Google Play Store Harici Apk Dosyalarının Artık Kodları Taranacak

Google, kötü amaçlı uygulamaları tespit edebilmek için yapay zeka destekli olarak çalışacak yeni Play Protect aracını kullanıcılara kademeli olarak sunmaya başladı. Google Play Store Harici Apk Dosyalarının Artık Kodları Taranacak olan bu yöntem ile kötü niyetli işlemlerin önüne büyük oranda geçilmesi amaçlanıyor.

Google Play Store Harici Apk Dosyalarının Artık Kodları Taranacak

Google Play Protect‘e eklenen Android uygulamalarının kod bazlı gerçek zamanlı tarama özelliği ile kötü amaçlı yazılımların kullanıcıların mobil cihazlarına sızması daha zorlaştırılacak.

Google, Android kullanıcılarının kötü amaçlı yazılımlarla zarara uğramaması için Google Play Store içerisinde günde yaklaşık 125 milyar uygulamayı tarıyor ve Google Play Protect bir sorun tespit ederse yüklemeyi engelleyebiliyor ya da kullanıcıyı uyarıyor.

Google Play Protect APK Kodlarını Tarayacak

Kötü niyetli kişiler, üçüncü parti uygulamalar üzerinde bazı kodları değiştirerek, kötü amaçlı yazılımları gizleyebiliyor ve kullanıcıları kandırabiliyor. Mevcutta da Google Play Protect uygulamaları çok da detaylı olmayan yüzeysel bir tarama yapıyor ancak Google Play Protect yeni eklenen özelliği ile üçüncü parti uygulamaları daha detaylı tarayacak ve şüpheli bir şey tespit ederse, kullanıcıyı bu konuda bilgilendirerek uygulamanın yüklenmesini engelleyecek. Google bu durumda kullanıcıya uygulamayı tarama seçeneği sunacak ve bu taramam kod bazında bir tarama olacak.

Tarama işlemi sonunda ise sonuçta uygulama yüklenmiyorsa nedenini de sunacak. Bu kod bazlı taramanın ne kadar etkili olacağı, kötü amaçlı yazılımlarda bu taramadan kaçınma için ne gibi hamleler yapılabileceği daha henüz net değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir