

Bu makalemiz ile bizler Jira’nın kurulumunu, datalarının MSSQL server üzerinden tutulmasını ve Active Directory entegrasyonun ele aldık. Umuyorum ki bu tür dokümana ihtiyaç duyan kişiler için bu doküman yeterli içerikte ve anlaşılırlık düzeyinde olsun. İlerleyen zamanlarda ise Jira ile ilgili makaleler yayınlamaya devam edeceğim. Bu makalelerde ise Jira yönetimi, Jira eklentilerinin kurulumları, Jira güncellemesi ve Jira yedekleme senaryoları üzerinde duruyor olacağız.

 

Kaynak:

Çözümpark

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir