Sosyal Medya Bağımlılığına Yargı Yolu

Abd’de son yıllarda sosyal medya platformları ile kullanıcılar arasında yaşanan davalardaki son gelişmeler sosyal medya platformlarının hiç de istediği şekilde değil. Bir yargıcın aldığı karar ile Sosyal Medya Bağımlılığına Yargı Yolu gözükmüş oldu.

Sosyal Medya Bağımlılığına Yargı Yolu

 

Başta Instagram ve Facebook‘un sahibi Meta olmak üzere sosyal Twitter ve diğer medya platformaları İletişim Ahlak Yasası 230. Maddesinin değiştirilip sosyal medya platformlarını değil de kullanıcıları bağlayan bir durum olması için çabalamasına rağmen tam aksi yönde kararlar çıktı. Yakın zamanda bir yargıcın ilgili anayasa maddesi üzerinde aldığı karar ile artık herhangi bir sosyal medya platformunun kişi üzerinde bağımlılık yaptığı iddiasıyla dava açılması mümkün hale geldi.

Yargıç kararında şunlara değindi: Sosyal medya platformları hızlı içerik tüketimi elde etmek için değişiklikler yaptığı, bu değişikliklerle de kullanıcı alışkanlıklarını değiştirdiği sebebiyle özellikle genç kullanıcıların bu sosyal medya platformlarına bağımlılığı oluşmakta. Bu kararı emsal kabul edip birçok davanın açılması da muhtemel.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir