Peugeot 1.2 PureTech Motorlarda Triger Sorunu

PSA grubu üretimi olan ve Peugeot Citroen Opel marka araçlarda çokça kullanılan 1.2 PureTech turbo beslemeli olanları yakıt ve performans olarak gayet beğenilen bir motor. Üstelik 3 silindir motorların sarsıntılı çalışması sorunun aksine bu motor da 3 silindirli olmasına rağmen oldukça sarsıntısız bir motor sayılabilir.

100 beygir 110 beygir 130 beygir ve155 beygirlik seçeneklere sahip olan bu motor Peugeot 208, 301, 308, 2008, 3008, 408, 5008 – Citroen C3, C4, C5 Aircross – Opel Corsa, Crossland, Grandland ve birçok ortak üretim araçta kullanılmakta.

Ancak bu avantajı sağlamak için yapılan işlem başka bir soruna neden olmakta. Genelde araçlarda triger kayışı motorun dış kısmında yer alırken bu motorlarda içeride yer alıyor. Yani bu triger kayışı sürekli sıcak motor yağı ile temas halinde.

Bu durum da triger kayışında kısa sürede yıpranmaya, yıpranma kaynaklı pullanma ve çapakların yağa karışıp yağ filtresi ve yağ pompa süzgecini tıkamaya neden olabilmekte. Hatta olabilmekte demekten de öte kesin bu şekilde sonuçlanan bir durum.

Üretici 90bin km’de triger kayışı değişimini önerse de çoğu kullanıcı 40-60 bin km aralığında kayışlarında ciddi yıpranmalar görebiliyor. Bunu kullanıcının tespit etmesi de aslında mümkün. Motor soğukken yağ dolum kapağını açıp bir fener yardımıyla içine bakarsanız kayışı görebilirsiniz. Bununla beraber motor eskisine göre daha sarsıntılı çalışıyorsa veya yağ basınç uyarısı verdiyse, bu durumu mutlaka kontrol etmeli, triger değişimini mutlaka yaptırmalısınız.

Bununla beraber kontrol için aparatlar da mevcut. Bozulmaya başlayan kayışlarda bu durumu en iyi gösteren durum şişmedir. Bu aparatlar ile kayıştaki şişmeyi nasıl kontrol edebileceğinizi ve bu aparatı nasıl edinebileceğinizi bu videoda öğrenebilirsiniz.


Ayrıca bu motorlarda daha sık yağ değişimi önerilmekte yani üreticinin bakım aralığını beklememekte fayda var. Daha sık yağ filtresi değişimi ve yağ değişimi ile yağa karışan triger kayışı parçalarının risk oluşturmasını engelleyebilirsiniz.

B2297 sertifikaya sahip Total htc 5w30 üreticinin önerdiği yağdır. Ayrıca 2016 yılından sonra üretilen triger kayışlarında bu soruna karşı önlem alındığı belirtilmektedir. Tabi daha yeni model araç sahiplerinin tecrübelerine bakılırsa tamamen giderildiğini söylemek de mümkün değil.

Sonuç olarak bu motora sahip bir aracınız varsa ciddi motor hasarı yaşamamak için 5-7 bin km arası yağ bakımlarını ve en geç 50 bin km’de triger seti değişimini yapmakta fayda var. Bu işlemler yapılırken yağ pompa süzgeci de mutlaka kontrol edilmeli ve temizlenmeli.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir