Ekran Kartı Tamiri

www.youtube.com/watch?v=mCagn9-OUQk#t=5m15s

Grafik işlemcisi GPU lehimle tuturulduğu için belli bir sıcaklığa ulaşınca bu lehimlerde özelliğini yitirme durumu olabiliyor.

Bu konuda daha detaylı bilgi için http://en.wikipedia.org/wiki/Soldering

Temel olarak aşırı ısınma soğuma süreçlerinde grafik işlemcisinin lehimlerinin iletkenliklerini kaybetmesini yine aynı şekilde ısıtarak erimesini sağlayarak bu süreçte de mümkünse işlemci üzerine baskı yaparak tekrar çalışır hale getirmek mümkün.

Zaten birçok bilgisayarcının ekran kartı tamiri dedikleri şey de bu.Isı tabancasıyla sadece grafik işlemcisi üzerine ısı vererek de çözüm elde etmek mümkün ama kartın tamamının aynı süreçte ısınıp soğuması daha doğru olacaktır. Bunu da sağlamanın yöntemi fırın. Biraz şans faktörü işin içine giriyor burada. Öncelikle karttan yayılan kimyasallardan dolayı kartın etrafını fırında yemekler için sarılan malzemeyle sarın. Isınmamış veya çok az ısınmış fırında zemine kartın tabanı gelecek şekilde koyun. Fırın yavaş yavaş ısınsın. Unutmayın normal fırın olmalı mikro dalga değil. Daha sonra soğumasını da yine fırın içinde bekledikten sonra çıkarıp kartınızı çalıştırmayı deneyin. Unutmayın ki bu yöntem kartı çalışır hale getirebildiği gibi tamamen kullanılmaz hale getirebilir hatta kartın üzerinde minik patlamalara neden olabilir.

 

Join the Forum discussion on this post

“Ekran Kartı Tamiri” üzerine 3 yorum

  1. Fırın sıcklığı ile fırının çalışacağı süre hakkında bilgi verebilir misiniz? Yani kaç derecede kaç dakika durduktan sonra termostatı kapatıp fırın içinde soğumaya bırakmak gerek? Saygılar.

  2. kartın üzerindeki fanı çıkarın ardından saç kurutma makinasını en sıcak hale getirip 5-10 dakika ekran kartı işlemcisinin üzerine tutun kendi kendine soğusun 5 dakika sonra takın hazır fırınla uğraşmayın

  3. siz siz olun sakın yapmayın bu geçici bir yöntem ekran kartında kısa devre yaparak çalıştırıyor fırında ısıtmak bu işi yapan teknik servislere götürmenizi tavsiye ederim bi süre sonra hiç kullanılmıyacak bir hal alıyor ekran kartı ekrandaki çizikler ekran kartının aşırı ısınması nedeniyle çip kaymasından oluşur fırınlamak kesin bi çözüm değildir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir