445 km/s Hıza Ulaşabilen Yeni Bugatti Tourbillon

Bugatti Chiron halefi, yeni 1775 bg gücündeki Bugatti Tourbillon

Tamamen yeni, Cosworth tarafından geliştirilmiş, 9.000 devir/dakika 8,3 litrelik atmosferik, bir metre uzunluğunda krank miline ve 8 vitesli çift kavramalı şanzımana sahip V16 motora sahip olmasına rağmen, Chiron‘dan 33 mm daha alçak ve daha uzun olmayan yeni bir süper spor otomobil.

Ağırlığı Chiron’un 1995 kg’lık boş ağırlığından çok daha hafif, normalde şanzımanın olacağı yerde 200 kg’lık 25 kWh‘lik bir akü. Ön aksta iki, arkada bir elektrik motoru.

Bugatti Tourbillon

Arkada ise her iki tarafta uzanan devasa venturi tünellerinin yukarı eğimine uyum sağlamak için gözle görülür bir şekilde öne eğilmiş, açıkta kalan bir V16. Bugatti Chiron‘un iki katı hacme sahip difüzör, açılabilir spoylerin vmax koşularında sıkışıp kalabileceği ancak hava freni olarak ve Track modunda ortaya çıkabileceği anlamına gelir. Titanyum egzoz uçları yüksekte dururken, arkadan bakıldığında arka lastikler ultra lüks bir yarış arabası gibi tamamen açığa çıkıyor.

Toplamda 1775 bg güç: motordan 986 bg, üç elektrikli motordan 789 bg ve 60 km elektrik menzili ile azami 445 km/sa hıza ulaşabilmekte.

İsviçreli saat üreticilerine tasarlatılan orta kadranda iki ibre, devir (kadran 10.000 dev/dak’ya çıkar) ve hız (550 km/sa) gösterir. Solda analog akü, yağ sıcaklığı ve yakıt göstergeleri bulunur; sağda ise elektrik motorlarından ve içten yanmalı motordan gerçek zamanlı güç çekişini gösteren çift kadran bulunur.

Bugatti Tourbillon Kadran

Bugatti başlangıçta yılda yaklaşık 80 adet olmak üzere bu araçlardan 250 adet üretecek ve türevleri 2029’dan itibaren üretim hattına çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir