Microsoft’un Bireysel Kullanıcılar İçin Windows 365 Bulut Bilgisayar Hizmeti

Son dönem yapılan bazı açıklamalar ve şirket içinden gelen bilgilere göre Microsoft, bireysel kullanıcılar için Windows 365 bulut bilgisayar hizmetinin, herkesin herhangi bir cihazdan erişilebilen ve bulutta barındırılan bir Windows bilgisayara abone olmasına olanak tanıyacak bir tüketici sürümünü oluşturmayı düşünüyor. Mevcutta zaten Windows 365 hizmeti hem Windows 10 hem de Windows 11 ticari müşterileri için aktif durumda.

Windows 365 Bulut
Windows 365 Bulut

Muhtemelen Google Chrome‘un baskısını hisseden Microsoft, Google karşısında işletim sistemi konusunda kayıp yaşamamak için tüm işletim sistemini buluta koymak istiyor. Ancak bulut işletim sistemlerinin, özellikle bireysel kullanıcılar için hala bazı önemli dezavantajları var.

Ticari müşterilerin bireysel müşterilere göre daha istikrarlı bir internet bağlantısı, daha üst düzey bir ağ ve veri güvenliği imkanı mevcut.

En büyük avantajı ise çok güçlü bir sunucuya erişmek için ucuz, basit bir bilgisayar kullanabilirsiniz. Bu avantaj sayesinde taşınabilirliği çok başarılı hafif ve uzun batarya ömürlü bilgisayarla çok yüksek işlem gücü gerektiren işlerini yapabilirsiniz.

Tabi video düzenleme ya da yüksek grafikli oyunlar oynama gibi kaynak yoğun bazı uygulamalar, yerel olarak kurulu bir işletim sistemiyle karşılaştırıldığında bulut tabanlı bir sistemde yeteri kadar iyi performans gösteremeyebilir. Bulut tabanlı işletim sistemleri, siber saldırılara karşı da yerel olarak kurulu işletim sistemlerine göre daha savunmasızdır çünkü her ne kadar Microsoft güvenlik konusunda ciddi önlemler alsa da bilgisayar korsanlarının hepsinin ortak hedefi olacaktır bu uzak sunucular.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir