Windows 11’de Sabit Sürücüdeki Tüm Verilerin Ücretsiz Olarak Temelli Kaldırılması

Windows 11 Format komutundaki özel bir parametre, sabit sürücüdeki tüm verilerin üzerine rastgele sayılar yazarak hassas bilgilere erişimi ortadan kaldırabilmekte.

Windows Vista‘nın piyasaya sürülmesiyle Microsoft, Format komutu olarak bilinen eski DOS işlemi için yeni özellikler sundu. Bu parametrelerden biri (/P) yalnızca Windows işletim sistemi kullanımı için bir sabit sürücüyü biçimlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda sürücüde bulunan tüm verilerin üzerine rastgele sayılar yazıyor. Bu işlem, mevcut tüm verileri etkin bir şekilde silmekte ve anlamsız rastgele verilerle değiştirmektedir.

Format komutunu bu şekilde kullanabilmeniz için öncelikle bir Windows 11 Recovery Drive ile cihazınızı başlatmanız gerekmekte. Kurtarma USB sürücüsü oluşturmak için, henüz yoksa, masaüstü arama aracına “kurtarma sürücüsü oluştur” yazın ve uygun arama sonucuna tıklayın.

Tüm sistem dosyalarını eklemeniz gerekmez, ancak Windows 11 için eksiksiz bir kurtarma sürücüsünün her zaman elinizin altında olması önerilmektedir. Tüm sistem dosyalarını dahil etmek için en az 32 GB depolama alanına ihtiyacınız olacak. Sistem dosyalarını dışarıda bırakmayı seçerseniz, ihtiyacınız olan tek şey 1 GB depolama alanıdır.

Seçiminizi yapıp ve ardından İleri düğmesine basın.

Uygun USB sürücüsünü seçip ve ardından İleri düğmesine tıklayın. Kurtarma sürücüsünün oluşturulması birkaç dakika sürecektir. İşlemi tamamladığında Bitir‘e tıklayın.

Şimdi, Windows 11 Kurtarma Sürücünüzü sabit diskini silmek istediğiniz PC’ye yerleştirin ve kurulu işletim sistemi yerine USB sürücüsünü kullanarak başlatın. Bunu gerçekleştirmenin en etkili yolu, Başlat Düğmesinin kapatma menüsünden Yeniden Başlat‘ı seçerken Shift tuşunu basılı tutmaktır.

Sorun giderme başlangıç moduna ulaştığınızda, Sorun Giderme | Gelişmiş Seçenekler | Menüden komut istemi. Komut istemi ekranında, şu komutu yazın:

Format C: /P:4

Bu komut, C sürücüsünü biçimlendirecek ve dört kez rastgele sayılarla verilerin üzerine yazacaktır. İsterseniz bu rastgele sayıyı daha da arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir