Land Rover Marka Araçlarda Dinamik DPF Rejenerasyonu

Land Rover marka araçların dizel modellerinde DPF tıkanıklığı yaşamamak için dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var.

Bu araçlar 400-600 km kullanım aralığında kullanıcıya hiçbir uyarı vermeden dinamik olarak dizel partikül filtresi rejenerasyonu yani temizliği işlemini başlatmakta. Bunu yapabilmesi için en az 60 km/saat hızda minimum 10 dakikalık bir kullanım gerekmekte ve bu şartlar sağlandığında otomatik olarak devreye girmekte. Tabi motor sıcaklığının da yeterli seviyede olması gerekiyor.

Ancak bu şartlar sağlanamıyor ve araç çoğunlukla şehiriçi düşük hızlarda kullanılıyorsa hızla dizel partikül filtresi dolmaya başlayacaktır. Bu durumda da gösterge panelinde karşınıza aşağıdaki uyarı çıkacaktır.

Bu uyarı hala dizel partikül filtrenizin rejenerasyon ile temizlenebileceği ve bun ihtiyaç olduğu bilgisini vermektedir. Ardından ise,

En az 65 km/saat hızda 20 dakika boyunca aracınızı kullanmanız uyarısı gelecektir. Trafik olmayan bir otoyolda mutlaka bu şekilde aracınızı kullanmanız gerekmekte. Eğer bu işlemleri yeterli seviyede yapmazsanız veya aracınızın dpf rejenerasyon sistemi doğru çalışmıyorsa, ilerleyen süreçte bu uyarı gelecektir.

Bu durumda ise dizel partikül filtresi tamamen dolu anlamına gelecektir ve bu durumda değişim gerekli olacaktır. Değişim öncesi dpf sökülerek temizlenmesi de işe yarayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir