Fiber Optik Kablo Nedir

Fiber Optik Kablo Nedir ?

 

 

Fiber optik kablo, ortasında bir kaç kat koruyucu madde ile sarılmış cam olan kablodur. Elektronik sinyaller yerine elektriksel parazitlerin oluşmasını engelleyen ışık iletir. Işık iletimi, büyük miktarda elektrik parazitleri olan ortamlar için idealdir. Elektrik parazitlerinden etkilenmemesi, aydınlatma ve neme karşı dayanıklılığı özellikle çevre şartlarının ağır olduğu ortamlarda yerel alan ağı kurulumlarında sıklıkla kullanılmasını sağlamıştır.

 

Fiber optik kablo, coax ve twisted pair kablolara göre daha uzun mesafelerde çalışabilir ve çok büyük miktarda bilgi taşıyabilir. Bilgi taşıma kapasitesi video konferans ve enteraktif servisler gibi hizmet çeşitliliğini artırır. Yerel alan ağlarında fiber optik kablo 10/100/155/1000Mbps taşımak amacı ile kullanılmaktadır. En çok kullanılan fiber optik kablo konnektörü ST konnektördür. ST konnektör, barrel tipi dediğimiz BNC konnektör benzeridir. SC konnektör yeni bir tiptir ve giderek daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. SC konnektör, kare yüzlüdür ve montajı daha kolaydır.

Join the Forum discussion on this post

“Fiber Optik Kablo Nedir” üzerine bir yorum

 1. SAMM Teknoloji telekom, bilişim, inşaat ve endüstriyel ürünlerde uzmanlaşmış bir dış ticaret ve mühendislik firmasıdır. Dağıtımını yaptığımız ana ürünler ise, Telekomünikasyon aktif ve pasif ekipmanları, Petrol ve Enerji sektöründe kullanılan korozyon koruma ve önleme çözümleri, ısı takip ve muhafaza ürünleri ve tüm bu ürünler için taahhüt islerinin yapılmasıdır. Kendi fiber optik ek grubumuz ürünlerimizin her türlü mekana, dahili veya harici montajını yapmanın yanı sıra fiber optik eklerini de yaparak sistemin doğru ve güvenilir bir biçimde devreye alınmasını sağlarlar.
  http://www.samm.com

  -Fiber optik network dizayn ve projelendirme (GPON proje)
  -Fiber optik patch cord,pigtail ,ek kutuları ve patch panel, ST ve SC connector,adaptor gibi aksesuarlar ile pasif fiber optik ürün satışı
  -Singlemode multimode çözümler
  -Fiber to the anten
  -İhtiyaca özel her türlü uzunluk ve nitelikte fiber optik pigtail ve patch cord hazırlama
  -Fiber optik backbone uygulamaları
  -İndoor ve Outdoor fiber optik uygulamaları
  -Fiber to desk uygulamaları
  -Kampüs fiber optik omurga uygulamaları
  -Kaza ile iletişimi kopan fiber optik hatlara onarım desteği ,
  -Fiber optik terminasyon, test ve etiketleme
  -Fiber optik terminasyonu ve fiber optik teknolojileri konularında eğitim vermek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir