Resmi Chia Havuz Protokolü Başladı

Şimdi havuzda kazım yapmaya başlamak için Chia Blockchain yazılımının 1.2.0 sürümüne yükseltin ve bunu yapmadan önce bir Plot NFT kurduğunuzdan emin olun. Orijinal araziler kendi kendine tarıma elverişli olmaya devam edecek ancak havuzlarda güvenle kullanılamayacak.

3 aydan kısa bir süre önce ilk chia işlemi gerçekleşmişti. Bu, çiftçiliğe erken başlayan herkes için bir nimet olsa da, ağ alanında başlangıçta yaklaşık 100 pebibayttan bugün 30’un üzerinde bir patlamaya yol açtı.

Dokuz bin satırdan fazla kod yazılıp test edldi ve artık herkesin kullanımına hazır. Hangi havuzla başlamak istediğinizi seçmeden veya hatta birini kullanmak istediğinize karar vermeden önce bile havuzla etkinleştirilmiş grafikler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Havuzlama protokolü, Chia’yı dünyadaki en merkezi olmayan kripto para birimi haline getirmeyi amaçlayan birkaç önemli özelliğe sahiptir.

Taşınabilir havuzlama protokolü ile havuzlar arasında geçiş yapabilir ve hatta istediğiniz zaman kendi kendine havuzlamaya (yani hiç havuzda olmama) geri dönebilirsiniz. Bir havuzun yapabileceği en kötü şey, onlardan almanız gereken ödüller konusunda sizi katılaştırmaktır ve bunu kendiniz yapıp yapmadıklarını denetleyebilirsiniz.

Artan ağ alanı (netspace) nedeniyle, Chia’da blokları kazanmak çok zor bir iştir ve birden fazla sabit diski olan kullanıcılar için aylar hatta yıllar alabilir. Havuzlama, küçük miktarlarda tutarlı bir şekilde kazanmanıza izin verebilir. Örneğin, tek başına çiftçilik yaparken 20 haftada 2XCH kazanan bir kullanıcı, bunun yerine çok daha tutarlı bir programda haftada 0.1XCH kazanabilir.

Chia havuzlama protokolü, kontrol ettiğiniz blok zincirindeki bir sözleşme gibi olan ve şu anda atanmış havuzunuzu ayarlayabileceğiniz bir “Plot NFT” ye arsa atamanıza izin verir. Ayrıca, Plot NFT’nin atandığı havuzu istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Havuzlama protokolüyle, çiftçiniz belirli bir havuz sunucusuyla iletişim kuracak ve ne kadar çizilmiş alanınız olduğunu kanıtlamak için o havuza çok sık alan kanıtları gönderecektir. Bu nedenle havuz, üyelerinin (çiftçilerin) her birinin alanını takip edebilir ve üyelerden biri bir blok kazandığında, havuz her çiftçinin katkıda bulunduğu alan miktarıyla orantılı olarak ödülleri dağıtabilir.

Bu nedenle, havuzlama bir tür piyango sigortası gibidir: tüm üyeler Chia “piyangosuna” katılır ve bir üye kazandığında, havuz ödülü alır ve tüm üyelere dağıtır, eksi küçük bir ücret. 1.75 XCH, havuz üyeleri arasında bölünür ve 0.25 XCH, doğrudan o bloğu kazanan çiftçiye gider. Bloğun galibi olarak, ne kadar alana sahip olduğunuza ve havuzun ödülleri nasıl dağıtmaya karar verdiğine bağlı olarak bu 1,75’ten küçük bir parça da kazanacaksınız.

Sırasıyla Yapmanız Gerekenler

Tek başına tarım için yapılmış eski araziler (OG arazileri) yeni taşınabilir havuz protokolü ile kullanılamaz. Havuzlamaya katılmak için yeni araziler oluşturmanız gerekecek. Ancak aynı bilgisayarda hem OG hem de havuzlama grafiklerini gruplayabilirsiniz.

1. Adım: Tüm düğümünüzü ve cüzdanınızı senkronize edin.

Başlamak için Chia 1.2’ye güncellemeniz ve Chia tam düğümünüzü ve cüzdanınızı senkronize etmeniz gerekir. Tam düğüm sekmesinde, durum “Senkronize edildi” olmalı ve sağ üstteki cüzdan sekmesinde de Senkronize edildi yazmalıdır.

ÖNEMLİ: Aynı anahtarı (24 kelime) birden fazla bilgisayarda kullanıyorsanız, arsa NFT’nizi oluşturmadan önce her iki bilgisayarı da 1.2+ sürümüne güncellemelisiniz. NFT grafiğini zaten oluşturduysanız ve ikinci bilgisayar 1.2’den daha eski bir sürüm çalıştırıyorsa, NFT grafiğini göremeyecektir. Bu, ikinci bilgisayardaki uygulamayı kapatarak ve ~/.chia/wallet/db klasörünü ve içindeki tüm dosyaları silerek düzeltilebilir.

2. Adım: Biraz XCH alın.

Havuz oluşturmaya başlamak için önce cüzdanınızda küçük bir miktar chiaya ihtiyacınız var. Arkadaşlarından size biraz mojo göndermelerini isteyebilirsin (1 mojo 0.000000000001 XCH’dir) veya https://faucet.chia.net/ kullanarak bir miktar mojo alabilirsiniz. “Cüzdanlar” sayfasındaki alma adresini kullanabilir ve ayrıca yeni alma adresleri oluşturabilirsiniz. Alma adreslerinden herhangi biri kullanılabilir, hepsi aynı cüzdanın parçasıdır.

3. Adım: Arsa NFT Oluşturun

Cüzdanınızda biraz XCH olduğunda, havuz sekmesine gidin ve “Add a Plot NFT” üzerine tıklayın. Artık iki seçeneğiniz var:

Kendi kendine havuzlama: Bu arsa NFT herhangi bir havuza bağlanmayacak ve 1.75 XCH doğrudan cüzdanınıza gidecek. Bu, OG (orijinal) arazilerden farklıdır, çünkü OG arazileri sonsuza kadar kendi kendine çiftçiliğe kilitlenir. CLI’den: chia plotnft create -s local

Havuza bağlanın: bir havuza katılın ve bazı planlar yapar yapmaz hemen havuz oluşturmaya başlayın. CLI’den: chia plotnft create -s pool -u https://bar.examplepool.org

İlkini seçseniz bile daha sonra bir havuza katılabileceğinizi ve havuzunuzu istediğiniz zaman değiştirebileceğinizi unutmayın. Bir havuza katılmaya karar verirseniz, url’yi girin (https:// ile başlamalıdır) ve açıklamaya bakın. Kabul ediyorsanız, Plot NFT’yi oluşturun ve onaylanmasını bekleyin (sadece bir kez tıklayın). Onaylanması ve Havuzlar sekmesinde görünmesi birkaç dakika sürebilir. Sadece 1 arsa NFT’ye ihtiyacınız var.

4. Adım: Arsa Ekle

Artık bu Arsa NFT’si için arsa oluşturmaya başlayabilirsiniz;  bu arsaların “bir araya getirileceği” ve daha sık ödüller kazanabileceği anlamına gelir. Plot NFT’de arsa oluşturmak istediğiniz 3 noktayı tıklayın ve “Add a Plot” öğesini seçin. Bu, çizim ekranında bu Plot NFT’yi seçecektir. Hiçbir şey seçmezseniz veya “Yok”u seçerseniz, bu bir OG grafiği oluşturacaktır. Arsa sonsuza kadar seçtiğiniz Plot NFT’ye (veya sonsuza kadar OG) bağlı olacaktır. CLI veya 3. taraf çizici kullanıyorsanız, farenizi Plot NFT sayfasındaki soru işaretinin üzerine getirin ve Havuz Sözleşme Adresini kopyalayın. Bu, -c argümanını belirterek, çizim yaparken kullanmanız gereken adrestir.

Not: Havuzlama için CLI kullanarak çizim yaparken, artık -p argümanını KULLANMAYIN, sadece -c. Yine de -f argümanını daha önce olduğu gibi belirtebilirsiniz ve diğer argümanlar değişmedi.

5. Adım: Plot NFT’nizi yönetin

Arsalarınızı Plot NFT arayüzünde görmelisiniz. Durum “Havuzlanıyor” demelidir. Buradan, zorluğunuzu, kazandığınız puan sayısını ve havuzun kaç puanınız olduğunu düşündüğünü (puan bakiyesi) görebilirsiniz.

Zorluk, her bir NFT grafiği için farklı olan ve bu grafikler için bir kanıt bulmanın ne kadar zor olduğunu belirleyen bir değerdir. Bu, planlarınızın kanıtları çok sık (birkaç dakikada veya saatte bir) bulabilmesi için otomatik olarak ayarlanacaktır. Bulunan her kanıt size zorluk puanı verecektir. Birçok araziye sahip çiftçiler, disk kullanımını düşük tutmak için daha yüksek bir zorlukla karşılaşacaklar.

Puanlar, planlarınızın kaç kanıt bulduğunu saymanın bir yoludur. Her k32 grafiği, zorluğundan bağımsız olarak günde ortalama 10 puan alacaktır. Puanlar Chia (XCH) ile aynı DEĞİLDİR. Puanlar sadece ne kadar çiftçilik yaptığınızı yansıtan bir değerdir. Bunu bir muhasebe aracı olarak düşünün. Kazandığınız puana göre sizi periyodik olarak XCH ile ödüllendirmek ve ardından puanlarınızı 0’a sıfırlamak havuzun sorumluluğundadır.

Havuzları değiştirmek için “HAVUZU DEĞİŞTİR” düğmesine tıklayın ve yeni havuz URL’sini girin. Değişen havuzların birkaç dakikadan bir saate kadar sürebilen bir bekleme süresi olduğunu unutmayın. Lütfen bu olurken uygulamanızı kapatmayın. Havuzları istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz ve bunun için herhangi bir ceza veya kayıt gerekmez. Havuz değiştirirseniz, eski havuzunuzun size zaten olduğundan daha fazla ödeme yapmak zorunda olmadığını unutmayın.

Son 24 saat içinde bulunan puanlarınızın doğru olduğundan emin olmalısınız. K32 başına günde yaklaşık 10 puan alıyor olmalısınız, bu nedenle 100 k32 grafiğiniz varsa, günde yaklaşık 1000 puan alıyor olmalısınız. Puan bakiyenizin arttığından emin olun. Ödemenizi aldıktan sonra puan bakiyesi sıfırlanır. Kanıt bulmak hala rastgele olduğu için puanlar rastgele zamanlarda gelecektir. Bu nedenle, hem iyi hem de kötü şans için çok fazla değişkenlik ve zaman bekleyin.

6. Adım: Ödemeleri Bekleyin

Artık işiniz bitti. Puan bakiyeniz artıyorsa, uygun şekilde havuzda topluyorsunuz ve ödemelerin ne sıklıkta gerçekleştiğini görmek ve isteğe bağlı olarak bir havuz arayüzüne giriş yapmak için havuzunuzu kontrol etmelisiniz.

Ek Bilgiler

Çoklu Arsa NFT’leri

Aynı anahtar üzerinde birden fazla arsa NFT’sine sahip olabilirsiniz ve hepsi aynı anda çiftlenebilir. Ayrıca orijinal (OG) arazileri de gruplayabilirsiniz.

Birden Çok Bilgisayar

24 kelimenizi alıp farklı bir bilgisayara girebilirsiniz ve senkronize edildiğinde mevcut Plot NFT’leri ve havuz bilgileri blok zincirinden otomatik olarak indirilecektir. Havuzunuz, arsa NFT’leri ve akıllı sözleşme adresleri hakkındaki tüm bilgiler blok zincirinde tamamen yedeklenir ve 24 kelime kullanılarak kurtarılabilir. Tüm bilgisayarlarda yeni sürüme güncelleme hakkında 1. adımdaki önemli notu okuduğunuzdan emin olun.

Çoklu Tuşlar

Aynı anda birden fazla anahtar çiftliği de yapabilirsiniz, ancak buna dikkat edin. Her anahtarın ayrı ayrı eşitlenmesi gerekir ve bir bilgisayardaki (bilgisayar A) havuzları değiştirirseniz, ayrı ayrı gruplandırmak için cüzdanınızı B bilgisayarında eşitlemelisiniz. B bilgisayarının birden fazla anahtarı varsa, her anahtarı Plot NFT’deki en son değişikliklere kadar senkronize ettiğinizden emin olun.

Havuz Ücretleri

Havuz ücretleri, çiftçilere ödül dağıtırken havuzların aldığı küçük kesintiyi ifade eder.

Blok Zinciri Ücretleri

Blok zinciri ücretleri, bloğun yaratıcısına (çiftçiler) işleminizi dahil etmeye teşvik etmek için ödenen ücretlerdir. Ücretler şu anda 0, ancak blok zinciri daha fazla kullanım aldıkça artması muhtemel. Ücretler yükseldiğinde, işlem yapmak için küçük miktarlarda Chia ödemeniz gerekebilir. Bir adrese XCH göndermek bir blok zinciri işlemidir, ancak bir arsa NFT’si oluşturmak veya havuzları değiştirmek de ücret gerektiren bir işlemdir. Kullanıcı arayüzü, ücret miktarları için alanlar içerecek şekilde güncellenecek ve ücretler gerekli olduğunda burada rehberlik sağlanacaktır.

Geçersiz Durum

Geçersiz bir duruma girerseniz, yeniden katılmanız veya tekrar kendi kendine havuza geçmeniz gerekir. Bu, bir havuz değiştirme işlemi sonlandırılmadan önce GUI’yi kapatırsanız olabilir. Lütfen “havuzu değiştir”i tıklayın ve havuz URL’sini yeniden girin veya kendi kendine havuzlamaya geçin. Bazen havuz geçiş zaman aşımının bitmesi için biraz beklemeniz gerekebilir.

Ödeme adresleri

Blok ödülü, 1.75 XCH havuz kısmı ve 0.25 XCH çiftçi kısmı olmak üzere iki bileşene bölünmüştür. 0.25 XCH, OG grafikleriyle aynı olan çiftçi hedef adresinize gidecektir. Bu, GUI’nin Çiftlik sekmesinde veya farmer.xch_target_address altındaki config.yaml’de yapılandırılabilir. 1.75XCH havuza ödenir ve havuzun size ödeme yapmak için kullanacağı ödeme talimatları pool_list bölümündeki yapılandırma dosyasında ayarlanabilir.

Kendi Kendine Havuz

Kendi kendine havuz yapıyorsanız, ayrıca bir blok kazandıktan sonra ödüllerinizi talep etmeniz gerekecektir. Bu, GUI veya CLI’den de yapılabilir. Bunun için bir zaman sınırı yoktur, ancak bir havuza geçmeden önce ödüllerinizi talep etmezseniz, havuz bu ödülleri talep edebilecek ve bu fonları kaybedeceksiniz.

Uzaktan Hasat

Uzaktan hasat makineleri her zamanki gibi çalışır. Herhangi bir anahtara sahip olmaları gerekmez ve -f ve -c argümanlarıyla doğrudan başka bir makinede çizim yapabilirsiniz. Çiftçi makinesinin -f anahtarı için özel anahtara ve NFT grafiğini oluşturan cüzdan için özel anahtara sahip olması gerekir. Zorluk daha düşük olduğu için biçerdöverleriniz havuzlama sırasında kanıtları daha sık bulacaktır. Uzak biçerdöver arazileri artık chia çiftliği özeti yapılarak görülebilecek.

Komut satırı arayüzü

CLI’yi kullanarak GUI ile aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. chia plotnft adında yeni bir komut var. Mevcut tüm alt komutları görmek için chia plotnft -h yazın:

» chia plotnft -h
Usage: chia plotnft [OPTIONS] COMMAND [ARGS]...

Options:
 -h, --help Show this message and exit.

Commands:
 claim      Claim rewards from a plot NFT
 create     Create a plot NFT
 get_login_link Create a login link for a pool. To get the launcher id, use
         plotnft show.

 inspect     Get Detailed plotnft information as JSON
 join      Join a plot NFT to a Pool
 leave      Leave a pool and return to self-farming
 show      Show plotnft information

Bir Plot NFT oluşturmak için, kullanmak istediğiniz havuzun URL’sini girerek chia plotnft create -u https://poolnamehere.com adresini kullanın. Kendi kendine çiftçilik modunda bir arsa NFT’si oluşturmak için, chia plotnft create -s local yapın. Havuzları değiştirmek için chia plotnft birleştirmeyi ve bir havuzdan çıkmak (kendi kendine çiftçiliğe geçmek) için chia plotnft iznini kullanabilirsiniz. Mevcut puan bakiyenizi kontrol etmek için show komutu kullanılabilir. create_plots ile CLI çizimi öncekiyle aynıdır, ancak -p, -c ile değiştirilir ve burada chia plotnft show’daki havuz sözleşme adresi kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir