Microsoft Forms Sonuçlarının İstenilen E-Posta Adreslerine Gönderilmesi

Microsoft Forms üzerinden oluşturduğunuz anket, sorular, sınavlar vb formları Microsoft Flow yeni adıyla Power Automate üzerinden istediğiniz e-posta adresine yönlendirebilirsiniz.

Bunun temel kullanım amacı tek bir form üzerinde oluşturacağınız birden fazla konu hakkındaki değerlendirmenin ilgili kişilere veya kurumlara iletilmesidir.

Öncelikle Microsoft Forms üzerinden ilgili formu hazırlamanız gerekmekte. Ardından Power Automate sayfasına giriş yapıp, soldaki menüden “My Flows” a tıklayın.

Ardından açılan ekranda sol üstte “New Flow” u seçin.

Ardından “Automated cloud flow” seçerek aşağıda gelen ekranda bilgileri girin. “Flow Name” olarak bir isim girin ve alttaki seçeneklerden form doldurulduğunda işlemin yapılması için “When a new response is submitted” olanı işaretleyin.

Form Id” seçeneğinde daha önce hazırladığınız formunuzu seçin. Alttaki ok işaretinin üstüne gelip “Add an action” a basın ve “Get response details” olanı seçin.

Ardından tekrar aşağı ok üzerinde aynı işlemi yapıp bu sefer “Control” menüsü altında “Condition” seçin. Eğer farklı cevaplar için farklı e-postalara sonuçların gönderilmesini istiyorsanız bunun için her duruma ayrı condition oluşturmalısınız, çoklu condition için ise bu sefer “Add an action” yerine “Add a parallel branch” seçeneğini kullanmalısınız.

Buradaki amaç form üzerinde ilgili seçim yapıldığında yönlendirilmenin yapılması.

Condition” bölümünde choose a value kısmında formdaki ilgili soruyu seçin ve yanında “contains” seçerek yanında ilgili cevabı girin. Bu eğer soruya bu cevap girilirse yapılan işlemi tanımlamak içindir.

Add an action” a tıklayarak “Send an email (V2)” seçerek e-posta formatını hazırlayabilirsiniz.

To” bölümünde iletilmesini istediğiniz e-posta adresini girebilir. Diğer kısımlarda ise “Dynamic Content” seçerek formda ilgili soruların cevaplarını e-posta içinde konu veya açıklamaya ekleyebilirsiniz.

İşlemler bittikten sonra “Save” ile kaydetmeyi unutmayın. Ardından “Test” ile işlemi deneyebilirsiniz. Formu en son doldurduğunuz hali otomatik olarak kaydedecek, her test işleminde tekrardan formu doldurmanız gerekmeyecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir