NFT Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Alınır-Satılır?

Son yılların en çılgın trendleri arasında yerini alan, açılımı Non-Fungible Token olan NFT, dijital sanat eserlerini ve koleksiyon ürünlerini tescil edilebilir, satılabilir varlıklara dönüştüren dijital sertifika, İngilizce karşılığı olarak da karşılıksız token anlamına gelmektedir.

Hem sanat hem de finans dünyasında popüler hale gelen NFT, milyonlarca dolara alıcı bulabilen kripto sanat eserleri türünün tek örneği olduğu, doğrulabilir varlıklara dönüştüğü ve kolaylıkla sonsuz kereler çoğaltılabildiği için çok yüksek fiyatlara alıcı bulunabilen, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcıdır.

NFT‘ler, Ethereum, Bitcoin, Mana vb. kripto paraların kullandığı veritabanı olan Blockchain yani Blok Zincir teknolojisini kullanmaktadır. Her blok zincirinin Coin birimi, cüzdan hizmetleri ve pazar yerleri farklıdır. NFT‘leri kripto paralardan ayıran en önemli özelliği kripto para birimlerinin aksine değiştirilemez ve takas edilemez olmasıdır. Bu nedenle kullanım ağı geniş, güvenli ve destekleyici blok zincirlerini seçmeniz önemlidir. Bunlara sahip olduktan sonra cüzdanınızı bağlamanıza ve NFT’ye çevirmek istediğiniz resim, video veya dosyayı yüklemenize izin veren OpenSea, Rarible, SuperRare, Foundation Marketplace gibi NFT merkezli bir platforma üye olmanız gerekir. Ardından NFT’ye çevirmek istediğiniz eserleri platformlara yükleyebilirsiniz.

Hareketli ve sabit olarak iki tür NFT yaratabilirsiniz. Çektiğiniz bir videoyu isterseniz .gif formatında hazırlayıp satışa sunabilirsiniz.

Örneğin bir NFT yaratmak için Photoshop üzerinde aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Yeni oluşturacağınız görsel için en, boy, çözünürlük gibi kısımları kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

NFT olarak oluşturacağınız görseli hazırladıktan sonra bir Metamask hesabı edinmeniz gerekiyor. Bunun için de Google Chrome tarayıcı kullanmalısınız.

Chrome üzerinden https://metamask.io/download/ sayfasına girip ilerlerdiğinizde Metamask eklentisini kurma sayfasına yönlendirileceksiniz.

Kurduktan sonra giriş yapıp ilerleyerek Metamask cüzdanınızı oluşturun. Kayıt sırasında gizli kurtarma kelimelerini mutlaka not alın bir yere. Herhangi bir kayıp yaşamamanız için bu çok önemli.

Metamask kayıt işlemini yaptıktan sonra Opensea sayfasına girin ve Create butonuna tıklayın. Gelen ekranda Metamask’a tıklayarak Metamask ile bağlantıyı sağlayın. Bu işlemin ardından Metamask sayfasını açarak onaylayın ve Opensea üzerinden NFT oluşturmaya hazır hale geleceksiniz.

Tekrar Opensea sayfasına Create butonuna bastığınızda artık NFT oluşturma ekranına geleceksiniz. Açılan ekranda file types bölümünde desteklediği formatları görebilirsiniz.

Burada hazırladığınız görseli veya videoyu yükleyip bir isim verin. Alt kısımda bir açıklama girin. Diğer bölümlerde işlem yapmanıza gerek yok. Supply bölümünde kaç adet üretmek istediğinizi seçiyorsunuz. Blockchain bölümünde varsayılan olarak seçili Ethereum seçerseniz ücret ödemeniz gerekmekte ancak Polygon seçerseniz ücretsiz olarak NFT’nizi yayınlayabilirsiniz ve son olarak Create butonuna basın.

Bu işlem sonrası artık satışa hazır bir NFT’niz olacaktır. Satışa çıkarmak için Sell butonuna tıklayın. Çıkan ekranda ETHEREUM olarak fiyat girin ve satışta kalacağı süreyi belirleyin.

Complete Listing‘e tıkladıktan sonra karşınıza 3 aşamalı kontrol ekranı gelecek. İşlemleri sırayla yaparak onaylayın. Bu onaylar sonrası eğer satış gerçekleşirse ilerleyen dönemde, Metamask hesabınıza tutarın yatmasını sağlamış oluyorsunuz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir