2021’de En Güvenli 5 Tarayıcı

Birçok web tarayıcısı mevcut ancak bazıları diğerlerinden çok daha güvenli olabiliyor. Çevrimiçi gizliliğine ve güvenliğine değer veren herkes, kendilerini güvende tutan, istenmeyen reklamlarla doldurmayan ve hızlı bir tarayıcı kullanmak ister.

Ne yazık ki, genel tarayıcılar çoğu zaman buna uymaz. Genellikle özel verilerinizi izinsiz izler ve sonra toplarlar. Daha sonra hedefli reklamlar gönderen şirketlere satılır.

2021’de En Güvenli Tarayıcılar Hangileri?


Mevcut en güvenli beş web tarayıcısının bu listede görebilirsiniz.

1. Tor

 

tor

Yeni başlayanlar için Tor Ağı, anonim olarak iletişim kurmanıza izin veren açık kaynaklı bir ağdır. İzleyen herhangi bir üçüncü tarafın verilerini gizlemek için web trafiğini gönüllü bir yer paylaşımlı ağ üzerinden yönlendirerek çalışır.

Basitçe söylemek gerekirse, Tor Tarayıcı, Tor Ağı kullanılarak çalışmak üzere yapılmış değiştirilmiş bir Firefox sürümüdür. Sizi tarayıcının parmak izinden korumak için tasarlandığından, güvenliğin de ötesindedir. Söylemeye gerek yok, tarayıcının belirli zayıf yönleri var.

Başlangıç olarak, özellikle rakipleriyle karşılaştırıldığında yavaştır. Bununla, içeriği sorunsuz bir şekilde indiremez, göz atamaz ve yayınlayamazsınız. Ayrıca tarayıcı, komut dosyası engellemesi nedeniyle birçok web sitesinin çökmesine neden olma eğilimindedir. Bu nedenle, ince ayar yapmanız gerekebilir.

2. Brave

brave

Brave Tarayıcı, güvenlik, gizlilik ve hız için optimize edilmiş Chromium tabanlı bir tarayıcıdır. Öncelikle Brandon Eich tarafından Google Chrome’a daha güvenli bir alternatif olması için geliştirildi.

Web tarayıcısının harika yanı, bir reklam engelleyiciye ve parmak izi koruma sistemine sahip olmasıdır. Bu sayede reklamları, izleyicileri ve komut dosyalarını engellemede mükemmeldir. Bu nedenle, pop-up reklamlar sunan siteleri sık sık ziyaret ediyorsanız sahip olmak için harika bir araçtır.

Brave Browser’ın önemli bir dezavantajı, engellediği reklamlarla aynı şekilde kendisini güçlendirmeyi sevmesidir. Kullanırken, bazen gerçekten can sıkıcı olabilen promosyon malzemeleriyle karşılanmak alışılmadık bir durum değildir.

3. Firefox

 

firefox

Mozilla Firefox, uzun süredir Google, Microsoft ve Apple’ın tescilli web tarayıcıları için tercih edilen bir alternatif olmuştur. Başlıca rakiplerinin çoğu gibi, kapsamlı bir uzantı kitaplığına sahiptir. Ayrıca, nasıl göründüğünü kişiselleştirmenize de olanak tanır.

Firefox’la ilgili harika bir şey, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa ait olması ve onun tarafından işletilmesidir. Bu nedenle, gelir elde etmek için verilerinizi satmasına gerek yoktur. Ek olarak, büyük bir ekip onu korumaya çalıştığı için tarayıcı da düzenli olarak güncellenir.

Firefox kullanırken çeşitli özelliklerden yararlanabilirsiniz. Özel bir göz atma modu, kötü amaçlı yazılımlardan, pop-up reklamlardan, izleyicilerden, kimlik avı dolandırıcılıklarından ve parmak izinden korunmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra, bir şifre yöneticisi olan Firefox Lockwise da var. Bu tarayıcının yanında bir VPN de kullanabilirsiniz.

4. Epic

 

epic

Epic Tarayıcı güvenlik göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Kurulur kurulmaz tüm gizlilik ayarları varsayılan olarak etkindir. Bu nedenle, otomatik olarak “izleme yok” istekleri gönderir, çerezleri, veri trafiği sistemlerini ve izinsiz reklamları engeller. Web tarayıcısının ana arama motoru, mevcut en güvenli olanlardan biri olan DuckDuckGo’dur.

Tahmin edebileceğiniz gibi Epic, veritabanlarınızda, oturum açma bilgilerinizde ve arama geçmişinizde sekmeler tutmaz. Bu, aynı zamanda otomatik yazım denetimi, eşitleme ve doldurma işlemlerinden de kaçınıldığı anlamına gelir. Bunun dışında, tarayıcının kullanılabilir eklentisi de yoktur.

Epic, açık kaynak olmayan Chromium’a dayanmaktadır. Google’a büyük ölçüde bağımlıdır, yani tamamen bağımsız değildir. Yine de, tarayıcının gizliliği ve güvenliği her şeyden çok vurgulayan Windows ve macOS kullanıcıları için başarılıdır.

5. Vivaldi

 

vivaldi

Vivaldi, son derece yapılandırılabilir olmasıyla bilinen Chromium tabanlı başka bir web tarayıcısıdır. Genel estetiğinden gizlilik ayarlarına kadar her şeyi değiştirmenize olanak tanır. Duruma bağlı olarak ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde farklı ön ayarlara sahip profiller bile oluşturulabilir.

Chromium tabanlı olduğundan, neredeyse tüm Chrome tarayıcı uzantıları Vivaldi’ye yüklenebilir ve burada kullanılabilir. Güvenlik açısından bakıldığında, bu iki ucu keskin bir kılıçtır. Bu uzantılar hem koruma düzeyinizi artırabilir hem de kötü amaçlı yazılımlar ortaya çıkarabilir.

Vivaldi’yi Windows 10, Linux, Android ve macOS’ta edinebilirsiniz. Ancak, iki cihaz arasında senkronizasyon yaparken tarayıcının mobil sürümünün uçtan uca şifrelemeye izin vermediğini unutmayın. Bu nedenle, onu yalnızca masaüstü bilgisayarlarda kullanmanız muhtemelen en iyisidir.

Çok Güvenli Olmayan Tarayıcılar

1. Opera

 

opera

 

Hakon Wium, Opera‘yı 1995 yılında yarattı. Başlangıçta, geliştirdiği CSS web standardına dayanıyordu.

O zamandan beri, tarayıcı Chromium’a dayalı bir kaynak kodu kullanmaya başladı. Öyle olsa bile, pek çok Chrome uzantısı üzerinde mevcut değildir.

Varsayılan olarak Opera, verilerinizi önbelleğe almaz. Bunu yapabilmesi için ayarlarının ince ayarlanması gerekir. Bu, güvenli bir kullanıma hazır deneyim yaşamak isteyenler için talihsiz bir durumdur.

Opera, sizi izleyicilerin yanı sıra izinsiz reklamlardan koruyan yerleşik bir engelleyici bulundurur. Bu nedenle, kullanırken hedeflenen reklamlar hakkında endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

2. Chrome

 

google chrome

 

Google Chrome, dünyanın en popüler internet tarayıcısıdır. Son derece kullanışlı, kullanımı kolay ve işlevseldir. Ne olursa olsun güvende kalmanızı sağlamak için sürekli olarak en yeni ve en büyük güvenlik özellikleriyle güncellenir.

Ne yazık ki tarayıcı, kullanıcılarının gizliliğini ihlal ettiği için kötü bir şöhrete sahiptir. Kullanırken, verilerinizin izlenmesini, toplanmasını ve ardından çeşitli taraflara satılmasını bekleyebilirsiniz. Ancak, gelirinin çoğunu bu uygulamalardan elde ettiği için bu sürpriz olmamalı.

Çoğu kişinin bilmediği gibi, Chrome’un gizli modu gerçekten güvenli değildir. Yaygın inanışın aksine, IP adresiniz siz onu kullanırken hala maskesiz kalacaktır. Bunun yanı sıra, özel veriler şu ya da bu şekilde izlenmeye devam edecektir.

Chrome kullanırken korunmanın en iyi yolu bir VPN tarayıcı uzantısı kullanmaktır. Bunun dışında, güvenlik ve gizlilik ayarlarını da düzenlemelisiniz. Son olarak, çalışan bir reklam ve kötü amaçlı yazılım engelleyicinin olması da güzel olurdu.

3. Microsoft Edge

 

microsoft edge

Microsoft Edge, Microsoft’un Internet Explorer yerine geçmiştir. Bununla birlikte, popülerlik söz konusu olduğunda selefiyle eşleşmiyor. Bunun büyük bir nedeni, Google Chrome’un sahip olduğu birçok özellik ve uzantıdan yoksun olmasıdır. Üstelik yılda yalnızca iki kez güncellenir.

Edge’in önemli bir kusuru, gelişmiş güvenlik özelliklerinden yoksun olmasıdır. Tarayıcı “izleme yok” istekleri gönderirken ve izinsiz reklamları engellerken, sizi izleyicilerden korumaz. Ek olarak, Chrome gibi özel verilerinizi de kâr amacıyla toplar.

Microsoft Edge tarafından kullanılan kaynak kodu tescillidir, açık kaynak değildir ve yalnızca Microsoft’a aittir. Bu nedenle, perde arkasında neler olduğunu tam olarak bilmenin bir yolu yok.

Bu nedenle, tarayıcının ayarlarını yapılandırmış ve bunun yanında bir VPN kullanmış olsanız bile tamamen güvende olduğunuzu varsaymak doğru olmaz.

4. Safari

 

safari

Safari, şirketin tescilli tarayıcısı olduğu için tüm Apple cihazlarına önceden yüklenmiş olarak gelir.

Oldukça ilginç bir şekilde, şifre oluşturucu, AI tabanlı dijital koruma ve parmak izi önleme araçları gibi birçok temiz güvenlik özelliğine sahiptir. Ayrıca, DuckDuckGo’yu varsayılan arama motoru olarak kullanan özel bir tarama moduna sahiptir.

Safari’nin görüntü oluşturma motoru, açık kaynaklı olan Webkit çerçevesini kullanır. Geri kalanı kapalı kaynaktır ve bu nedenle Apple dışındaki herkes için bir gizemdir.

Apple, NSA’nın PRISM programının bilinen bir katılımcısıdır. Bu nedenle, sizi güvende tutmak için şirketten gelen hiçbir şeye güvenilemez. Sonuç olarak, Safari’yi kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Aslında, onu bir alternatifle değiştirmek daha iyidir.

5. Internet Explorer

 

internet explorer

Birkaç yıldır feshedilmiş olmasına rağmen, çoğu Internet Explorer’ı günlük tarayıcıları olarak kullanmaya devam ediyor. Bunun nedeni, uzun yıllar boyunca dünyanın en popüler web tarayıcısı olmasıydı. Bu nedenle, özellikle kırsal alanlarda kullanıcı bulmaya devam etmek alışılmadık bir durum değildir.

Yavaş olmasının ve hiçbir uzantıya sahip olmamasının yanı sıra güncellemeleri de almaz. Bu nedenle, kullanıcıların güvenliğini ihlal etmek bilgisayar korsanları ve diğer siber suçlular için inanılmaz derecede kolaydır.

Bazı güvenlik özelliklerine sahip olsa da, hepsi modası geçmiş. Hatta onlara işe yaramaz diyecek kadar ileri gidebilirsiniz.

Aslına bakılırsa, tarayıcıyı tehlikeye atılma riski olmadan kullanmanın şu anda bir yolu yoktur. Ve evet, bu VPN ve yanında çalışan bir kötü amaçlı yazılım engelleyiciniz olsa bile geçerlidir.

 

SONUÇ OLARAK

 

Yukarıda bahsedilen beş güvenli tarayıcıyı kullanarak, sahip olduğunuz çevrimiçi güvenlik düzeyini önemli ölçüde artıracaksınız. Her biri belirli dezavantajlar olsa da, elde edeceğiniz faydaların onlardan daha ağır basacağı kesindir.

Güvenli bir tarayıcı kullanmanın, web’de gezinirken% 100 güvenli olmanın sadece ilk adımı olduğunu unutmayın. Bunu başarmak için gereken başka birçok adım var.

Konunun daha kapsamlı bir şekilde anlaşılması için, Çevrimiçi Gizlilik Kılavuzunu okuyabilirsiniz.

KAYNAK

 

 

“2021’de En Güvenli 5 Tarayıcı” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir