Bmw E87 ve E90 Kasalarda Sunroof Gideri Tıkanması Sorunu

Bmw E87 ve E90 kasalarda sunroof gideri tıkanması ve aracın tavan bölgesinden içeri su alması sorunu çokça rastlanan bir sorundur. Sunroof bölgesinde gidere buhar basılması, su basılması vb yöntemler geçici olarak sorunu çözse de bir süre sonra tekrar tıkanma yaşanmaktadır.

Aracın ön çamurluklarının alt arka kısmında aracı kaldırmadan yetişebileceğiniz noktada bir tapa bulunmakta. Bu örnekteki araç E87 kodlu bir 116i. E90 larda yine aynı noktada ve diğer E kasaların bazılarında çamurluğun tekerlek tarafına bakabilmekte tapa.

E87 ve E90 Kasalarda Sunroof Gideri Tıkanması

Resimde işaretli alanın tam arkasında aracın diğer yanına dönük olan alttaki parça.

E87 ve E90 Kasalarda Sunroof Gideri Tıkanması

Suyun bunun içinden dışarı çıkması gerekiyor ancak içi aşırı dar olduğundan dolayı gelen çamur vb şeyler bunu tıkamakta. Bu yüzden de su buradan itibaren yukarı doğru birikmekte. Bu parçaya erişmek için torx ve lokma anahtarına ihtiyacınız var. İki tane vida sökerek alt muhafazayı bu noktada açabilirsiniz.

Bundan sonra yan keski veya kesebileceğiniz herhangi bir aletle açıkta kalan bu kısmı kesin. Ardından da deliğe doğru herhangi ince sivri bir tornavidayı sokun. Sokar sokmaz su akmaya başlayacaktır.

Bundan sonra giderden su kolaylıkla akacaktır. Devamında kanalın daha iyi açılması için deterjan vb bir temizleyici sıvıyı üst giderin deliğine doğru akıtıp ardından da su hortumuyla su basabilirseniz kanal komple temizlenecektir.

E87 ve E90 Kasalarda Sunroof Gideri Tıkanması

Su hortumunu deliğe tam olarak sokabilmek için bir tükenmez kalemi söküp, plastik uç kısmını hortumun ucuna takıp suyu inceltebilir ve gider deliğine sokabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir