Mantıksal Blok Adresindeki G/Ç İşlemi Yeniden Denendi Hatası

Genel sistem donmaları veya BSOD kilitlenmeleri yaşadıktan sonra Olay Görüntüleyicisi’nde “Disk için mantıksal blok adresindeki G/Ç işlemi yeniden denendi” hatasına rastlanabilmektedir.

Bu sorun Windows 7, 8 ve 10 da da görülmektedir.

Temel olarak bu hata, IO Sisteminin tamamlanmasını beklerken IRP’nin (IO İstek Paketi) zaman aşımına uğradığı anlamına gelir. Buna neden olabilecek nedenler şunlardır:

 • AHCI disk kipinin kullanılmasının neden olduğu dengesizlik – Yerel Komut Sırası (NCQ) gibi gelişmiş AHCI özelliklerinden yararlanmak üzere tasarlanmış eski sistemlerde yaşanabilmektedir.
 • Hatalı SATA veya güç kablosu
  – Bir bağlantı kesintisi veya elektrik kesintisi neden olabilir.
 • Eski IDE ATA / ATAPI denetleyicisi – Windows tarafından sağlanan IDE ATA / ATAPI denetleyici sürücüsünün eski sürümlerinin bu hataya neden olduğu görülmektedir. Sürücüyü güncelleyin..
 • FC bağlantısı bir paketi bıraktı
  – Microsoft’un belgelerine dayanarak, bir bilgi paketi Ana Bilgisayar Veri Yolu Adaptörü (HBA) ile depolama dizisi arasında bir yere bırakıldığında bu sorun oluşabilir.
 • Donanım tanımlanmış zaman aşımlarını aşıyor
  – Sorun, dizi denetleyicisinin veya dizideki bir aygıtın, donanımın tanımlanmış zaman aşımlarını aştığını belirten bir G/Ç isteğine yanıt vermesi durumunda da ortaya çıkabilir.
 • Eski BIOS sürümü
  – Eski bir BIOS sürümü de bu hataya neden olabilir. Bu durum daha çok MSI anakartlarda gerçekleşiyor.

Deneyebileceğiniz Çözümler

Yöntem 1: IDE ATA / ATAPI denetleyicisini güncelleştirme

Disk için mantıksal blok adresinde tutarlı bir G / Ç işlemi olduğunu keşfediyorsanız, Olay Görüntüleyicisi’nde hatalar yeniden denendi , sistemde eski bir IDE ATA / ATAPI denetleyicisi kullandığınız için bunları görebilirsiniz.

Aynı hata mesajını çözmek için mücadele eden birkaç kullanıcı, denetleyici sürücüsünü en son sürüme güncelleyerek sorunu çözmeyi başardı. İşte bunun nasıl yapılacağı hakkında hızlı bir rehber:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, “ devmgmt.mscyazın ve Aygıt Yöneticisi’ni açmak için Enter tuşuna basın.
 2. Aygıt Yöneticisi içinde, IDE ATA / ATAPI denetleyicileri açılır menüsünü genişletin. Ardından, IDE ATA / ATAPI denetleyicileri altındaki her girişe sağ tıklayın ve Sürücü güncelle öğesini seçin.
 3. Bir sonraki ekranda, güncellenmiş sürücü yazılımı için otomatik olarak ara üzerine tıklayın ve en son sürümü yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.
 4. Her girişin en yeni sürücü sürümüyle çalıştığından emin olana kadar her ATA ve ATAPI denetleyicisiyle yukarıdaki prosedürü (adım 2 ve adım 3) tekrarlayın.
 5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Disk için mantıksal blok adresindeki G / Ç işleminin, Hataların Olay Görüntüleyicisi içinde görünmeyi durdurup durdurmadığını kontrol edin.

Güç Planının Yüksek Performans olarak ayarlanması da bu durumla karşılaşmamanızı sağlayabilir.

Bunu yapmak için, bir Çalıştır iletişim kutusu açın (Windows tuşu + R), “ powercfg.cpl ” yazın ve Enter’a basın. Güç Seçenekleri ekranına girdikten sonra, aktif güç planını Yüksek Performans olarak ayarlayın veya sıfırdan yeni bir tane oluşturun.

Yöntem 2: Dinamik kene devre dışı bırakma

Bunun çoğunlukla, sistemin multimedya veya iletişim faaliyetlerini gerçekleştirirken rastgele yanıt vermeyi bıraktığı veya takıldığı durumlarda etkili olduğu bildirilmektedir.

Sorun, makine sürüş dinamik kene geçişleri ile makine sürüş saati hızı arasındaki değişim ile ilgili bir sorun nedeniyle ortaya çıkabilir.

Multimedya veya iletişim etkinliklerini gerçekleştirirken Disk için mantıksal blok adresinde G/Ç işlemi ile karşılaşıyorsanız, hata denenmiştir, Dinamik Kene’yi devre dışı bırakmak için aşağıdaki talimatları izleyin :

 • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, ” cmd ” yazın ve yükseltilmiş bir Komut İstemi penceresi açmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) tarafından istendiğinde, yönetici ayrıcalıkları vermek için Evet’i tıklayın.
 • Yükseltilmiş Komut İstemi’nin içine aşağıdaki komutu yazın ve Dinamik Kene’yi devre dışı bırakmak için Enter tuşuna basın:
  bcdedit /set disabledynamictick yes
 • Komut başarıyla işlendikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun bir sonraki başlangıçta çözülüp çözülmediğine bakın.

Yöntem 3: Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak TimeOutValue değerini artırma

Bilgisayarınız FC (Fiber Kanal) depolama gibi bir depolama dizisine bağlıysa, bırakılmış bir paket nedeniyle veya alarm isteği gönderen bir dizi denetleyicisi nedeniyle sorun oluşabilir.

 • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, “ regedityazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basın. UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) tarafından istendiğinde , yönetici ayrıcalıkları vermek için Evet’i tıklayın.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde, sol taraftaki menüyü kullanarak aşağıdaki alt anahtara gidin:
   Bilgisayar \ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ Disk
 • Disk anahtarının içinde sağdaki bölmeye gidin ve TimeOutValue öğesine çift tıklayın.
 • TimeOutValue Değer verisini 30’dan büyük olmayacak şekilde ayarlayın.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun bir sonraki açılışta çözülüp çözülmediğine bakın.

Yöntem 4: Çağrı Yürütücüsünü Devre Dışı Bırakma

Paging Executive’in Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak devre dışı bırakılması da çözümlerden biridir. Çağrı Yöneticisi, Windows’un aygıt sürücüleri tarafından kullanılan belleği disk belleği dosyalarına değiştirmesini önler.

 • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, “ regedityazıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için Enter tuşuna basın. UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) tarafından istendiğinde, yönetici ayrıcalıkları vermek için Evet’i tıklayın.
 • Kayıt Defteri düzenleyicisinin içinde, sol taraftaki menüyü kullanarak aşağıdaki konuma gidin:
   \ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management
 • Bellek Yönetimi anahtarı açıkken, sağdaki bölmeye gidin ve DisablePagingExecutive üzerine çift tıklayın.
 • DisablePagingExecutive Dword açıldığında, Paging Executive’i devre dışı bırakmak için Değer verisini 0’dan 1’e değiştirin.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın ve değişiklikleri uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bir sonraki açılışta, semptomların çözülüp çözülmediğine bakın.

Yöntem 5: HDD’nin SATA kablosunu değiştirme

 

Aynı nedenlerle hatayla karşılaşabileceğinizi düşünüyorsanız ve bazı yedek HDD bağlantı kablolarınız varsa, bunları mevcut kablolarınızla değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Kullanılmayan bağlantı kablolarınız yoksa, DVD yazıcınızdan gelenleri kullanmayı deneyebilir ve hatanın artık oluşup oluşmadığını görebilirsiniz.

Disk için mantıksal blok adresindeki IO işleminden yeni bir bahsetmiyorsanız, yeni kablolar takılıyken tekrar denenmiş hata olmuş, suçluyu tanımlamayı başardınız.

Yöntem 6: SATA HDD’yi AHCI’dan ATA’ya (veya IDE’ye) değiştirme

Disk modunu AHCI’dan ATA veya IDE’ye değiştirdikten sonra sorun çözülebilir.

Bu prosedürü yerine getirmediğiniz sürece, disk modunuzu AHCI’dan ATA’ya BIOS’tan değiştirmenin Windows’un çalışmamasına neden olacağını unutmayın. Bu prosedür, sistemin ATA (veya IDE) disk kipiyle ilişkili uygun BIOS ayarlarını yüklemesini ve kayıt defterinin yeniden yapılandırılmasını sağlar.

 1. Başlat simgesine (sol alt köşe) tıklayın, ardından güç simgesine tıklayın. Shift tuşuna basıldığında, Restart düğmesini tıklayın. Bu, bilgisayarınızı doğrudan kurtarma menüsüne yeniden başlatır.
 2. Bir sonraki açılışta, bilgisayarınız doğrudan kurtarma menüsüne önyüklenir . Oraya vardıktan sonra, Sorun giderme girişini ve ardından Gelişmiş seçenekler’i tıklayın.
 3. Gelişmiş Seçenekler menüsünde, Başlangıç ​​Ayarları’na tıklayın.
 4. Ardından, Başlangıç ​​Ayarları menüsünde makinenizi yeniden başlatmak için Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.
 5. Bir sonraki önyükleme sırasının başında, BIOS ayarlarınızı girinceye kadar Ayar tuşuna art arda basmaya başlayın.
 6. Kuruluma girmek için [tuşuna] basın Not : Kurulum (BIOS) tuşunun anakart üreticinize özel olduğunu ancak ilk ekranda görüntüleneceğini unutmayın. Genellikle F tuşlarından biri (F4, F6, F8, F10, F12) veya Del tuşudur. Özel kurulum anahtarınızı çevrimiçi olarak da arayabilirsiniz.
 7. BIOS ayarlarınıza girdikten sonra, bir SATA İşlemi ayarına bakın ve ATA olarak ayarlayın . BIOS ayarlarından çıkmadan önce değişikliklerinizi kaydettiğinizden emin olun.
  Not: Tam ayarların ve konumların ana kart üreticinize bağlı olarak değişebileceğini unutmayın. SATA işlemini değiştirmek için eşdeğer adımlar bulamazsanız, ana kartınıza göre belirli adımları arayın.
 8. Makineniz Başlangıç ​​Ayarları menüsünde önyükleninceye kadar bekleyin. Oraya vardığınızda, Networking ile Güvenli Mod’da başlatmak için 5 (veya F5 ) tuşuna basın. Bu, işletim sisteminizin sisteme henüz yüklediğiniz BIOS ayarları için uygun sürücüleri edinmesini sağlayacaktır.
 9. Başlatma prosedürü tamamlandıktan sonra normal moda başlatmak için normal bir yeniden başlatma yapın. Bir sonraki başlangıçta, artık Disk denenmek için mantıksal blok adresindeki G / Ç işlemiyle karşılaşmamanız gerekir.

Yöntem 7: BIOS’u en son sürüme güncelleme

 

Anakartınız için yeni bir BIOS güncellemesi olup olmadığını kontrol etmek için, kendi modelinizle ilgili özel talimatlar için üreticinizin web sitesini ziyaret edin. Günümüzde her üreticinin sizin için güncellemeyi yapacak kendi flash programı vardır (MSI için M-Flash, Asus’ta EZ Flash, vb.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir