Otomatik Şanzımanlarda Marka ve Türüne Göre Yağ Değişim Süreleri

Günümüzde ülkemizde otomatik vitesli araç kullanımı arttığından dolayı yaşanan sorunlar da aynı oranda artmakta. Otomatik şanzımanlarda yaşanan sorunların bir kısmı da zamanında değişmeyen şanzıman yağları kaynaklı oluşmakta. İşlevini yitiren yağ, vuruntulu vites geçişlerine, aşırı ısınma kaynaklı şanzımanın kendini korumaya almasına, performans kaybına, vites değişimleri yapılamamasına veya şanzımanın fiziksel zarar görmesine neden olabilmekte.

Birçok otomobil markasında da otomatik şanzıman yağı ömürlüktür gibi bir algı oluşsa da aslında gerçekler farklı. Özellikle ülkemizde ekonomik şartlardan dolayı çok eski araçlar, çok yüksek km lere kadar kullanıldığından dolayı, şanzıman yağı değişimi de belli dönemlerde gerekmekte.

Burada üreticilerin resmi açıklamalarına göre markalara ve şanzıman tiplerine göre yağ değişimi süreleri ne olmalı görebilirsiniz.

BMW

Bmw’de en çok kullanılan şanzıman tipi ZF olmakla beraber GM şanzıman kullanan araçlar da mevcuttur.

ZF 8HP ve ZF 6HP şanzımanlar için Bmw ömür boyu kullanım olarak 160 bin km belirlemiştir ve 160 bin km sonrası şanzıman hatalarında garanti kapsamına almamaktadır. Şanzıman üreticisi ZF için servis aralığı ise 80 bin km’dir.

E kasalarda görülen GM şanzımanlar için ise belirlenen aralık Bmw için de üretici için de aynı olup 70 bin km’dir. GM 6L45 ve GM 6L50 model şanzımanlarda her 70 bin km’de şanzıman yağı ve filtre değişimi yapılmalıdır.

 

LEXUS

Toyota firmasının lüks segment için ürettiği bu marka da aynı Toyota gibi CVT (Sürekli Değişken Transmisyon) şanzıman kullanmakta ve her 60 bin km’de bir değişim önermektedir.

 

Volkswagen, Skoda, Seat, Audi

Bu markalar bilindiği üzere DSG (Doğrudan Vitesli Şanzıman) şanzıman kullanmakta.


DSG şanzımanların bilindiği üzere birkaç farklı tipi var. 6 ileri tipinde resmi servis değişim süresi 60bin km.

7 ileri tipte ise Volkswagen firmasının servis kataloğunda önerdiği süre 80 bin mil yani yaklaşık 128 bin km. Ülkemizde bu süreler çok yüksek gibi görülse de Volkswagen firmasının 2020 yılında yaptığı açıklamada servis sürelerini iki katına çıkarttığı görülebilir.

 

CHEVROLET

Ülkemizde daha çok Cruze modeli ile bilinen Chevrolet markasının kullandığı tam otomatik şanzımanda şanzıman yağı değişim süresi 45 bin mil yani yaklaşık 70 bin km dir.

PSA bünyesine geçmeden önce Opel Astra J kasalar da aynı motor ve şanzımanı kullanmaktadır. Cruze modelleri için piyasada sonradan takılan ekstra şanzıman yağı soğutucular mevcut olup şanzıman performansına belirgin bir katkı sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir