Tesla Model Y Farkları

Elektrikli araçların özellikle de BYD başta olmak üzere Çin markalarının yükselişi ve Togg T10X kullanıcılarının yaşadığı sorunların çözülmesiyle beraber ülkemizde Tesla satışları eski ivmesini kaybetmeye başlamıştı. Tesla tarafında bunu değiştirecek bir hamle geldi ve ülkemizde %10‘luk ÖTV dilimi içerisinde kalacak rekabetçi bir fiyatlandırmayla sunulan tek motorlu Tesla Model Y tekrar popüler hale geldi.

Peki bu zamana kadar satılan Tesla Model Y araçlardan yeni piyasaya sürülen ucuz Tesla Model Y aracın ne farkı var?

Aslında uygun fiyatlı olarak piyasaya sürülen Tesla Model Y ülkemize özel bir model değil. Tesla araçlarının diğer modellerinde de olduğu gibi çift motorlu olanları var ve tek motorlu olanları var. Ülkemizde bu zamana kadar sadece çift motorlu modeller piyasaya sürülmüştü.

Çift motorlu modeller dört çeker özelliğe sahipken Uzun Menzilli modeli 533 km menzil, 507 hp beygir gücü, 493 nm tork, 217 km/s maksimum hız ve 0-100 km/s 5 saniye hızlanma değerine sahip. Performans modeli ise 514 km menzil, 527 hp beygir gücü, 660 nm tork, 250 km/s maksimum hız ve 0-100 km/s 3,7 saniye hızlanma değerine sahip.

Hem performans olarak hem de menzil olarak daha avantajlı olan bu modeller, giriş fiyatları gereği %10‘luk ÖTV dilimine giremiyor ve bu yüzden de rakipleriyle fiyat farkı açılıyor.

Tesla Model Y

Tesla firması da bu durum kaynaklı olarak yüzde 10’luk ÖTV dilimi içerisinde kalan tek motorlu arkadan çekişli modelini ülkemizde piyasaya sürdü.

Bu model 420 km menzil sunarken 295 hp beygir gücü ve 420 nm torka sahip. Uzun menzilli modeliyle aynı şekilde maksimum 217 km/s hız sunan tek motorlu model 0-100 km/s hızlanmasına da 6,6 saniyede ulaşıyor.

Tabi bu fiyat avantajına sahip Tesla Model Y almak için aracın diğer bazı özelliklerine de sahip olmamanız gerekiyor çünkü limitte bir fiyata sahip olduğundan, ekstralar yüzde 40’lık ÖTV dilimine geçmesine neden olabiliyor. Yani araç rengi standart beyaz olmalı ve iç kabin de siyah olmalı. Jant tercihi ve otopilot özelliği de bu şekilde fiyatı etkilediğinden yüzde 10’luk ÖTV diliminde kalmayı engelliyor.

Bu durumda renk harici farklılıkları araç alımından sonra uygulamak da bir başka seçenek. Renk değişimini de aracınızı kaplatarak yaptırmanız mümkün.

Gerçek menzillerin yol, hava ve kullanım şartlarına göre yüzde 10-15 civarı düşük olabildiğinin de hesaba katılması gerekmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir