Otomotiv ve Teknoloji Alanında Gümrük Vergisi Kaldırıldı

Teknoloji ve otomotiv alanında yurt dışından bir alışveriş yaparken yüksek ücretlerden dolayı gümrüğe takılıyor ve vergisini ödemeniz konusunda kargo firmaları iletişime geçiyordu. Artık içeriği yasak ürünler dışında gümrüğe takılma olmayacak.

Teknoloji kategorisinden vergi alınmayacak olmasına rağmen hala kategori bazında hangi ürünlerin getirilebileceği konusunda detaylar ortaya çıkmadı.

Alınan karara göre otomotiv, teknoloji, OLED göstergeler, LCD modüller, elektrik iletkenleri, fiber optik ürünler, elektronik devre kartları, yeniden şarj edilebilir lityum polimer bataryalar, endüstriyel robot ürünleri, cep telefonu görüntüleme sistemleri ve optik sürücü içeriklerinin hiç birisinden 2022 yılına kadar vergi alınmayacak.

Örneğin bu karar öncesinde yurt dışından 2000 TL’ye laptop satın almıştınız. Bu ürün gümrüğe takıldıktan sonra 30 Euro üstü olduğu için ortalama 300 – 400 TL civarında bir vergi ücreti çıkıyordu. Eğer kategoriye bilgisayarlar ve OEM parçalar da dahil edildiyse bu vergiyi ödemeden rahatlıkla alışverişlerimizi gerçekleştirebileksiniz.

Söz konusu bu durum İthalat Rejimi Kararına Ek Karar adı altında Bakanlar Kurulu Kararı ile mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir