App Store Üzerinden Güncellenemeyen Macbooklar Nasıl Güncellenir

Mac OS X sürümleri bilindiği üzere 2015 yılında yayınlanan 10.11 El Capitan sürümü ile son buldu ve macOS şeklinde sürümler devam etti. Eğer eski bir Macbook sahibiyseniz ve Mac OS X sürümlerinden birine sahipseniz, Appstore üzerinden macOS güncellemesi yapmanız mümkün olamayabilir.

Güncelleme öncesi sıfırlama yapar ve varsayılan Mac OS X sürümüne dönerseniz de ne App Store ne de Safari çalışmayacaktır. Bu durumda da kurulu sistem üzerinden herhangi bir indirme veya güncelleme yapamayacaksınız.

App Store Üzerinden Güncellenemeyen Macbooklar Nasıl Güncellenir

Bu durumda yapmanız gereken öncelikle macOS sürümlerine geçiş için en alt sürüm olarak desteklenen Mac OS X 10.9 Mavericks yüklemeniz gerekmekte.

Son Mac OS X sürümlerine Apple sitesinden ulaşabilirsiniz. Yeni bir uyumluluk engeli oluşma ihtimaline karşı en son sürüm Mac OS X olan 10.11 El Capitan da yükleyebilirsiniz. macOS olarak gözüken 10.12 Sierra da internetten indirmeye açık durumda.

İndirmek için resmi Apple linkleri şunlardır:

Sierra 10.12

El Capitan 10.11

Yosemite 10.10

Mountain Lion 10.8

Lion 10.7

Bu güncellemeyi yaptıktan sonra Appstore aktif hale gelecektir. Eğer bir Apple hesabı ile güncelleme yapmak istemiyorsanız macOS sürümlerine Apple harici sitelerden erişebilirsiniz çünkü macOS sürümlerini Apple resmi web sitesinden yayınlamamakta.

İndirdiğiniz .dmg dosyalarını Mac OS X üzerinden exFat olarak biçimlendirilmiş harici bir disk veya flash bellek ile bir Windows bilgisayardan aktarabilirsiniz. Fat olarak biçimlendirirseniz Windows üzerinden boyutu gereği ilgili .dmg dosyasını usb bellek içerisine aktaramazsınız.

.dmg dosyasını aktardıktan sonra harici herhangi bir kuruluma ihtiyacınız yok. Mac OS X üzerinden çalıştırdığınızda kurulum yardımcısı kurulacaktır ve ardından Uygulamalar kısmına girip ilgili sürümün kurulum programını çalıştırarak güncelleme yapabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir