AMD Ryzen İşlemcilerde Undervolt İşlemi

AMD Ryzen işlemciler bilindiği üzere yüksek sıcaklık değerlerine sahip işlemciler ve çok pahalı sıvı soğutma sistemleri bile çoğu zaman yetersiz kalabiliyor. İşte bu gibi durumlarda AMD Ryzen İşlemcilerde Undervolt olarak bilinen voltaj düşürme işlemi ile performanstan çok fazla ödün vermeden işlemcinizin daha soğuk çalışmasını sağlayabilirsiniz. İşlemcinizi stok ayarlarının dışında çalışmaya zorlamak, dikkatli bir şekilde ince ayar yapılmasını gerektirir.

AMD Ryzen İşlemcilerde Undervolt

Voltaj düşürme, işlemcinizin stok konfigürasyonundan daha serin ve daha sessiz hale getirmek için kullanışlı bir tekniktir. Uygulama temelde, aynı performansı daha düşük voltaj ve sıcaklıkta elde etmek için işlemcinin voltaj-frekans eğrisinin doğru şekilde ayarlanmasıdır.

Bunu 2 türlü yapabilirsiniz:

BIOS Üzerinden Voltaj Düşürme

-Öncelikle önceki hız aşırtma ayarlarını varsayılana döndürün, Precision Boost Overdrive‘ı Advanced ve PBO Limits‘i Disabled olarak ayarlayın.

Curve Optimizer‘ı açın. All Cores ve All Core Curve Optimizer Sign seçeneklerini Negative olarak ayarlayın. All Core Curve Optimizer Magnitude negatif ofset değerini 30 a kadar çıkarın. 30 maksimum değerdir, duruma göre 10-20 arası değerleri de deneyebilirsiniz.

Ryzen Master Programı ile Voltaj Düşürme

AMD Ryzen İşlemcilerde Undervolt

Ryzen Master programında profiller bölümünde Curve Optimizer seçip ardından Control Mode‘u Default olarak ayarlayın. Bunun altında Curve Optimizer Control görünecektir. Auto Offset açıkken de Included seçili olmalıdır. Diğer ayarlarda işlem yapmanıza gerek yok.

Curve Optimizer Mode yanında All Cores veya Per Core seçeneğini seçin. Otomatik eğri optimizasyonu için All Cores ile devam edin. Satırın sağındaki Start Optimizing‘a tıklayın ve işlemi onaylamak için OK‘a tıklayın.

Sistem yapılandırmanıza ve işlemcinizin çekirdeklerine bağlı olarak, otomatik optimizasyon işlemi 30-60 dakika sürecek ve sisteminizi birkaç kez yeniden başlayacaktır. Bu işlemin ardından CO All Core Value bölümü altında tüm çekirdek ofsetini görüntüleyebilirsiniz

Curve Optimizer devreye almak için Apply‘a tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir