2021’de Jira İçin En İyi 10 Test Yönetim Aracı

Jira yazılımı, birçok kurumsal araçla kolayca entegre edilebildiği için test yönetimi ekipleri tarafından en çok tercih edilen çözümlerden biridir.

Bu makale, Jira için test yürütmeyi iyileştirmeye yardımcı olacak bazı yaygın test yönetimi araçlarını hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır. Uygun araçlarla yapılan iyileştirilmiş yazılım testi, muhtemelen daha iyi yazılım kalitesiyle sonuçlanacaktır.

Jira için en iyi test yönetimi araçları listesindeki her araç kendi başına değerli. Bir araç seçerken dikkat etmeniz gereken temel özellikler ele alınıyor ancak ekibiniz için en iyi araç, test sürecinize ve test sonuçlarını nasıl takip ettiğinize bağlı olacaktır. Farklı ekip ihtiyaçları da ele alınacaktır.

Bu makalenin sonuna geldiğinizde, Excel gibi geleneksel test yönetimi yöntemlerine aşırı güvenmenin test çalıştırmalarınızı neden yavaşlattığı konusunda bir fikriniz olacaktır.

Jira İçin En İyi Test Yönetim Araçları

 

Jira için en iyi yönetim araçlarının kısa listesi :

 1. Zephyr
 2. Xray
 3. TestFLO
 4. Test IO 
 5. QADeputy
 6. Hexygen
 7. Ranorex
 8. TestRail
 9. QMetry
 10. Tricentis qTest 

Aşağıdaki bu araçların her birine genel bakışları görebilirsiniz. Diğer test yönetimi araçlarına (Jira’ya özel değil) genel bir bakış için bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Jira Karşılaştırma Kriterleri İçin En İyi Test Yönetim Araçları

Değerlendirme kriterlerinin özeti:

Kullanıcı Arayüzü (UI): Temiz ve çekici mi?

Kullanılabilirlik: Araç sezgisel mi ve sorunlarla karşılaştığınızda şirket hazır olacak mı?

Entegrasyonlar: Jira ve şirketinizin halihazırda kullandığı diğer araçlarla entegre oluyor mu?

Mali Değeri: Aracın yeteneklerine, kullanım durumuna ve özelliklerine bağlı olarak fiyat ne kadar makul? Fiyat açık, şeffaf ve esnek mi?

Temel Özellikler


Sorunsuz iş akışı:
Çeşitli uygulamalar arasında gidip gelmek istemediğiniz için Jira’da çalışan bir test yönetim aracı arıyorsunuz.
Bu nedenle, tüm test yaşam döngüsünü yöneten ve test sürecinizdeki her adımı tek bir yerde halledebilecek bir çözüm arayın.

Doğru ölçümler: Sizinle ilgili olan ve izlemek istediğiniz ölçümleri yalnızca siz bilirsiniz. Seçtiğiniz aracın bunu başarmanıza izin verip vermediğine bakın. Özelleştirilebilir raporlama ve analitik yeteneklerinin yanı sıra test planlarını ve raporları popüler dosya formatlarına aktarma yeteneğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Test otomasyonu: Çoğu ekip, test otomasyonunun yanı sıra test yönetimi sürecinde otomasyona izin verecek bir çözüm için Excel elektronik tablosundan vazgeçer.

İşbirliği: Jira için iyi bir test yönetimi aracı, ekibinizin fikirleri paylaşmasına ve herkesin aynı sayfada olmasını sağlamalıdır.

Test senaryosu oluşturma: Bu özellik, test senaryolarını yeniden kullanarak, otomatik olarak test senaryoları oluşturarak ve daha fazlasını yaparak test senaryolarının tasarımını ve oluşturulmasını hızlandırır.

Bakabileceğiniz diğer özellikler arasında test sonuçlarının analizi, hata raporlama, denetim izlerinin oluşturulması ve hem manuel hem de otomatik test desteği yer alır.

Jira için en iyi 10 test yönetimi aracının her birinin kısa bir açıklaması, aracın en iyi yaptığı şeyin yanı sıra bazı özellikleri sergilemek için ekran görüntüleri.

1. Zephyr – Her büyüklükteki çevik DevOps ekipleri için en iyisi

Screenshot Of Zephyr Test Management Tools For Jira

Zephyr, doğrudan Jira’da ve bir ekibin mevcut test sürecinde test yönetimine yardımcı olur.

Zephyr, “testi proje döngüsüne entegre ederek, yazılım kalitesini izlemenize ve yetkilendirilmiş devam etme / yapma kararları vermenize” olanak tanıyan bir test yönetimi çözümüdür. Bu uygulamanın ana özelliklerinden bazıları, test sorunları hakkında rapor oluşturma, izleme ve üretme becerisini içerir.

10 kullanıcılı bir ekip için ayda 10 dolardan başlar. Siz ölçeklendikçe daha ucuz hale gelir. Araç, 30 günlük ücretsiz deneme sürümü ile birlikte gelir.

2. Xray – Hızlanmak isteyen DevOps ekipleri için en iyisi

Screenshot Of XRay for test management tools for jira

Her test için test planları oluşturun ve yürütme durumunu izleyin.

Jira için Xray Test Yönetimi, test yönetimi ekiplerinin “manuel ve otomatik testleri Jira sorunları olarak yönetmesine, ekranları, alanları ve iş akışlarını özelleştirmesine” olanak tanır. DevOps ekiplerine, ekip üyelerinin gereksinimlerin test kapsamını görüntülemesine ve analiz etmesine olanak tanıyan etkileşimli grafikler vaat ediyor.

10 ekip üyesi için yıllık 10 $ ‘dan başlar. 30 günlük ücretsiz deneme sunar.

3. TestFLO – Diğer test yönetimi araçlarından verileri içe aktarmak için en iyisi

Screenshot Of TestFlo for test management tools for jira

Belirli kullanıcı eylemleri için testler tasarlayın, ekip üyelerini atayın ve test koşullarını ayarlayın.

TestFLO, testleri merkezi bir yerden oluşturmak ve yönetmek isteyen ekipler için yararlı bir araçtır. Kullanıcılar ayrıca Bamboo gibi Jira için diğer birkaç test yönetimi aracından vakaları içe aktarmak için TestFLO’yu kullanabilir. TestFLO’nun en önemli özelliklerinden bazıları esneklik, otomasyon, izlenebilirlik ve raporlamayı içerir.

TestFLO’nun size neye mal olacağı konusunda bir fikir edinmek için, ayrıntılarınızı sağlamanız ve aradığınız belirli hizmeti belirtmeniz gerekir. Araç, 30 günlük ücretsiz deneme sürümü ile birlikte gelir.

4. Test I/O – Kaliteyi korurken maliyetleri kontrol etmek için en iyisi

Screenshot Of Test IO for test management tools for jira

Testlerle bulunan hataları ciddiyet, konum ve bulundukları zamana göre izleyin.

Test IO, yazılım ekiplerinin ve ürün yöneticilerinin projeleri ve ürünleri için profesyonel yazılım test uzmanlarına erişmesine olanak tanıyan bir kitle testi aracıdır. Araç, bu testçilerin bulduklarına dayalı derinlemesine hata raporları ve geliştirme ekibi tarafından tamamlandıktan sonra hata düzeltmelerini onaylama yeteneği sağlar.

Test IO için fiyatlandırma talep üzerine mevcuttur.

5. QADeputy – Benzersiz test ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirme isteyen ekipler için en iyisi

Screenshot Of QADeputy for test management tools for jira

QADeputy, ekip üyelerinin test paketleri ve projeler genelinde test güncellemelerini görüntüleyebilmesi için bir etkinlik akışı içerir.

QADeputy, mevcut otomasyon ve hata testi araçlarıyla entegre olabilen bir test yönetim aracıdır. Buna ek olarak, aracı otomatikleştirebilir ve sizinle çalışan çeşitli paydaşlara otomatik iletişim gönderebilirsiniz.

QADeputy, size tek bir kullanıcı, bir test paketi ve 100 test vakası sağlayan ücretsiz bir planla başlar. Araç, sınırsız ücretli kullanıcıya, test süitlerine ve test senaryolarına olanak tanıyan aylık 18 ABD doları tutarında ücretli bir planın reklamını yapar.

6. Hexygen – Gereksinim dokümantasyonu için en iyi test yönetimi aracı

Screenshot Of Hexygen for test management tools for jira

Test senaryoları için ön koşullar belirleyin ve beklenen test sonuçlarını beklenen sonuçlara göre izleyin.

Hexygen, danışmanlık hizmetleri, proje hizmetleri ve lisans hizmetleri sunan bir Atlassian Çözüm Ortağıdır. Ekipleri, yazılım geliştirme yaşam döngünüzü iyileştirmek için süreçlerinizi ve araçlarınızı düzenlemenize yardımcı olabilir ve ayrıca Jira gibi Atlassian araçlarının ihtiyaçlarınıza uygun içgörüler ve lisanslar sunabilir.

Hexygen için fiyatlandırma, projenize ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır ve istek üzerine mevcuttur.

7. Ranorex – Farklı deneyim seviyelerine sahip test yönetimi ekipleri için en iyisi

Screenshot Of Ranorex for test management tools for jira

Ranorex, kullanıcıların projeleri ve uygulamaları için test komut dosyaları oluşturmasına ve çalıştırmasına izin verir.

Ranorex, çeşitli test türlerini yapmak için bir çözüm arıyorsanız seçiminiz olacaktır: regresyon testi, veriye dayalı test, anahtar kelime testi veya tarayıcılar arası test. Jira için bu test yönetim aracı, masaüstü ve mobil dahil olmak üzere çeşitli cihazlar için bulutta mevcuttur.

Ranorex, ömür boyu lisans için 3.450 $ ‘dan başlayan üç fiyatlandırma kategorisi sunar. Kredi kartı bilgilerinizi girmenizi gerektirmeyen 30 günlük ücretsiz deneme ile birlikte gelir.

8. TestRail – Mevcut bir sorun izleyiciyle entegrasyon için en iyi test yönetimi aracı

Screenshot Of Testrail for test management tool for jira

TestRail, testler, kilometre taşları ve daha fazlası hakkında içgörüler ve raporlar sağlar.

TestRail’in geliştiricileri, buna “kusursuz bir Jira entegrasyonuna sahip kapsamlı bir test yönetimi yazılımı” diyorlar ve her boyuttaki QA ve geliştirme ekipleri için tasarlanmış.

Bu tür ekiplerin, merkezi bir web uygulamasından “yazılım test çabalarını izlemelerine ve koordine etmelerine” olanak tanır. Araç, halihazırda kullanmakta olduğunuz hata izleyicilerle de entegre olur.

TestRail için fiyatlandırma, kullanıcı başına aylık 34 ABD dolarından başlar. Araç, 14 günlük ücretsiz deneme sürümü ile birlikte gelir.

9. QMetry – Kapsamlı raporlama için en iyi test yönetimi aracı

Screenshot Of QMetry for test management tools for jira

Test paketleri, test senaryoları ve gereksinimleri tasarlayın ve ekibinizin ihtiyaçlarına göre testleri düzenleyin.

QMetry, Sola Kaydırma yaklaşımını, yazılım geliştirme döngüsünün her aşamasına Kalite Güvencesi’ni dahil etmeyi içeren, “süreci esas olarak geliştirme aşamasının soluna kaydıran” bir yaklaşım olarak tanımlar.

Erken test etmek ve yüksek kaliteli ürünler sağlayan sorunsuz işbirliğinin tadını çıkarmak için test otomasyonundan yararlanmak isteyen ekipler için uygun bir araçtır.

QMetry fiyatlandırması, buluttan, veri merkezinden veya sunucunuzdan çalışmak isteyip istemediğinize bağlıdır. SaaS çözümünü seçerseniz, 10 kullanıcıya kadar ayda 10 ABD doları tutarında sabit bir ücret ödersiniz.

10. Tricentis qTest – Kurumsal yazılım testleri için en iyisi

Screenshot Of Tricentis QTest for test management tools for jira

Regresyon testleri, otomatik testler ve diğer test paketleri oluşturup yönetin ve bunları tek bir yerde yürütün.

Tricentis qTest, test ekiplerine “kurumsal yazılım testlerinin üstesinden gelmek için temelde farklı bir yol” vaat ediyor. Peki bu pratikte ne anlama geliyor? Bu, aracın yaklaşımının “tamamen otomatik, tamamen kodsuz ve yapay zeka tarafından akıllıca yönlendirildiği” anlamına gelir. Araç, yapay zeka odaklı ve otomatik olduğundan, ekibinizin zaman ve maliyetten tasarruf etmesine yardımcı olabilir.

Tricentis qTest için fiyatlandırma talep üzerine mevcuttur. Tricentis qTest, aracın tüm özelliklerini denemenizi sağlayan 14 günlük ücretsiz bir deneme sürümü ile birlikte gelir.

Diğer Test Yönetim Araçları

 

 1. Apwide Golive: Test ortamı ayrıntılarını yönetmek için en iyisi
 2. Test Odyssey: Regresyon testi için en iyisi

 

JIRA HAKKINDA

Jira Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

 

Jira, üreticisi Atlassian tarafından “her türden ekibin işleri yönetmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir ürün ailesinin parçası” olarak tanımlanıyor. Yazılım üreticisi, ürünün başlangıçta sorun ve hata izleme için üretildiğini söylüyor.

Yıllar içinde Atlassian, Jira’yı, hata izleme gibi kalite güvence görevleri dahil olmak üzere farklı kullanım durumları için güçlü bir iş akışı yönetimi aracı olarak adlandırdığı bir araç haline getirdi.

Atlassian’a göre Jira, “harika yazılımları planlamak, izlemek ve yayınlamak için” kullanılabilir. Bu, bir kuruluşun Jira’yı tüm test döngüleri için bir merkeze dönüştürülebilen bir proje yönetimi aracı olarak kullanabileceği anlamına gelir. Test tasarımı, keşif testi, hata izleme, manuel test ve ürün sürümündeki ekipler için hayati bir araçtır.

Bir test senaryosu yönetim aracı olarak Jira, kalite güvence ekiplerinin, yazılım test uzmanlarının, diğer DevOps ekip üyelerinin ve karar vericilerin test çabalarını entegre eder. Test senaryosu ortamlarını daha iyi anlamalarını sağlar.

Jira İçin Test Yönetim Aracı Nedir?

 

Jira için bir test yönetimi aracı, Jira’da kullanılabilen bir test yönetimi ve kalite güvence uygulamasıdır. Bu Jira eklentileri genellikle test otomasyonu işlevselliğine ulaşmada, bilgileri gerçek zamanlı olarak paylaşmada ve test senaryolarını yeniden kullanma becerisinde QA ekiplerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Jira için test yönetimi araçları, QA testi, takibi ve analizinin entegrasyonuna izin verir. Atlassian Marketplace‘i ziyaret ederek JUnit, Testlink ve Selenium gibi çeşitli test yönetimi araçları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Jira İçin Test Yönetim Araçları Çevik Takımlar İçin Neden Faydalıdır?

 

Pazara kaliteli bir ürün sunmak için test yönetimi ekiplerinin ürünün tüm yaşam döngüsünü yönetmesi gerekir. Bunu başarmak için, bu tür ekipler kendi özel ihtiyaçlarını karşılayan çok çeşitli araçlar kullanır.

Bir araç, işbirliğini artırmada, diğeri farklı ölçümler sağlamada harika olabilirken, diğeri izlenebilirliği, regresyon testini veya sürekli entegrasyonu ve sürekli testi kolaylaştırabilir. Jira için test yönetimi araçları, QA ekiplerinin Jira işlevlerini genişletmesine ve test faaliyetlerini geliştirmesine olanak tanır.

Test yönetimi araçlarının Jira’ya entegre edilmesi, yeni bir araç kullanıma sunulduğunda yeni altyapı kurmaya veya personeli eğitmeye gerek kalmamasını sağlar. Ayrıca, test ilerlemesiyle ilgili tüm bilgiler tek bir yerdedir.

https://theqalead.com/tools/test-management-tools-for-jira/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir