Vietnam Vizesi Nasıl Alınır

Vietnam vizesi veya Vietnam turist vizesini almak artık çok kolay. C1 veya herhangi bir belgeye sahip olmanız gerekmiyor. Sadece geçerli bir pasaportunuz ve konaklama bilgileriniz yeterli olacaktır.

Bu işlem için fiziki olarak da başvuru yapmanız gerekmiyor. Tüm işlemler online olarak yapılıyor ve onayınız da aynı şekilde size e-posta yoluyla iletiliyor.

Başvuruya başlamadan önce arka fonu beyaz net bir vesikalık fotoğraf ve pasaportunuzda bilgileriniz olduğu sayfayı da net görülecek şekilde tarayıp veya resmini çekip bilgisayarınıza aktarın.

Ardından bu linke tıklayarak Vietnam resmi turistik vize başvuru sayfasına giriş yapın.

https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/en_US/web/guest/khai-thi-thuc-dien-tu/cap-thi-thuc-dien-tu

Bu arada belirtmeliyiz ki turizm harici vizelerde C1 belgesi gerekmekte.

Karşınıza çıkan ilk sayfada size fotoğrafları ne şekilde girmeniz ve ad soyadı ne şekilde yazmanız gerektiğini gösteriyor.


Bu örneğin altında vize ücretini göreceksiniz. Tek giriş 25 dolar, çoklu giriş ise 50 dolar. Eğer Cruise gemisi turuyla gidiyorsanız farklı limanlara girişte sıkıntı yaşamamak için çoklu giriş almanızda fayda var.

Altta “Confirmation of reading carefully instructions and having completed application” solundaki kutuyu işaretleyip başvuru sayfasına devam edin.

Açılan ekranda ilk olarak sizden vesikalık ve pasaportunuzu isteyecek. Bunlar net, okunaklı ve .jpg formatında olmalı.

Örnek fotoğrafların üstüne tıkladığınızda dosya yükleme ekranı açılacak ve o ekranda seçip yükleyebilirsiniz. Eğer boyutlarda hata varsa yükleme sonrası görüntüden hatayı görebilir ona göre resimleri düzeltebilirsiniz.

Ardından kişisel bilgileri girdiğiniz kısım gelecek.


Bu bilgileri pasaportunuzda yazanlara uygun bir şekilde doldurun. Pasaportunuzda Ad Soyad ne yazıyorsa tam olarak onu yazmalısınız. E-posta adresinizi mutlaka kullandığınız doğru bir adres olarak girin çünkü bildirimler buraya gelecektir.

Bu bilgileri girdikten sonra hangi günler için vize istediğiniz ve pasaport bilgilerini gireceğiniz bölüm gelecek.


Talep ettiğiniz vize tarih aralığını girin ve ardından pasaport bilgilerinizi girin. Pasaport türünde umuma mahsus yani bordo pasaportlar için Ordinary Passport seçmelisiniz. Issuing Authority kısmına da pasaportunuzda veren makam kısmında yazılı olan yeri yazmalısınız. Bu il de olabilir ilçe de olabilir.

Pasaport numaranızı ve geçerlilik sürelerini de girdikten sonra devam edebilirsiniz.

Devamında iletişim bilgileri bölümü gelmekte.


Önce mevcut ülkenizi ve altına detaylı adresinizi girin. İngilizce karakterle yazmanız gerekmekte hepsini. Ardından acil bir durumda iletişime geçilecek kişi bilgilerini doldurun.

Occupation kısmında da mesleki bilginizi ve iş detaylarını girin. Eğer emekliyseniz ne emeklisi olduğunuzu yazıp devamındaki bilgileri girmeyebilirsiniz. Doldurulması zorunlu alanlar değil bunlar. Bu arada tüm açıklama bilgilerini İngilizce olarak girmelisiniz.

Bu bilgileri girdikten sonra konaklama bilgilerini girmeniz gerekmekte.


Purpose of entry kısmına geliş amacınızı girmelisiniz. Cruise gemisi turuyla geldiğiniz örneğinde buraya tourism gireceksiniz. Ardından tur hizmetini aldığınız firmanın kendi ülkenizdeki adres ve iletişim bilgilerini girin.

Information about the trip kısmında ise Vietnam’a nereden giriş yapacağınız ve nerede konaklayacağınız bilgilerini girmelisiniz. Intended date of entry bölümüne giriş tarihinizi ve legth of stay kısmına da kalacağınız günü yazdığınız zaman yukarıda talep ettiğiniz vize günleri de otomatik olarak buna göre düzenlenecektir. Tedbiran birkaç gün önce giriş ve birkaç gün sonra çıkış da girebilirsiniz olası program değişikliklerine karşı.

Allowed to entry through checkpoint kısmında giriş yapacağınız yeri girmelisiniz. Cruise gemisi turuyla geldiğiniz örneğinde giriş yapacağınız limanı seçin. Exit through checkpoint kısmında da en son çıkış yapılacak limanı seçin.

Intended temporary residential address in Viet Nam kısmında detaylı bilgi vermeniz önemli yoksa vizeniz onaylanmayacaktır. Buraya Cruise gemisinin adı ve yanında ilk giriş yapacağı limanın tam adresini girin. Örneğin Spectrum Of The Seas Cruise Ship, 05 Trần Phú, Vĩnh Hoà, Nha Trang. Sadece gemi adı girmeniz yeterli olmayacaktır. City kısmına limanın bulunduğu şehir ve bölgeyi girmelisiniz. Telefon numarası olarak tur rehberinizin numarasını girmeniz yeterli. Bu telefon numarasının Türkiye hattı olup olmaması önemli değil.

Son olarak da;


Vietnam’da bulunacağınız süreçte yaklaşık olarak ne kadar harcayacağınız, bunun kim tarafından karşılanacağı, nakit mi kredi kartı mı olacağı ve sağlık sigortası bilgilerini girip alttaki güvenlik kodunu seçip Review application form butonuna tıklayabilirsiniz. Bu aşamada sağlık sigortası zorunlu değil yani yaptırmadımı da işaretleseniz olur. Vize durumuna göre sonradan yaptırabilirsiniz.

Review application form butonunu tıkladıktan sonra başvuruda girdiğiniz tüm bilgilerin detaylı hali önünüze gelecek, kontrol edip ödeme ekranına devam edebilirsiniz.

Ödeme işlemini tamamladıktan sonra size verilecek olan kodu mutlaka not alın. E-posta olarak gelecek olsa da elinizde bulunması önemli. Bu işlemin ardından yaklaşık 3-5 gün içerisinde sonuçlanacaktır.

Arada kontrol etmek için bu linke girip, elinizdeki başvuru kodu, doğum tarihiniz ve e-posta adresiniz bilgilerini girip son durumu görebilirsiniz.

https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/tra-cuu-thi-thuc

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir