Powerline Prizden İnternet Teknolojisi Nedir ve Nasıl Çalışır

Powerline teknolojisinin temeli mevcut elektrik ağı üstünden internet ağ bağlantısını gerçekleştirmektir.

Kablosuz ağ masraflarını azaltma konusunda başarılı olan bu sistem, hem ev hem de iş yerlerinde internet ağını artırmak ve daha geniş menzillere ulaşmayı sağlamaktadır. Aynı zamanda kablosuz ağ sinyali sorunu yaşanan ve kablo çekmek için problemli olan noktalarda önemi ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde ise yüksek ve sorunsuz ağ bağlantısı hayati derecede önem taşıyan oyunlarda, kablo performansı kablosuz teknolojilere kıyasla daha performanslı olması bu sistemin önemini artırmıştır.

Kablosuz ağlar doğru şekilde güvence altına alınmadığı takdirde ağa izinsiz giriş olabilir. Bu durumda Powerline sistemine sadece elektrik hattına doğrudan erişimi olanın saldırı gerçekleştirebilme ihtimali olduğu için riskler daha azdır.

Nasıl Kullanılır

Evde veya iş yerinde Powerline sistemini kurmak için ikili Powerline setini temin edip, birini bilgisayarınıza, diğerini ise doğrudan modeminize takmanız sistemin çalışması için yeterlidir.

Bazı cihazların üst kısmında ek priz yuvası da bulunabiliyor, bunun nedeni ise cihazın kapattığı elektrik yuvası yerine ek kullanım sağlamaktır.

Powerline adaptöre takılan ethernet kablosu, modeme takılı yani internet erişimine sahipse internet de taşınmış olacaktır, internet erişimi bulunmazsa da internet erişimi olmadan cihazlar arası bağlantı sağlayacaktır.

Yeterince Hızlı Mı

Cihazların hızı modellere göre değişiklik göstermektedir. Powerline adaptör kullanım amacı hızlı internet erişimi sağlamak olduğundan, üzerinde yazan (300 Mbps – 1 Gbps) hız sınırlarına göre, hizmet vereceği maksimumum hızı öğrenebilirsiniz. Hız seviyesi artıkça cihazın da fiyatı artış gösterecektir.

Etki Mesafesi Nedir

Powerline adaptörü teknik verilere göre 300 metreye kadar bağlantı sunabilir. Fakat mesafe artıkça bağlantı hızı düşeceği için daha kısa mesafelerde kullanılması önerilmektedir. En iyi verim yaklaşık 200 metrelik etki alanındadır.

Dışarıdan Erişim Mümkün mü

Powerline adaptör, kapalı elektrik sistemleri üzerinde çalıştığı için farklı elektrik devresine sahip kişiler bağlantıyı kullanamayacaklardır. Ayrıca adaptörler arasında ikili şifreleme teknolojisi de bulunduğundan, araya herhangi bir cihazın girip, bağlantı hakkında bilgi alması zorlaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir