Fiat Egea 1.4 Fire Motor Yağ Eksiltme Sorunu

Ülkemizde sınıfında sıfır otomobil olarak en çok satan ve aynı zamanda en çok lpg dönüşümü de yapılan otomobil Fiat Egea 1.4 modeli. 6 ileri şanzımana sahip bu araç, 6000 devirde 95 beygir güç ve 4500 devirde 127 Nm tork üretirken, 0-100 km hızlanmayı 11.5 saniyede sunuyor. Uzun yıllardır ufak farklılıklarla Fiat marka giriş seviye araçlarda kullanılan bu motorların en bilinen sorunu da yağ eksiltmesi.

Araştıranların da bileceği üzere bu yağ eksiltme sorununun temeli araçta yağ soğutucu bulunmaması ve piston segmanları kaynaklı. Bazı araçlarda garantiden segman değişimi ile bu sorun çözülse de çoğu Fiat Egea 1.4 Fire motor kullanıcısı hala yağ eksiltme sorunu yaşıyor.

Bu durumda önerilen çözüm uygun motor yağı kullanılması.

Öncelikle bu aracın motorunun yağ kapasitesi 3 litre. Araçta yağ uyarısı verdiği zaman ve çubukta eksik görünen kısım 1 litrelik kısım. Yani çubukta yağ görmüyorsanız bu yağın bittiği değil hala araçta 2 litre yağ olduğu anlamına gelmekte.

Fiat Egea 1.4 Fire Motor Yağ Eksiltme Sorunu

Önerilen yağ olarak üreticinin sunduğu yağ:

Petronas Marka Fiat 9.55535 S2 onaylı Acea c3 5w40 Selenia K Pure Energy veya Selenia Star Pure Energy

Ancak ACEA C3/API SN Fiat 9.55535-S2 standartlarını karşıladığı ve orijinalliğinden emin olunduğu sürece farklı marka yağları kullanmakta da bir sakınca yok.

OPAR Olio T2 5w-40 marka yağlarda bu standartları karşılasa da bazı kullanıcı şikayetleri görülebilmekte. Yetkili servis bakımlı garanti sürecindeki araçlarda bu yağ kullanılmakta.

Tabi bu her araçta yağ eksilteceği anlamına gelmiyor çünkü yağ eksiltmelerin en büyük nedenlerinden biri de kullanım tarzı. Araçlarda yağ yakma olmadığı sürece eksiltme normal olarak görülebilen bir durum ve yüksek devirli uzun süreli kullanımlarda görülmesi çok normal. Günümüz şartlarına göre zayıf ve performanslı kullanım için yüksek devir isteyen bu motoru da performanslı kullanınca yağ eksiltme yaşanması kaçınılmaz.

Yağ eksiltme sorunu lpg montajı sonrası arttıysa lpg montajı sonrasında da yanma sıcaklığı artışı görülebildiği için eksiltme daha da artabilmektedir. Bunu engellemek için de doğru lpg ayarı yani afr ayarı yapılması gerekiyor.

Bunun yanında kullanıcılar tarafından test edilip, eksiltme konusunda başarılı olan diğer yağlar da şunlar:

-Castrol Edge 5w40
-Motul 6100 Serisi 5w40
-Mobil 1 ESP 5w40

10w40 yağlar yarı sentetiktir ve bu araca uyumlu değildir. Yağı kalınlaştırmak ve eksiltmeyi azaltmak için bu yağı kullananlar olsa da bu aslında motora zararlıdır. Bu motor için kullanılması gereken yağ aslında 5w30 tam sentetik olmakla beraber eksiltme konusunda en etkin çözüm 5w40 ile sağlanmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir