VW Araçlarda ABGAS WERKSTATT Arızası

Volkswagen araçlarda çokça görülen ABGAS WERKSTATT arızası temelde egzoz sistemi ile alakalı bir arızadır. Ancak egzoz sistemine gelene kadar bağlantılı noktaların da düzgün çalıştığına emin olmak gerekiyor.

Eğer aracınız lpg li ise bir süre benzinde kullanın veya benzinli ise farklı bir yerden yakıt alarak aracınızı deneyin. Problem düzeldiyse yakıt kaynaklı olarak araç arıza vermiş olabilir.

Lpgli aracınız benzinde kullanımda arıza vermiyorsa lpg sistemi kaynaklı sorun olabilir. Lpg ayarı bozuk olabilir ve oksijen sensörlerinin okuduğu hatalı verilerden dolayı hata verebilir.

Benzinde de problem sürüyorsa muhtelemen ateşleme sistemi arızasıdır. Tam tespit için bir arıza tespit cihazı ile bağlanıp hangi silindirde ateşleme hatası verdiğine bakılmalı. Hatalı silindir tespit edildikten sonra hatalı olan ile hata vermeyen bir silindir üstündeki bobin değiştirilerek bobin mi yoksa buji mi sorunlu anlaşılabilir.

Eğer uzun süredir değişim yapılmadıysa daha sağlıklı olması açısından buji ve bobinlerin değişmesi faydalıdır.

Eğer 150 km ve üzeri benzinli kullanımda oksijen sensörü arızası devam ediyorsa oksijen sensörü arızalanmış olabilir. Oksijen sensörü değişimi ile arıza giderilip, araç düzenli çalışırken lpg ayarı yapılması gerekir.

Tüm bunlara rağmen arıza giderilemiyorsa egzoz sisteminde bir tıkanıklık olabilir. Uzun süreli yanlış ayarlı lpg kullanımı egzoz sistemine zarar verebilmekte.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir