Lpg Montajı Sonrası Motor Garantisi Nedir

Ülkemizde benzin fiyatlarının yükselişi otomobil kullanıcılarını daha da fazla lpg kullanımına yöneltmekte. Bu durumu gören bazı otomobil üreticileri ise sıfır araçlarını lpg sistemi ile üretmekle beraber kendi yetkili servislerinde garantisi bozulmayacak şekilde lpg montajı hizmeti vermekte.

Tabi bu özel firmalarda yapılan montajlara göre daha pahalı olmakla beraber bakım ve ayar durumlarında dışarıda müdahalenin de mümkün olmaması demek. Fabrikasyon olarak geçen bu lpg sistemleri araca en uygun ayarla üretildiği için sonradan bir ayar gerektirmese de bu işlemleri artık yetkili servis dışında yaptıramayacağınız anlamına geliyor.

Ancak hala birçok firma sıfır araçlarına lpg hizmeti sunmamakta. Özellikle de son dönemde uygun fiyatlı olarak ülkemize giren ve sadece benzinli seçeneği olan Chery marka araçlar için lpg birçok kullanıcıya zorunlu hale geliyor. Bu durumda da tabi kullanıcılarının en büyük sorunu sıfır aracın garantisinin ne olacağı sorusu.

Bu problem kaynaklı olarak da lpg montaj firmaları son dönemde motor garantisi diye bir hizmet sunmaya başladı. İddia edilen ise lpg takılarak araç üreticisinin garanti dışı bıraktığı motora kendi garantilerini verdikleri.

Ancak bu durumla alakalı hala soru işaretleri var.

Öncelikle lpg montaj hizmeti veren firmaların garanti kapsamına aldıkları motor parçalarına bakmak gerekiyor. Değişik süre ve km kapsamında olmakla beraber hepsi egzoz ve emme supapları, ezgoz ve emme manifolt contaları, supap yatağı, silindir kapak contası, supap lastiği, katalitik konvektör, benzin enjektörleri, segmanlar, elektronik kontrol ünitesi, supap gaydı ve silindir kapak revizyonu gibi sadece lpg yakıt sisteminin doğrudan etkisi olan parçalara garanti veriyor. Ancak bilindiği üzere motorun yakıt sistemi parçaları dışında daha birçok sistemi mevcut. Aşırı besleme sistemi yani günümüz araçlarında daha çok Turbo olarak bilinen sistem, soğutma sistemi elemanları, şarj sistemi, yakıt sistemi harici elektronik sistemler ve tabii ki motorla doğrudan bağlantısı olan şanzıman.

Bu durumda lpg kaynaklı olmasa da motorda oluşacak yakıt sistemi harici bir sorunda aslında aracın kendi üretici garantisi kapsamında olabilecekken bu garanti artık geçerli olmayacak, lpg montajı hizmeti veren firmanın da motor garantisi kapsamına girmeyecektir.

Üstelik birçok yetkili servis lpgli aracı tamamen kabul etmemekte ve aracın motoru hariç tüm elektronik ve kaporta aksamı da garanti kapsamında işlem göremeyecektir. Lpgli aracı kabul eden yetkili servisler de lpg montajı ile kaporta ve elektronik sistemlerde de işlem olduğundan dolayı bunları da garanti kapsamına sokmayabilecektir.

Bu yüzden yetkili servis montajı lpg sistemi tercih etmek veya bu hizmet alınamayan durumda, aracın yetkili servisi veya distribütöründen aracın lpg montajı sonrası motorun yakıt sistemi harici garantisinin devam edeceğine dair resmi bir belge almakta fayda var.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir