AMD’nin yeni Ryzen 7000 X3D İşlemcilerinde Yanık Hasarı

AMD‘nin en yeni nesil 7000X3D serisi işlemcilerinin bazı sahipleri, işlemcilerinin rastgele yandığı konusunda bildirimlerde bulunuyor. Reddit ve YouTube‘daki paylaşımlara bakılırsa, bir dizi 7950X3D ve 7800X3D sahibinin hem CPU’da hem de AM5 soketinde yanık hasarı yaşadığını, işlemcileri ve anakartları yaktığını gösteriyor.

Bir Reddit kullanıcısı 7800X3D‘nin şişkin olduğunu görüp parçalarına ayırdığı ve CPU’nun anakart soketinde görünür bir çıkıntı ve yanık izi olan bir fotoğrafını yayınladı.

Amd Ryzen Yanık Hasarı

Başka bir Reddit kullanıcısı olan ise birkaç ay önce normal bir 7950X çipinde de benzer bir sorun yaşadıklarını belirtti. Diğer bir Reddit konusunda, başka bir kullanıcı yanık izi gibi görünen yeni bir 7950X3D çipinin görüntüsünü yayınladı.

Benzer raporlar Reddit yanında Youtube videolardan da gelmekte. MSI buna cevap olarak “Son zamanlarda, anormal voltaj sorunlarından kaynaklanmış olabilecek 7000X3D serisi CPU’ların hasar gördüğüne dair raporlar var, 7000X3D serisi CPU’ların manuel voltaj ve frekans ayarlamalarını desteklemediğini, yalnızca PBO (Precision Boost Overdrive) hız aşırtmasını desteklediğini belirtmek önemlidir. 7000X3D serisi CPU’larda aşırı voltajı önlemek ve hasar riskini azaltmak için MSI, hem AM5 serisi BIOS’a hem de MSI Center’a bazı kısıtlamalar ekledi.” şeklinde açıklama yapıyor.

Bunun üzerine de MSI, AM5 anakartları için artık yalnızca CPU voltajını azaltmak için voltaj ayarları için negatif ofseti destekleyen yeni BIOS güncellemeleri yayınladı. Asus ayrıca bazı AM5 anakartları için eski BIOS sürümlerini kaldırdı ve en son BIOS revizyonlarında CPU voltaj seçeneklerini kısıtladı.

En yeni AM5 anakartlarında CPU voltajlarında bir problem olduğu ve hem işlemciye hem de anakarta zarar verebilecek bir duruma yol açtığı çok açık. AMD’nin en yeni Ryzen işlemcilerinden veya AM5 anakartlarından herhangi birine sahipseniz, AMD burada tam olarak ne olduğunu çözene kadar BIOS’unuzu hemen güncellemenizi önemle tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir