Seramik Kaplama Nedir? Ne İşe Yarar?

SERAMİK KAPLAMA NEDİR? NE İŞE YARAR?

Seramik kaplama, silikon ve wax içeren cilalara göre yüksek parlaklık ve uzun süreli koruma sağlayan, otomobil yüzeylerini koruma altına alan cam yapımı hammaddeli nano teknoloji ile üretilmiş bir bileşimdir.

Silisyum oksit, cam, kil, elmas, kuvars, gümüş ve feldspat moleküllerinin kovalent bağ oluşturacak şekilde birleştirilmesiyle elde edilir. Diğer cila ürünleri de benzer teknolojiyle üretilse de yoğun miktarda cam içerir ve seramik kaplamaya göre dayanıklılıkları büyük oranda düşüktür.

Araç yüzeyine uygulandıktan sonra 9h a kadar isimlendirilen sert ve kalıcı bir koruma kalkanı oluşturarak sertleşir. Sertlik dereceleri ürünün kalitesine ve uygulama şekline göre değişiklik gösterebilir. Sertlik sağlar taahhüdü uygulandığı yüzey ile doğru orantılıdır. Eğer boya 2H sertliğe sahipse o boya en fazla 4H serliğe taşıyabilirsiniz. O halde 9H taahhüdü nerede kaldı? 9H’ın bir üst seviyesi artık elmas sertliği oluyor.

Bir koruma ürününün sertliği

Yüzeyde donan seramik kaplama içeriğindeki nano teknolojisi sayesinde tutunur ve aracın boyasını çizikler, güneş etkisi, kuş pisliği, çatlama, soyulma, dökülme vb. etmenlere karşı korur.

Gerçek seramik kaplama çizilebilir, zarar görebilir. Temel kullanım amacı altındaki boyayı uzun süre korumaktır.

SERAMİK KAPLAMA NASIL UYGULANIR?

Seramik kaplama öncesi yüzeyleri temizleyip, parlaklığını artırmak ve korumak için boya koruma uygulaması yapılmalıdır. Seramik kaplama işlemi ile birbirini tamamlayan işlemlerdir.

Bu işlem ile araç yüzeyi seramik kaplama uygulamasına hazırlanır ve zift, reçine, çizik gibi görünümlerin giderilmesini sağlanır çünkü pürüzlü yüzeyler giderilmeden yapılan seramik uygulaması istenen görüntü ve korumayı sağlamaz.

Sırasıyla:

-Önce otomobil yıkanır.

-Normal bir yıkama ile giderilmesi mümkün olmayan çizikler, asfalt lekeleri, çimento tozu, sinek ve böcek kalıntıları gibi kirler için kil temizliği yapılır. Pasta işlemine geçilmeden önce aracın yüzeyi tamamen pürüzsüz hale getirilmiş olur.

-Kalın pasta bir sıvı bir zımparalama işlemidir, bu işlem ile yüzeydeki mikro çizikleri giderilip, matlaşan boya eski görünümüne getirilir.

-Boyaya polisaj ile daha düşük devirde ince pasta işlemi yapılarak aracın detaylı yüzey temizliği bitirlmiş olur. Hare giderme uygulamasıyla da son parlaklığına ulaştığı için seramik kaplama aşamasına geçilebilir.

Kaplama uygulaması, kapalı toz ve rüzgar olmayan, ortam sıcaklığının 10-25 derece arasında olduğu, aydınlık bir alanda yapılmalıdır. Dairesel hareketler yerine dikey hareketler ile eşit oranda ve iz bırakmadan yapılmalıdır. Bu işlem isteğe göre üç veya dört kat olarak uygulanabilir. Asıl dikkat edilmesi gereken, kaplamanın bütün yüzeye homojen olarak yayılmasıdır. Seramik kaplama, uygulanan kalınlığı ve ortam şartlarına bağlı olarak yaklaşık 1 saat sonra kurur.

SERAMİK KAPLAMALI ARAÇ NASIL YIKANIR?

Önemli olan, uygulamayı yapan uzmanların tavsiyelerine uymaktır. Temel olarak seramik kaplama işlemi görmüş bir aracı yıkarken uygun şampuanların kullanılması önerilir. Ayrıca aracın sert fırçalar ile yıkanması tavsiye edilmez. Araç ne kadar uzun süre güneşte kalırsa, seramik kaplamanın ömrü de o kadar kısalır. Sonuç olarak yumuşak fırça ve oto araç şampuanları ile yıkama yapılmalıdır.

Seramik Kaplama

SERAMİK KAPLAMA ÖMRÜ NEDİR?

Seramik kaplama uygulanan kat sayısı, malzeme kalitesi, aracn hangi şehirde olduğu, nerede muhafaza edildiği, ne ile yıkandığı gibi şartlara bağlı olarak üç kat uygulamada ortalama 2 yıl, dört kat uygulamada ise ortalama 3 yıl dayanıklılık gösterebilmektedir.

AMATÖR UYGULAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kendi bu işlemi yapacak olanlar öncelikle doğru ürünü aldıklarına emin olmalıdırlar çünkü piyasada çokça bulunan ve fiyatı uygun görünen ürünler seramik kaplama değildir.

Uzun yıllardır parlatıcı ve kısa süre de olsa koruyuculuğu olduğu bilinen gaz yağı vb ürünler seramik kaplama adı altında satılmaktadır. Seramik kaplama gaz yağı gibi kokmaz.

Bu ürünler aracınıza zarar vermez ancak beklenen koruyuculuğu da sağlamaz. Ürünü test etmek için ilk aşamada az bir kısmını bir kaba döküp bir gün bekleyin ya da ufak bir sünger üstüne döküp bekleyin. Eğer sertleşme varsa ürün doğrudur ama yağımsı dokusu devam ediyorsa ürün sahtedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir