WINDOWS 10’da Kullanıcı Klasörü Adı Değişimi

Windows 10’da kullanıcı klasörü, kullanıcı hesabını açtığınız hesap adıyla oluşturulan C:\Kullanıcılar yolu altındaki klasördür. Belgeler, Masaüstü, İndirilenler ve diğer kullanıcı klasörleri burada bulunmakla beraber kurulu uygulamalar da verilerini burada tutar.

Tüm uygulamaların sorunsuz çalışması için İngilizce karakterlere sahip bir klasör olması gerekmektedir. Türkçe karakter sorunu yaşandığında, sorunu düzeltmek için ya yeni kullanıcı açmalı ya da Windows’u tekrar kurmanız gerekmektedir.

Ancak bunları yapmadan da çözüm mevcut. Bunun için öncelikle ya yerleşik Administrator hesabıyla giriş yapmanız ya da geçici olarak yeni bir administrator yetkili kullanıcı hesabı açıp onunla giriş yapmalısınız.

Ardından sırasıyla şu işlemleri yapmalısınız:

Arama çubuğuna cmd yazın ve çıkan seçeneklerde Komut İstemi‘ni Yönetici olarak çalıştırın.

Gelen komut ekranına

wmic useraccount list full

komutunu girin.

Windows 10 Kullanıcı Klasörü

Bu komutla beraber bilgisayarınızdaki kayıtlı kullanıcı hesaplarının listesi çıkacak. Bu listede Name= kısmında kullanıcı klasörünü değiştirmek istediğiniz hesabı bulun, SID kodunu not alın.

Ardından komut ekranında kullanıcı hesabı klasörünüzün ismini değiştirmeniz gerekiyor. Kullanıcı hesabı klasörünüz örnek olsun:

ren c:\user\örnek c:\user\ornek

komutunu girin. Burada örnek olan klasörü ornek olarak değiştiriyoruz.

Şimdi Windows Kayıt Defterinde yeni klasöre yönlendirme yapmanız gerekmekte. Bunun için arama çubuğuna regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘ne girin.

Ardından

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\ProfileList

bölümüne girip, not aldığınız SID klasörünü bulun ve içindeki ProfileImagePath bilgisini değiştirin.

Bundan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp, eğer açılışta gözükmesini istemiyorsanız diğer kullanıcıları kaldırabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir