Windows Kullanıcı Hesabı Şifresini Unuttuysanız

Windows 7 , Windows 8 veya Windows 10 işletim sistemi kurulu bilgisayarınızda kullanıcı hesabınızın şifresini unuttuysanız ve giriş yapamıyorsanız ekstra bir program kullanmadan giriş sağlayabilirsiniz.

Bu işlem ile yeni bir yönetici hesabı oluşturabilir, sisteme giriş yapabilir ve ardından mevcut hesabın şifresini değiştirebilir ya da verileri aktarıp o hesabı tamamen silebilirsiniz.

Bunun için önce boot edilebilir bir windows kurulum ortamı hazırlamanız gerekiyor. Bunun için :

Windows 10 Kurulumu ve Format İşlemi

Buradan Rufus ile nasıl hazırlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sonrasında boot edilebilir flash diskinizle Windows kurulumuna başlayıp ilk gelen ekranda klavyede “Shift+F10” tuşlarına basarak komut ekranını açın.

Önce “C:” ardından “Dir” ve D,E,F harflerini deneyerek Windows işletim sisteminizin hangi bölümde olduğunu belirleyin. “Dir” komutunu girip “Enter” a bastıktan sonra eğer Windows, Users, Program Files klasörleri görülüyorsa doğru bölüm budur.

Ardından örneğin E bölümünden kurulu Windows için :

move E:\windows\system32\utilman.exe E:\windows\system32\utilman.exe.bak

copy E:\windows\system32\cmd.exe E:\windows\system32\utilman.exe

Bu işlem sonrası “wpeutil reboot” komutuyla bilgisayarı yeniden başlatın. Açıldıktan sonra ;

Resimdeki gibi sol alttaki Utility Manager ikonuna tıklayın ve açılan komut ekranında aşağıdaki komutları girin. Aşağıda “X” ile girilen yeni kullanıcı adı. İsterseniz farklı bir kullanıcı adı da girebilirsiniz.

net user X /add

net localgroup administrators X /add

İşlem sonrası kapatıp, bilgisayarı yeniden başlatın. Açılış ekranında kullanıcı değiştirip yeni oluşturduğunuz kullanıcı hesabına giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra “Başlat” ikonuna sağ tıklayıp “Bilgisayar Yönetimi” ne girin.

Sistem Araçları > Yerel Kullanıcılar ve Gruplar > Kullanıcılar bölümüne giriş yapıp, eski kullanıcı hesabınıza sağ tıklayın ve parola belirleyi seçerek yeni parola girin.

Bu işlemi sadece yerel kullanıcı hesapları için yapabilirsiniz. Microsoft hesaplarının şifresini burada değiştiremezsiniz.

Eğer parola değişikliği yapamıyorsanız ve Microsoft hesabınıza da erişemiyorsanız eski kullanıcı hesabının “C:\Kullanıcılar\Eski Kullanıcı Adı” içerisinden verilerinize erişebilir, bunları yeni kullanıcı hesabına aktarabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir