Kripto Para Soğuk Cüzdan ve Sıcak Cüzdan

Klasik yapıda altın veya döviz birikimleri yastık altı olarak bilinen evlerde ya da banka hesaplarında tutulabiliyor. İnternet üzerinde bir dijital para olarak kabul edilen Bitcoin ile kripto para cüzdanları da hayatımızda yerini almış durumda.

Sıcak ve Soğuk Cüzdan

Kripto varlık saklamada sıcak ve soğuk cüzdan olarak iki seçenek mevcut. Tavsiye edilen soğuk cüzdandır ve bu cüzdanda bütün yönetim ve şifreler kullanıcının kontrolünde olur. Bu durumda yatırımcılar kripto varlıklarla ilgili herhangi bir sorun yaşamaz. Binance, BTCTurk, Bittrex gibi kripto para borsalarında kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sıcak cüzdan kullanmakta ve kripto para borsaları yatırımcı adına alım satım gerçekleştirip, şifreleri de elinde bulundurmaktadır.

Binance’da kolay hesap açılması | Sistem Destek Uzmanı (sistemdestekuzmani.com)

Soğuk cüzdan kişi adınadır ve özel şifresi mevcuttur. Bu sayede aracı kuruma hiçbir şekilde gereklilik olmadığından, herhangi bir kripto para borsası veya aracı şirket batsa bile yatırımlarınıza etkisi olmaz.

Sıcak Cüzdan

Kripto para cüzdanları olarak genelde bilinen sıcak cüzdanlardır ki, halka açık ve özel anahtarları depolayan, kripto varlık transferine izin veren araçlardır. Halka açık anahtar, IBAN benzeri, kullanıcıların ödeme kabul etmek için kullanabileceği rakam ve sayılardan oluşan bir adrestir. Halka açık ve özel anahtarlar, blokzincir üzerinde bir kullanıcı hesabı kimliğidir.

Soğuk Cüzdan

Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ripple gibi önde gelen kripto varlık cüzdan anahtarlarının internete bağlı olmadan donanımsal bir cihaz içerisinde saklanması yöntemine ise soğuk cüzdan adı verilir. Soğuk cüzdanlar internet erişimi olmaması nedeniyle sıcak cüzdana göre daha güvenlidir. Soğuk cüzdanlar, tüm kripto paraların saklanabildiği ve internet bağlantısı olmayan fiziksel cüzdanlardır. Şifresi ve kontrolü kullanıcıda olan fiziksel herhangi bir cüzdana aktarılabilir. Bu saklama yöntemi internet bağlantısı olmadığı için diğer yöntemlere göre daha güvenilirdir ki soğuk cüzdanın saklandığı ortamın da olası saldırıalra karşı korunması önemlidir. Soğuk cüzdan oluşturmak için herhangi bir kripto para biriminin cüzdan adresini oluşturup ve bilgileri internet ortamından arındırılmış bir cihaz içerisinde saklamak gerekir.

Bu kimlik sayesinde P2P (Peer to Peer) eşler arası iletişim sağlanarak dijital varlık  olarak bilinen kripto para transferleri gerçekleştirilebilir. Özel anahtar, yazılım cüzdanlar ve donanım cüzdanlar gibi farklı kripto para cüzdanı türlerinde depolanır. Bu cüzdanlar kullanıcının özel anahtarı ile blok zincir üzerinde transfer işlemlerini gerçekleştirmesini sağlar. Bitcoin ağında onaylanan transferleri geri çevirmek mümkün olmaz ama henüz madenciler tarafından onaylanmamış transferler daha yüksek transfer ücreti ile çifte harcama yapılarak geri çevrilebilmektedir.

Windows ile ETH Madenciliği | Sistem Destek Uzmanı (sistemdestekuzmani.com)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir