Amd Ekran Kartlı Bilgisayarlarda Geç Açılma Sorunu

Eski nesil Amd ekran kartına sahip bilgisayarlarda güncel sürücülerle beraber oluşan bir geç açılma sorunu mevcut. Açılıştan sonra Windows ekranı gelene kadar siyah ekranda bekleme sorununun çözümü için de Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi içerisinde ufak bir ayar yapmanız gerekmekte.

Öncelikle Windows güncelleştirmeleri ile değil doğrudan sitesinden ilgili Amd ekran kartı sürücüsünü indirip tam olarak kurulum yapın.

Daha sonra Başlat çubuğunda arama kutusuna yazarak veya Win+R tuşlarına basıp Çalıştır komutunu açarak, regedit yazıp Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne giriş yapın.

Ardından üst menüde Düzen ardından da Bul seçeneğine tıklayıp arama ekranını açın ve enableulps diye aratın. Çıkan sonuçlarda değerleri 1 yerine 0 olarak kaydedin. Birden fazla çıkabilir hepsinde bunu yapmanız gerekmekte.

ULPS güç yönetim sistemidir ve boştayken kartı kapatmaya yarar. Tabi bu daha çok CrossFire işleminde birden fazla ekran kartı çalışırken kullanışlı bir özelliktir. Normal tek kartla kullanımda bu tarz sorunlara neden olabildiğinden kapalı olması daha kullanışlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir