Youtube Türkiye’de Reklam Engelleyici Engeli Uygulamaya Başladı

Google, YouTube videolarında Adblock, uBlock vb eklentiler üzerinden reklam engellemeye artık müsaade etmeyeceğini açıkladı. Youtube Türkiye’de reklam engelleyici engeli uygulamaya başlamasıyla bu uzantıları kullanan kullanıcıların video izlemesine izin verilmeyeceği vurgulandı.

YouTube, yakın zamanda yaptığı açıklamada reklam engelleyici tespiti sonrasında video oynatmayı devre dışı bırakma sürecini ciddiyetle takip edeceğini açıklamıştı. Şu an için Adblock kullanıcıları bu uyarı ile karşılaşıyor olsalar da birçok uBlock kullanıcısı bu uyarıyı almadığını söylüyor.

Youtube Türkiye’de Reklam Engelleyici Engeli Uygulamaya Başladı

Videolardaki çok fazla şikayet alan reklamları sadece ücretli YouTube Premium abonelerine kapatan Google, eklamların varlığının bu platformun Dünya genelinde ücretsiz kalmasını sağladığını belirtirken, geçtiğimiz aylarda reklam engelleyici uzantılar tarayıcıda aktif durumdayken videolara erişim kapatmayı test etmeye başlamıştı.

Reklam engelleyici uzantı kullanan kişilerin karşısına, Youtube’da reklam engelleyicilere izin verilmez uyarısını çıkarken, bu şekilde devam edilmesi halinde sadece 3 video izlemeye izin veriliyor ve ardından tekrar aynı uyarı çıkıyor. Şu an için tamamen erişime engel bir durum yok ama ilerleyen zamanlarda tamamen engelleyici önlemler alınması muhtemel.

Tabi bu duruma karşı uzantı geliştiricilerin de Google’ın reklam engelleyicilerini tespit etmesini önleyici önlemler alması yakın zamanda muhtemel.

 

“Youtube Türkiye’de Reklam Engelleyici Engeli Uygulamaya Başladı” üzerine bir yorum

  1. youtube premium apk bulup telefondan veya nox gibi emulatörlerden reklamsız izlemeye devam edilebilir…

    yada film/paylaşım linki “engel” atıldıysa aynı linkten 7-8-10 adetini yeni sekmelerde açmak lazım, sekmelerde 1-2 tanesi başlıyor, diğer sekmeler kapatır ve engelsiz izlenebilir!

    tecrübe ettim… genelde oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir