Microsoft Xbox İçin Resmi Olmayan Aksesuarları Yasaklıyor

Microsoft Xbox İçin Resmi Olmayan Aksesuarları Yasaklıyor. 12 Kasım 2023 tarihi itibariyle Xbox oyun konsollarında resmi lisansı olmayan üçüncü taraf aksesuarların kullanımı yasaklanıyor ve bunu bildiren 0x82d60002 hata kodlu uyarı mesajı da görülmeye başlandı. İlerleyen süreçte lisanssız Xbox aksesuarlarının kullanımını tamamen engellenecek 0x82d60003 uyarısı çıkmaya başlayacak.

Microsoft Xbox İçin Resmi Olmayan Aksesuarları Yasaklıyor

Bu bildirimde resmi olmayan aksesuarlarların konsol sorunlarına yol açtığı bilgisi ve Microsoft lisanslı cihazların listesini görebileceğiniz yani Xbox’ın kendi mağazasına yönlendiren bir bağlantı da mevcut.

Microsoft muhtemelen kablosuz kulaklıkları de kapsayan kablosuz aksesuar lisanslama programını genişletmek istiyor. Xbox aksesuarları üreten üçüncü parti markaların artık oyun kumandalarını Xbox konsollarıyla uyumlu hale getirmek için Microsoft’tan lisans alması gerekecek.

Tabi sadece bazı üreticiler değil, oyuncular da yaşanan değişiklikten memnun gözükmüyor. Birçok kullanıcı, var olan cihazlarını da şu anda kullanamamaktan şikayetçi durumda ve bu kısıtlamaların direksiyon gibi aksesuarlara da etki etmesi bekleniyor.

XIM ve Cronus aksesuarları da engellenmiş durumda. Xbox’ta klavye ve fare kullanımı sağlayan bu firmaların ürünleri ile FPS oyunlarında çok büyük farklar sağlanabiliyordu oyuncular için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir