Windows 10’da Bozulan Kullanıcı Profili Hizmeti Nasıl Düzeltilir

Bozuk Kullanıcı Profili Hizmeti hatası nedeniyle Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda giriş yapamıyorsanız bunu sistemi baştan kurmadan da çözmeniz mümkün.

Windows 10'da Bozulan Kullanıcı Profili Hizmeti
Kullanıcı Profili Hizmeti

Windows 10’da ‘Kullanıcı Profili Hizmeti hizmeti oturum açamadı hatasının oluşmasının asıl nedeni Kullanıcı Profili bozulması kaynaklıdır.

Oturum açılırken bir Antivirüs programı bilgisayarı tarıyorsa, bu hata oluşabilmekte veya Windows güncellemeleri kaynaklı bu sorun yaşanabilmektedir.

Devamında Windows 10 üzerinde yeni hesap oluşturmak isteseniz de bunun için Varsayılan Kullanıcı Profilini kullandığından, yeni oluşturulan hesaplar da bozuk olacaktır.

Bu durumda çözüm için yapabilecekleriniz şunlardır:

KAYIT DEFTERİ DÜZENLEYİCİSİ

Başka bir Yönetici Ayrıcalıklarına Sahip Kullanıcı Hesabına giriş yapın veya bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatın.

-Başlat düğmesine sağ tıklayıp, Çalıştır’a tıklayın.

-Çalıştır penceresinde regedit yazın ve Tamam’a tıklayın.

-Kayıt Defteri Düzenleyicisi ekranında, HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList konumuna gidin.

ProfileList Klasörünü açtığınızda S-1-5 ile başlayan klasörleri göreceksiniz. Bunların her biri, bilgisayarınızda oluşturulan bir Kullanıcı Profilini veya Kullanıcı Hesabını temsil eder.

-Bozuk Kullanıcı Profiline ait doğru S-1-5 Klasörünü belirlemekiçin her bir S-1-5 Girişine tıklayarak ve ProfileImagePath Girişi için “Veri” Sütununa bakmalısınız.

ProfileImagePath içindeki “Veri” Sütununda “Kullanıcı Adı” görünür.

-Doğru S-1-5 Klasörünü bulduğunuzda, sağ bölmedeki State Alanına çift tıklayın ve DWORD Düzenle Penceresinde, Değer Verisini 1’den 0’a değiştirip Tamam düğmesine tıklayın.

RefCount‘a da çift tıklayın ve Değer Verisini 1’den 0’a çevirin.

-RefCount yoksa, boşlukta bir yere sağ tıklayın ve Yeni > DWORD (32 bit) seçip, yeni DWORD için isim olarak RefCount yazıp, değere 0 girin..

-Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Kullanıcı Hesabınıza giriş yapabilmeniz gerekir.

YENİ KULLANICI HESABI OLUŞTURUN

Windows 10’da Bozuk Kullanıcı Profili Hizmeti sorununu düzeltmenin bir diğer yöntemi de Yeni Kullanıcı Hesabı oluşturup Eski Kullanıcı Hesabından dosyaları Yeni Kullanıcı Hesabına aktarmaktır.

Diğer bir Yönetici Hesabınız olması durumunda, Yönetici Hesabınızda Oturum Açabilir ve Yeni bir Kullanıcı Hesabı oluşturabilirsiniz ama Yönetici Hesabınız aktif değilse, aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmekte:

Gizli Yönetici Hesabına Erişim

-Bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatın. Güvenli moda giremiyorsanız bilgisayarınızın birkaç kez açıldıktan sonra elektriğini keserseniz otomatik olarak onarım sayfası açılacaktır ve onarım sayfasından güvenli modu seçebilirsiniz.

-Başlat’a sağ tıklayıp ve Komut İstemini yönetici olarak başlatın.

-Komut İstemi penceresinde

net useradmin /active:yes yazın ve Enter’a basın.

-Komut başarıyla tamamlandı bildirimi gelmesi gerekiyor.

Ardından bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda etkinleştirdiğiniz Gizli Yönetici Hesabına giriş yapabilirsiniz.

Şifresiz olarak Gizli Yönetici Hesabına giriş yapın yeni kullanıcı profili oluşturun.

Ayarlar > Hesaplar > Aile ve Diğer Kullanıcılar bölümüne girip Bu bilgisayara başka birini ekle’ye tıklayın.

-C:\Kullanıcılar klasörüne gidin.

-Bozuk Kullanıcı Profili Klasörünü açıp aktarmak istediğiniz Masaüstü, Kişiler, İndirilenler ve diğer klasörleri yeni kullanıcı hesabına kopyalayın.

Ntuser.dat, Ntuser.dat.log, Ntuser.ini dosyaları bozuk olduğu için bunları kopyalamamaya dikkat edin.

Ardından bilgisayarı yeniden başlatıp bozuk kullanıcı profilini kaldırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir