Microsoft, Windows 11 Sistem Gereksinimlerini Zorlaştırıyor

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft‘un en güncel işletim sistemi olan Windows 11‘in 24H2 Insider sürümünü test eden kullanıcılar, sistem gereksinimlerinin yükseltildiğini tespit ettiler. Zaten bir süre önce ortaya çıkan bilgilerde, işletim sisteminin sistem gereksinimlerini tam olarak karşılamayan bilgisayarlara tespit edilen bypass yöntemlerinin engellenerek işletim sisteminin yüklenmesinin engelleyeceği de anlaşılmaktaydı.

Windows 11 24H2‘nin son Insider sürümünde PopCnt (Population Count) desteğinin zorunlu tutulması yanında SSE4.2 desteği de zorunlu hale getirilmiş durumda. Bu sistem özelliklerini desteklemeyen işlemcilere Windows 11 yüklenmek istenildiğinde de kurulum hiçbir şekilde ilerlemiyor.

Bilindiği üzere Windows 11 sistem gereksinimleri birçok eski işlemciye sahip bilgisayara kurulumu engellemişti ancak kullanıcılar, bazı yöntemler sayesinde nispeten eski bilgisayarlara da Windows 11 kurulabildi.

Microsoft bu son güncellemesiyle bu yöntemleri engellemek konusunda kararlı gözüküyor ancak bu engelin de kullanıcılar tarafından aşılıp aşılamayacağını zaman gösterecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir