Windows 10 Kullanmaya Devam Etmek İsteyenler İçin Paralı Abonelik

Bilindiği üzere Microsoft, 14 Ekim 2025’te Windows 10 işletim sistemine güncelleme desteğini sona erdirecek. Ancak işletim sistemini Windows 11’e yükseltmek istemeyenler için de bir alternatif sunacağı ile ilgili bazı haberler de ortaya çıkmaya başladı. Buna göre Microsoft, güvenlik güncellemelerinin ilk yılı için bilgisayar başına 61 dolar ücret alacak. Bundan sonraki her yıl fiyat iki katına çıkacak yani ikinci yıl 122 dolar, üçüncü yıl 244 dolar ve dördüncü yıl 488 dolar olacak. Artış bu oranda devam edecek ilerleyen yıllarda.

Aslında güncel olmayan işletim sistemleri için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri ESU genellikle kuruluşlara sunuluyor ancak yakında ilk kez tüketicilere de sunulacak. Microsoft’un bu abonelik sistemini getirmesinin temel nedeni olarak Windows kullanıcılarının yaklaşık %70’inin hala Windows 10 kullanması gösteriliyor.

Tabi diğer yandan milyonlarca eski bilgisayar da resmi olarak Windows 11 çalıştıramıyor. Microsoft milyonlarca kişisel kullanıcısına da uygun fiyatlı olarak Windows 10 güvenlik güncelleştirmesi teklifi sunacak ve buradan da güzel paralar kazanacak gibi görünüyor.

Tabi kurumlar Windows 10 güncellemesi almaya devam etmek istediğinde yüksek bir maliyetle karşı karşıya kalıyor. Windows 10 için güncelleme desteğinin kesilmesi, işletim sisteminin saldırılara da açık olması anlamına geliyor ki bu kuruluşlar için riskli bir durum.

Diğer yandan kuruluşlar için Windows 11 destekleyen bilgisayarların temini de yüksek maliyet oluşturabilecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir